Przełomowa operacja w Klinice Kardiochirurgii CSK MSWiA wykonana za pomocą robota Da Vinci
Profesor Piotr Suwalski wraz z zespołem Kliniki Kardiochirurgii CSK MSWiA w Warszawie po raz pierwszy w Polsce wykonał za pomocą robota da Vinci operację wielonaczyniowej choroby wieńcowej. W jej trakcie pobrano obustronnie z klatki piersiowej tętnice do pomostowania naczyń wieńcowych.
Zwykle przy operacji by-passów rozcina się klatkę piersiową i działa na otwartym sercu. Często konieczne jest zastosowanie krążenia pozaustrojowego i zatrzymanie pracy serca. W Wyniku takich działań powstaje duża rana, która goi się często długie tygodnie. Przy wykorzystaniu robota nie ma potrzeby otwierania klatki piersiowej. Zabiegi z użyciem robota Da Vinci jest przełomowy ze względu na jego małoinwazyjność - skomplikowane obustronne pobranie tętnic wykonywane jest przez trzy małe porty. Dzięki temu pacjent po zabiegu może opuścić szpital w ciągu 48 godzin.
Sterowanie robotem z konsoli chirurgicznej wymaga szczególnej koncentracji. - Cały czas widzę wnętrze klatki piersiowej w 3D. Na polu operacyjnym kilku-, kilkunastu centymetrów kwadratowych poruszam narzędziami, które nie mają swojej inteligencji: zrobią to, co im każę. Wymaga to szczególnego rodzaju koncentracji, by nie zaszkodzić pacjentowi. Druga rzecz: przy takiej operacji nie ma się czucia tkanek. Zmysł czucia zastępuje się zmysłem dokładnej obserwacji. Oczywiście, przy pacjencie jest asystent, są instrumentariuszki, anestezjolodzy. – opowiada prof. Suwalski wywiadzie dla „Świata lekarza”.
Zespół Profesora Suwalskiego od lat specjalizuje się z kardiochirurgii małoinwazyjnej. W 2013 roku Centralny Szpital Kliniczny MSWiA został laureatem XXIII edycji konkursu „Teraz Polska” za leczenie kardiochirurgiczne przy wykorzystaniu technik małoinwazyjnych przeprowadzane w Klinice Kardiochirurgii CSK MSW.
PRZECZYTAJ WYWIAD Z PROF. PIOTREM SUWALSKIM, KTÓREGO UDZIELIŁ MAGAZYNOWI „TERAZ POLSKA”
REKLAMA