FUNDACJA TERAZ POLSKA

Przełomowa operacja w Klinice Kardiochirurgii CSK MSWiA wykonana za pomocą robota Da Vinci

Fot. FB CSK MWSiA
czwartek, 18 marca 2021

Profesor Piotr Suwalski wraz z zespołem Kliniki Kardiochirurgii CSK MSWiA w Warszawie po raz pierwszy w Polsce wykonał za pomocą robota da Vinci operację wielonaczyniowej choroby wieńcowej. W jej trakcie pobrano obustronnie z klatki piersiowej tętnice do pomostowania naczyń wieńcowych.

Zwykle przy operacji by-passów rozcina się klatkę piersiową i działa na otwartym sercu. Często konieczne jest zastosowanie krążenia pozaustrojowego i zatrzymanie pracy serca. W Wyniku takich działań powstaje duża rana, która goi się często długie tygodnie. Przy wykorzystaniu robota nie ma potrzeby otwierania klatki piersiowej. Zabiegi z użyciem robota Da Vinci  jest przełomowy ze względu na jego małoinwazyjność - skomplikowane obustronne pobranie tętnic wykonywane jest przez trzy małe porty. Dzięki temu pacjent po zabiegu może opuścić szpital w ciągu 48 godzin.

Sterowanie robotem z konsoli chirurgicznej wymaga szczególnej koncentracji.  - Cały czas widzę wnętrze klatki piersiowej w 3D. Na polu operacyjnym kilku-, kilkunastu centymetrów kwadratowych poruszam narzędziami, które nie mają swojej inteligencji: zrobią to, co im każę. Wymaga to szczególnego rodzaju koncentracji, by nie zaszkodzić pacjentowi. Druga rzecz: przy takiej operacji nie ma się czucia tkanek. Zmysł czucia zastępuje się zmysłem dokładnej obserwacji. Oczywiście, przy pacjencie jest asystent, są instrumentariuszki, anestezjolodzy. – opowiada prof. Suwalski  wywiadzie dla „Świata lekarza”.

 

Zespół Profesora Suwalskiego od lat specjalizuje się z kardiochirurgii małoinwazyjnej. W 2013 roku Centralny Szpital Kliniczny MSWiA został laureatem XXIII edycji konkursu „Teraz Polska” za leczenie kardiochirurgiczne przy wykorzystaniu technik małoinwazyjnych przeprowadzane w Klinice Kardiochirurgii CSK MSW.

 

PRZECZYTAJ WYWIAD Z PROF. PIOTREM SUWALSKIM, KTÓREGO UDZIELIŁ MAGAZYNOWI „TERAZ POLSKA”

REKLAMA

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter
Czytaj także

ZAMÓW NEWSLETTER:

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.