FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Krzysztof Przybył, fot. Teraz Polska/Konsulat RP w LA
Krzysztof Przybył, fot. Teraz Polska/Konsulat RP w LA

Poznajmy Wybitnych Polaków z Los Angeles

1 maja 2023

30 kwietnia br. w Konsulacie RP w Los Angeles, USA odbyła się uroczystość wręczenia statuetek  „Wybitny Polak” z udziałem Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej, Konsul Generalnej RP w LA Marty Wolańskiej oraz Prezesa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” Krzysztofa Przybyła.

Konkurs „Wybitny Polak” powstał w 2010 roku z  inicjatywy Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, a jego głównym celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami. Konkurs odbywa się w wielu regionach na całym świecie, przy współudziale organizacji polonijnych i placówek dyplomatycznych RP.

 

Laureaci tytułu Wybitny Polak w USA 2023, edycja Los Angeles

 

Kategoria Kultura - Marek Probosz
Aktor, reżyser, scenarzysta, pisarz, producent filmowy, wykładowca sztuki teatralnej w UCLA.
W 1983 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzii rozpoczął w kraju karierę aktorską w filmie i teatrze. Pod koniec lat 80. wyjechał do Hollywood, gdzie początkowo pisał opowiadania i scenariusze.  W 1993 ukończył studia na wydziale reżyserii filmowej w The American Film Institute w Los Angeles. Jest wykładowcą aktorstwa na Wydziale Teatralnym Uniwersytetu Kalifornijskiego. Cały czas jest aktywnym aktorem w polskim filmie kinowym i telewizyjnym. Wielokrotnie wyróżniany na międzynarodowych festiwalach filmowych i teatralnych ( w 2022 r. otrzymał nagrodę za przedstawienie „Powrót Norwida”). Odtwórca wielu znaczących ról, miedzy innymi roli rotmistrza Witolda Pileckiego w filmie fabularnym Ryszarda Bugajskiego.

Kategoria Nauka - prof. Bohdan Oppenheim
Wykładowca Loyola Marymount University i Kaiser Permanente School of Medicine , ekspert w dziedzinie inżynierii systemów i lotnictwa, współpracował z firmami jak Boeing, Northtop Grumann, Rayethon Airbus, obecnie SpaceX. Autor dwóch książek. Współpracuje z polskimi uczelniami.

Kategoria Biznes - Bogusław Jerzy Marcinkowski
Twórca i prezydent Calmax Technology Inc., specjalizującej się w mechanice precyzyjnej na potrzeby przemysłu komputerowego, lotniczego czy biomedycznego. Wśród klientów Calmax Technology jest NASA, armia amerykańska i firmy hi-tech.  Aktywny działacz środowiska polonijnego, szczególnie wspierający polskich artystów, stawiających pierwsze kroki na emigracji.
Sam przyleciał do USA bez znajomości języka, bez grosza przy duszy i znajomych, którzy mogliby ułatwić start. – W tym pierwszym okresie chodziłem od firmy do firmy i oferowałem to, co mogłem na tamtym etapie zaoferować, czyli proste usługi tokarsko–ślusarskie – wspomina. – Jak sobie radziłem? Na sto firm, które odwiedzałem, dostawałem jedno zlecenie. Jedno! Marcinkowski starał się nie zrażać i często wracał w te same miejsca po kilka razy, mając nadzieję, że zmienił się układ lub zmienili się decydenci. Powoli kształtował sobie bazę klientów, którzy potrafili docenić solidność i pracowitość polskiego rzemieślnika. – Pracowałem na okrągło, bo chciałem każde zadanie wykonać jak najlepiej. Opłaciło się – opowiada. – A potem udało mi się zrealizować wielkie marzenie. Założyłem firmę! – tak wspomina swoje początki w USA Bogusław Marcinkowski w wywiadzie dla Rzeczpospolitej (2015)

Kategoria Osobowość - Witold Frączek
Niestrudzony społecznik, aktywny działacz środowiska polonijnego w Riverside. Nauczyciel w Centrum Jana Pawła II i w szkole w Yorba Linda. Organizator pomocy dla Ukrainy. Obecnie przygotowuje wyprawę do Ugandy w celu budowy systemu studni.

Kategoria Młody Polak - Rylan Pozniak
Wielokrotnie nagradzany twórca rozszerzonej rzeczywistości i futurysta.
Rylan współpracował z NASA, Apple, Stanford University, Snapchat, Google i Niantic nad rozwojem XR – rozszerzonej rzeczywistości i działa w celu jest bezpłatnego udostępnienia. Rylan przewodził zespołowi wybranemu przez NASA do opracowania skafandra kosmicznego wyposażonego w rozszerzoną rzeczywistość dla astronautów udających się na Księżyc w ramach misji Artemis, pierwszej od ponad 50 lat misji załogowej na Księżyc.
W 2019 roku Rylan współpracował z Alexem McDowellem, scenografem Spielberg’s Minority Report, nad stworzeniem wizualizacji AR pływającego miasta. Była to bezpośrednia odpowiedź na prognozę, że do 2050 roku miliony ludzi na całym świecie zostaną przesiedlone w wyniku zmian klimatu. W 2018 roku Snapchat zaprosił Rylana do stworzenia jednego z pierwszych obiektywów AR dla Lens Studio, narzędzia programistycznego Snap AR.
Rylan jest także kompozytorem muzycznym, stypendystą Los Angeles Philharmonic Composer Fellow. Jego oryginalne utwory, integrujące w nowatorskie  środowisko dźwięku i klasyczne utwory (np. Preludia Chopina) były prezentowane przez LA Phil Orchestra i LA Master Chorale w Walt Disney Concert Hall.

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.

 

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.