Polacy zbudują dla NASA instrument do badania heliosfery
Centrum Badań Kosmicznych PAN zbuduje dla NASA instrument GLOWS do badania heliosfery i jej reakcji z najbliższym otoczeniem galaktycznym Słońca. Urządzenie zostanie wyniesione w przestrzeń kosmiczną w 2025 roku za pomocą rakiety firmy SpaceX. 14 stycznia przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN podpisali umowę o współpracy dotyczącą dofinansowania kwotą 16 mln zł projektu, mającego na celu lepsze poznanie heliosfery, czyli obszaru wokół Słońca i jej oddziaływania z najbliższym otoczeniem galaktycznym Słońca oraz badanie procesów rozpędzania cząstek promieniowania kosmicznego
Dlaczego Centrum Badań Kosmicznych PAN ?
CBK PAN zostało wybrane jako partner misji NASA IMAP ze względu na wieloletnie doświadczenie w badaniach heliosfery. - Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk od wielu lat prowadzi badania nad heliosferą i jej otoczeniem. Fakt, że naukowcy z PAN zostali zaproszeni do współpracy przez NASA, obok badaczy z takich instytucji jak Uniwersytet Princeton i MIT, świadczy o najwyższym światowym poziomie naszych badań kosmicznych i o najwyższej efektywności, jaką osiągają najlepsze jednostki PAN. Cieszę się, że kolejny instrument Centrum Badań Kosmicznych, który tym razem w przestrzeń kosmiczną wyniesie rakieta firmy SpaceX, będzie mógł zostać sprawdzony w działaniu – komentuje profesor Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk.
Co to jest GLOWS?
Sonda kosmiczna IMAP wyposażona będzie w dziesięć instrumentów naukowych, z których jeden – GLOWS - powstaje w CBK PAN. GLOWS to fotometr do obserwacji fluorescencyjnej poświaty heliosferycznej wodoru w Układzie Słonecznym. Dane uzyskane dzięki fotometrowi umożliwią zbadanie zależności strumienia wiatru słonecznego od szerokości heliograficznej oraz rozkładu w przestrzeni międzyplanetarnej wodoru międzygwiazdowego.
CBK PAN jest odpowiedzialne za cały proces związany z GLOWS, od złożenia propozycji eksperymentu, przez projekt i budowę instrumentu, aż po analizę zebranych dzięki niemu danych. Polscy naukowcy skonstruują część detektorową ze specjalnie zaprojektowanym układem optycznym, układ zasilania elektrycznego, komputer instrumentu wraz z oprogramowaniem oraz niezbędną naziemną aparaturę wspomagającą i testową oraz oprogramowanie naukowe.
Centrum Badań Kosmicznych PAN - wśród najlepszych ośrodków na świecie
Misja IMAP tworzona jest przez międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. W CBK PAN opiekę nad przedsięwzięciem sprawują profesor Maciej Bzowski, dr inż. Roman Wawrzaszek i dr inż. Piotr Orleański.
W konsorcjum przygotowującym misję, obok CBK PAN znalazły się takie instytucje, jak m.in. Massachusetts Institute of Technology, California Institute of Technology, Southwest Research Institute, i kilkanaście innych cenionych ośrodków badawczych i uniwersyteckich. Satelita IMAP ma zostać wyniesiony w 2025 roku rakietą firmy SpaceX.
-Nasze porozumienie opiera się na zainicjowanej w 1962 roku współpracy między NASA a Polską. Doceniamy wsparcie Polski dla misji IMAP, wspólnie będziemy pracować nad lepszym poznaniem naszego kosmicznego otoczenia – zapowiada Steve Jurczyk, główny cywilny administrator NASA.
Źródło PAN
REKLAMA