FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Spokojnych Świąt, spokojnego roku!

Spokojnych Świąt, spokojnego roku!

25 grudnia 2022

Krzysztof Przybył: W tym roku w standardowym pakiecie bożonarodzeniowych życzeń – spokojnych, zdrowych, rodzinnych… – spokój ma największe znaczenie. Za nami bowiem rok niespokojny, przed nami zaś rok pełen niewiadomych. Tego spokoju brakuje nam nieprzerwanie od początku 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia COVID-19. Brakuje go w gospodarce, w polityce, w naszym codziennym życiu. Z tej perspektywy powinniśmy bardziej doceniać minione trzydzieści lat i to, co udało się w tym czasie zbudować.

Fakt, że polska gospodarka, mimo wielu niepokojących sygnałów i spadku koniunktury w całej Europie, radzi sobie nieźle, to efekt tego, że ma bardzo mocne fundamenty. Fundamenty budowane przez polskich przedsiębiorców od pierwszych dni wolnego rynku. Zarówno przez małe, rodzinne firmy, jak i przez rynkowych gigantów.

Mimo tego polskie firmy potrzebują spokoju i przewidywalności. Są w stanie przetrwać nawet kolejną falę globalnej dekoniunktury. Problem w tym, że nie wiadomo, co przyniosą następne miesiące w wielu istotnych dla funkcjonowania biznesu obszarach. Jak rozwinie się sytuacja związana z wojną rosyjsko-ukraińską? Jak będą się kształtowały ceny paliw i energii? Czy inflacja w końcu zacznie spadać? Jaką politykę przyjmie bank centralny w odniesieniu do stóp procentowych? Czy rząd przed wyborami dorzuci jeszcze kolejne kosztowne „prezenty” dla wyborców, za które zapłacimy nowymi podatkami? Takich pytań jest bardzo wiele.

Dzisiaj prowadzenie w naszym kraju firmy przypomina szybką jazdę autem po górskich serpentynach. Nie wiadomo, co jest za zakrętem i nie sposób stwierdzić, czy z naprzeciwka nie zbliża się inny rozpędzony pojazd. Spokoju nie zapewnia sytuacja geopolityczna ani rozchwianie światowych łańcuchów dostaw. Nie zapewnia go również sytuacja wewnętrzna w Polsce. Rok wyborczy dla biznesu oznacza zwykle szereg zagrożeń. Politycy uprawiają licytację na obietnice, przy czym formacja aktualnie rządząca ma tę przewagę, że może te obietnice przekuć w konkrety w postaci ustawowych rozwiązań. A ponieważ obecnie budżet trzeszczy w szwach, to nie ma wątpliwości, że im ostrzejsza będzie ta licytacja, tym więcej trzeba będzie wyciągnąć z kieszeni przedsiębiorców. To jest powodem, dla którego – mimo trudnej sytuacji gospodarczej – procedowane są projekty nowych danin i opłat. Na barki przedsiębiorców zrzucane są nowe ciężary.

Życzenia spokoju należą się nie tylko przedsiębiorcom. Należą się nam wszystkim, żyjącym w podzielonym przez polityków społeczeństwie. Należy nam się odrobina spokoju, zwyczajności, zaufania. Marzyłby się rok spokoju, ale niech spokojne będą przynajmniej Święta. W gronie rodziny i przyjaciół, wśród osób, które szukają tego, co je łączy, a nie dzieli.

Spokojnych, radosnych, wolnych od trosk Świąt Bożego Narodzenia – ode mnie i od całej ekipy Fundacji „Teraz Polska”!

Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.