Polacy opracowali hełm wspierający oddychanie pacjentów z COVID-19
Międzyuczelniany zespół polskich naukowców pracuje nad hełmem do wentylacji nieinwazyjnej chorych na koronawirusa. Jest to innowacyjna metoda leczenia niewydolności oddechowej. Hełm został skonstruowany w taki sposób, aby otoczyć głowę pacjent, a następnie podawać mieszaninę tlenu i powietrza specjalnie dostosowaną do potrzeb konkretnego chorego, tj. pod odpowiednim ciśnieniem i we właściwym stężeniu.
- Ta forma tlenoterapii i wsparcia oddechowego wydaje się być dobrą alternatywą dla innych metod wentylacji nieinwazyjnej, zwłaszcza w dobie ograniczania bezpośredniego kontaktu z potencjalnie zakaźnym powietrzem wydychanym przez pacjenta. W Polsce ten sposób wentylacji nieinwazyjnej nie jest szeroko rozpropagowany głównie z powodu wysokich kosztów jednorazowych hełmów, a obecnie również z powodu braku możliwości ich zakupu – mówi dr Łukasz Wróblewski, anestozjolog z Centralnego Szpitala Klinicznego WUM, pomysłodawca i koordynator projektu.
Podstawową zaletą hełmu wspierającego proces oddychania jest możliwość uzyskania odpowiednich, regulowanych w zależności od potrzeb wartości ciśnienia powietrza oraz stężenia tlenu wewnątrz hełmu, co ułatwia oddychanie pacjenta. - Podłączenie linii tlenowej do układu dolotowego pozwala na stosowanie tlenu w stężeniu ponad 90%. Ponadto, wyizolowanie pacjenta oraz filtrowanie wydychanego przez niego powietrza umożliwia ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i zmniejsza ryzyko zarażenia innych osób – tłumaczy mjr dr inż. Paweł Płatek z Instytutu Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa, kierujący pracami prowadzonymi w Wojskowej Akademii Technicznej.
Nad hełmem pracują zespoły inżynierskie z Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej przy współpracy z Wydziałem Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pierwszy prototyp urządzenia powstał już w maju. Do produkcji hełmów wykorzystano technologię druku 3D. Od tego czasu specjaliści starają się o finansowanie, aby przeprowadzić dalsze badania i uzyskać wymaganą certyfikację medyczną. Podejmują również działania na rzecz rozpropagowania tej metody leczenia. Twórcy podkreślają, że zastosowanie nieinwazyjnej wentylacji jest szczególnie ważne u pacjentów z chorobami współistniejącymi. W przypadku cukrzycy czy schorzeń układu krążenia samo podłączenie do respiratora bywa problematyczne, ponieważ wymaga podania środków nasennych i włożenia rurki do tchawicy. Hełm będzie potrzebny także do kontynuacji leczenia u pacjentów, którzy wyszli już z aktywnej fazy COVID-19, ale ze względu na poważne uszkodzenia w płucach nadal potrzebują dodatkowego wsparcia oddechu.
Źródło WUM, WAT, PAP