Poznajmy Wybitnych Polaków z Los Angeles
30 kwietnia br. w Konsulacie RP w Los Angeles, USA odbyła się uroczystość wręczenia statuetek „Wybitny Polak” z udziałem Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej, Konsul Generalnej RP w LA Marty Wolańskiej oraz Prezesa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” Krzysztofa Przybyła.
Konkurs „Wybitny Polak” powstał w 2010 roku z inicjatywy Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, a jego głównym celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami. Konkurs odbywa się w wielu regionach na całym świecie, przy współudziale organizacji polonijnych i placówek dyplomatycznych RP.
Laureaci tytułu Wybitny Polak w USA 2023, edycja Los Angeles
Kategoria Kultura - Marek Probosz
Aktor, reżyser, scenarzysta, pisarz, producent filmowy, wykładowca sztuki teatralnej w UCLA.
W 1983 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzii rozpoczął w kraju karierę aktorską w filmie i teatrze. Pod koniec lat 80. wyjechał do Hollywood, gdzie początkowo pisał opowiadania i scenariusze. W 1993 ukończył studia na wydziale reżyserii filmowej w The American Film Institute w Los Angeles. Jest wykładowcą aktorstwa na Wydziale Teatralnym Uniwersytetu Kalifornijskiego. Cały czas jest aktywnym aktorem w polskim filmie kinowym i telewizyjnym. Wielokrotnie wyróżniany na międzynarodowych festiwalach filmowych i teatralnych ( w 2022 r. otrzymał nagrodę za przedstawienie „Powrót Norwida”). Odtwórca wielu znaczących ról, miedzy innymi roli rotmistrza Witolda Pileckiego w filmie fabularnym Ryszarda Bugajskiego.
Kategoria Nauka - prof. Bohdan Oppenheim
Wykładowca Loyola Marymount University i Kaiser Permanente School of Medicine , ekspert w dziedzinie inżynierii systemów i lotnictwa, współpracował z firmami jak Boeing, Northtop Grumann, Rayethon Airbus, obecnie SpaceX. Autor dwóch książek. Współpracuje z polskimi uczelniami.
Kategoria Biznes - Bogusław Jerzy Marcinkowski
Twórca i prezydent Calmax Technology Inc., specjalizującej się w mechanice precyzyjnej na potrzeby przemysłu komputerowego, lotniczego czy biomedycznego. Wśród klientów Calmax Technology jest NASA, armia amerykańska i firmy hi-tech. Aktywny działacz środowiska polonijnego, szczególnie wspierający polskich artystów, stawiających pierwsze kroki na emigracji.
Sam przyleciał do USA bez znajomości języka, bez grosza przy duszy i znajomych, którzy mogliby ułatwić start. – W tym pierwszym okresie chodziłem od firmy do firmy i oferowałem to, co mogłem na tamtym etapie zaoferować, czyli proste usługi tokarsko–ślusarskie – wspomina. – Jak sobie radziłem? Na sto firm, które odwiedzałem, dostawałem jedno zlecenie. Jedno! Marcinkowski starał się nie zrażać i często wracał w te same miejsca po kilka razy, mając nadzieję, że zmienił się układ lub zmienili się decydenci. Powoli kształtował sobie bazę klientów, którzy potrafili docenić solidność i pracowitość polskiego rzemieślnika. – Pracowałem na okrągło, bo chciałem każde zadanie wykonać jak najlepiej. Opłaciło się – opowiada. – A potem udało mi się zrealizować wielkie marzenie. Założyłem firmę! – tak wspomina swoje początki w USA Bogusław Marcinkowski w wywiadzie dla Rzeczpospolitej (2015)
Kategoria Osobowość - Witold Frączek
Niestrudzony społecznik, aktywny działacz środowiska polonijnego w Riverside. Nauczyciel w Centrum Jana Pawła II i w szkole w Yorba Linda. Organizator pomocy dla Ukrainy. Obecnie przygotowuje wyprawę do Ugandy w celu budowy systemu studni.
Kategoria Młody Polak - Rylan Pozniak
Wielokrotnie nagradzany twórca rozszerzonej rzeczywistości i futurysta.
Rylan współpracował z NASA, Apple, Stanford University, Snapchat, Google i Niantic nad rozwojem XR – rozszerzonej rzeczywistości i działa w celu jest bezpłatnego udostępnienia. Rylan przewodził zespołowi wybranemu przez NASA do opracowania skafandra kosmicznego wyposażonego w rozszerzoną rzeczywistość dla astronautów udających się na Księżyc w ramach misji Artemis, pierwszej od ponad 50 lat misji załogowej na Księżyc.
W 2019 roku Rylan współpracował z Alexem McDowellem, scenografem Spielberg’s Minority Report, nad stworzeniem wizualizacji AR pływającego miasta. Była to bezpośrednia odpowiedź na prognozę, że do 2050 roku miliony ludzi na całym świecie zostaną przesiedlone w wyniku zmian klimatu. W 2018 roku Snapchat zaprosił Rylana do stworzenia jednego z pierwszych obiektywów AR dla Lens Studio, narzędzia programistycznego Snap AR.
Rylan jest także kompozytorem muzycznym, stypendystą Los Angeles Philharmonic Composer Fellow. Jego oryginalne utwory, integrujące w nowatorskie środowisko dźwięku i klasyczne utwory (np. Preludia Chopina) były prezentowane przez LA Phil Orchestra i LA Master Chorale w Walt Disney Concert Hall.
Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.