Polska firma inwestuje w polską technologię ogniw fotowoltaicznych.
Columbus Energy zainwestował 10 mln EUR w spółkę Saule Technologies – światowego lidera w zakresie przemysłowego wykorzystania perowskitu do produkcji energii słonecznej.
Technologia ogniw perowskitowych już niebawem zrewolucjonizuje rynek nie tylko energetyki, ale i elektroniki użytkowej. Ogniwa z perowskitu, są elastyczne, cienkie, bardzo lekkie, mogą mieć różny poziom przezroczystości, co stwarza duże możliwości ich zastosowania - od elektroniki użytkowej po budownictwo. Moduły perowskitowe zachowują wysoką wydajność w produkcji energii, są ekologiczne, a co więcej, można nimi pokryć praktycznie każdą powierzchnię: folię, papier, a nawet tkaninę.
- Przyszłość Columbus Energy widzimy w technologiach przyszłości, a taką technologię posiada firma Saule. Dzięki niej każdy z nas będzie mógł nadrukować na dowolnej powierzchni ogniwo fotowoltaiczne. Dlatego podpisaliśmy umowę, dzięki której Columbus Energy staje się inwestorem w Saule Technologies. Zainwestujemy w tym roku prawie 45 mln w gotówce w ramach podniesienia kapitału, stając się w ten sposób największym - 20 proc. udziałowcem w Saule Technologies - powiedział Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA podczas konferencji prasowej w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Pozyskany kapitał zostanie przeznaczony na dokończenie pilotażowej linii produkcyjnej fotowoltaicznych ogniw perowskitowskich oraz badania nad dalszymi wynalazkami opartymi na technologii perowskitu. Columbus Energy zapewniła sobie także pierwszeństwo zakupu technologii opracowanej przez Saule oraz prawo pierwokupu patentów opracowanych przez laboratorium.
Saule Technologies to polska spółka założona w 2014 r. przez wynalazczynię metody Olgę Malinkiewicz oraz biznesmenów Piotra Krycha i Artura Kupczunasa. Obecnie spółka skupia ponad 50 naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z 14 krajów. - Po 6 latach badań laboratoryjnych Saule stawia pierwszą linię produkcyjną dużych ogniw słonecznych opartych o perowskity. Technologia ta już niebawem wkroczy w życie codzienne każdego z nas. Moduły z perowskitu są tańsze i bardziej dostępne od ogniw wytworzonych na bazie krzemu, gdyż materiał perowskitowy pozyskuje się w laboratorium – wyjaśniała Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies podczas konferencji prasowej.
Ogniwa perowskitowe znajdą również szerokie zastosowanie w budownictwie. Lekkie i elastyczne panele słoneczne można integrować z fasadami budynków i pokryciami dachów o niskiej nośności, co pozwoli na pozyskiwanie energii z większych powierzchni. Dzięki temu, że ogniwa mogą być również transparentne, znajdą zastosowanie w nowoczesnej architekturze jako element łączący wysoką estetykę z funkcjonalnością.
– Columbus Energy, jako polska firma, z polskim kapitałem, chce inwestować w polskie technologie, które mogą zrewolucjonizować świat – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy SA. – Taką inwestycją jest właśnie firma Saule Technologies. Wzajemnie potrzebujemy elastycznych partnerów, a ilość elementów synergii jest niezliczona. Jako akcjonariusz Saule Technologies będziemy wspierać zespół wybitnych naukowców i inżynierów, a jako dystrybutor będziemy zarówno promować same produkty wychodzące z linii produkcyjnej Saule Technologies, jak i zachęcać międzynarodowe przedsiębiorstwa do integracji rozwiązań Saule Technologies z ich produktami.
Columbus Energy SA jest liderem rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. W tym roku zdobyła firma Godło „Teraz Polska”.
Olga Malinkiewicz w 2015 roku została wyróżniona przez Fundację Teraz Polska tytułem "VIPI – Very Important Polish Innovator".
Źródło Columbus Energy