Reportaż z webinarium "Teraz Polska Nauka"
21 stycznia, z inicjatywy Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, przy wsparciu Szkoły Głównej Handlowej oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, pod honorowym patronatem Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się webinarium „O roli nauki polskiej wobec potrzeb i oczekiwań społeczeństwa, gospodarki oraz polityk publicznych.” z cyklu „Teraz Polska Nauka”.
Celem spotkania było nakreślenie wyzwań i oczekiwań wobec nauki w aspekcie interesariuszy społecznych, biznesowych oraz administracji publicznej, a także identyfikacja zagadnień, które powinny być omówione podczas ogólnopolskiego kongresu środowiska nauki, planowanego do realizacji w 2021 roku. Podczas webinarium dyskutowano o celach, które stawia przed sobą świat nauki i konfrontowano je z oczekiwaniami społecznymi, biznesowymi i politycznymi. Zastanawiano się, w jaki sposób nauka powinna odpowiadać na stawiane wyzwania, aby współpracować ze sferą społeczną, publiczną i gospodarczą, zachowując jednocześnie swoją tożsamość.
Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”:
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego podjęła się nowego, jakże potrzebnego zadania – wypracowania płaszczyzny komunikacji pomiędzy biznesem a społeczeństwem i nauką. Korzystamy z naszego, już trzydziestoletniego dorobku zgromadzonego przy organizacji Konkursu „Teraz Polska”. W Kapitule Godła „Teraz Polska” zasiadają wybitni naukowcy, rektorzy uczelni, a jej przewodniczącym jest prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk. Wśród laureatów Godła „Teraz Polska” mamy wiele instytutów naukowo-badawczych, które dokonały wdrożeń swoich wynalazków. Najwybitniejszych naukowców, z prof. Henrykiem Skarżyńskim na czele, nagradzamy tytułem Wybitnego Polaka. Nawiązaliśmy stałą współpracę z licznymi branżowymi ośrodkami naukowo-badawczymi, które przeprowadzają ekspertyzy uczestników Konkursu „Teraz Polska”.
Tak liczne grono współpracowników i przyjaciół Fundacji z dziedziny nauki to nasz najcenniejszy zasób. Dlatego uznaliśmy, że nasze doświadczenia i kontakty mogą być pomocne w organizacji spotkania na najwyższym, profesjonalnym szczeblu. Zaprosiliśmy rektorów najważniejszych uczelni i dyrektorów ośrodków naukowo-badawczych, szefów kluczowych instytucji odpowiedzialnych za finansowanie badań i nawiązanie współpracy nauki z biznesem oraz prezesów firm wdrażających innowacyjne produkty i technologie. W rezultacie otrzymaliśmy ciekawą dyskusję oraz wiele pomysłów na przyszłość. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że warto organizować dalsze webinaria, być może zakończone kongresem „Teraz Polska Nauka – Społeczeństwo – Biznes”, bo niczym jest nauka, jeżeli funkcjonuje sama dla siebie, niczym będzie biznes, jeżeli nie będzie innowacyjny, czyli korzystający z osiągnięć nauki.