Promotorzy Polski z Kujaw i Pomorza nagrodzeni
23 czerwca podczas Gali konkursu Gospodarczo - Samorządowy HIT Regionów 2023 Kujaw i Pomorza odbyło się uroczyste wręczenie statuetek „Promotor Polski”. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” uhonorowała wybitnie osobistości za ich zasługi w rozwój regionów i promocję Polski na arenie międzynarodowej.
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od ponad 30 lat jest organizatorem Konkursu „Teraz Polska”, którego celem jest wskazywanie najlepszych produktów i usług, wyróżniających się swoimi walorami jakościowymi. Tytułem „Promotor Polski” Fundacja nagradza ludzi, których osiągnięcia zawodowe przyczyniają się do promowania i budowania polskiej marki. Wyróżnienie przyznawane jest wybitnym osobistościom działającym lub wywodzącym się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. - Chcemy promować sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju – powiedział Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.
Podczas niedzielnej uroczystości Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego przyznała cztery statuetki za szczególny wkład w rozwój regionów Kujaw i Pomorza i promocję kraju za granicą. Pierwszą statuetkę w uznaniu dla prowadzonej działalności społecznej otrzymał Mieczysław Woźniak. Prezes GS w Żukowie oraz Prezes Związku Rewizyjnego Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Gdańsku. Przewodniczący Rady Powiatowej w Kartuzach, wyróżniony w plebiscycie powiatu tytułem „Radny na Medal”. – Jest postrzegany przez środowisko jako człowiek, na którym można zawsze polegać, potrafiący słuchać ludzi, dostrzegać ich problemy i je rozwiązywać – podkreślono w laudacji.
Drugą statuetkę w uznaniu dla prowadzonej działalności społecznej otrzymało małżeństwo - Teresa i Kazimierz Woźniakowie. Aktywni działacze na rzecz edukacji osób niepełnosprawnych. Ich celem życiowym jest pomoc podopiecznym Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Uśmiech Dziecka”, pochodzącym z ubogich rodzin wiejskich. Udzielają pomocy finansowej i rzeczowej, walcząc skutecznie z problemem odosobnienia i wykluczenia społecznego osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Dzięki ich staraniom w 2006 roku powstał Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy. Laureaci są również mecenasami edukacji, finansują imprezy sportowe, wspierają działania dotyczące promocji i ochrony zdrowia oraz modernizację placówek kulturalnych oraz medycznych. Wspierają także kluby sportowe, placówki oświatowe i instytucje kulturalne, prowadząc szereg działań na rzecz rozwoju edukacji młodych ludzi.
Trzeci statuetka w uznaniu dla osiągnięć naukowych oraz działań na rzecz ochrony środowiska trafiła do profesora Politechniki Gdańskiej, twórcy innowacyjnego reaktora do pirolizy niesortowanych odpadów przemysłowych i komunalnych – Bogusława Kusza. Dzięki reaktorowi możliwe jest pozyskiwanie czystego syngazu, składającego się z wodoru, tlenku węgla, metanu i dwutlenku węgla. Technologia pozwala na bardzo efektywne i tanie odzyskanie energii zawartej w odpadach węglowodorowych. Charakteryzuje się dużą dbałością o ochronę środowiska, a jednocześnie stanowi realną alternatywę dla pozyskiwania konwencjonalnych paliw kopalnych.
Ostatnią statuetkę i tytuł „Promotora Polski” otrzymał w uznaniu dla osiągnięć samorządowych i inicjatyw prospołecznych i progospodarczych - Krzysztof Wolny. Postać bardzo rozpoznawalna w zachodniej Wielkopolsce, burmistrz Miasta i Gminy Międzychód. Od lat stymuluje postęp gospodarczy regionu przez zrównoważony rozwój turystyki i gospodarki. Efektywnie współpracuje z krajowymi i międzynarodowymi przedsiębiorcami, naukowcami i samorządami. - Jednym z najważniejszych punktów w jego działalności jest troska o oświatę i szeroko rozumianą sytuację lokalnych rodzin. Jest znakomitym gospodarzem i organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych o charakterze międzynarodowym - podkreślono w laudacji.
Projekt „Promotor Polski” został zainaugurowany w 2017 roku. Od tego czasu Fundacja utrwaliła swoją obecność na regionalnych kongresach gospodarczych, m.in. w Katowicach, Białymstoku, Toruniu, Świnoujściu i Warszawie, a tytułem zostało uhonorowanych już ponad 70 osób. - Wizerunek Polski to nie tylko produkty, usługi i innowacje, ale także - a może przede wszystkim - ludzie. Warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju - powiedział podczas uroczystości Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.