FUNDACJA TERAZ POLSKA

Swoim optymizmem zarażajmy innych

Fot. Pixabay
sobota, 19 grudnia 2020

Krzysztof Przybył:   Pewnie znajdzie się niewielu takich, którzy mogliby świętować urodziny przez trzy dni. A jest to możliwe: właśnie obchodzimy 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. Obchodzimy ją w dniach 15-17 grudnia, bowiem do dzisiaj badacze nie ustalili, który z tych trzech dni jest właściwą datą narodzin wielkiego twórcy. Postać Beethovena niezmiennie pozostaje natchnieniem dla tych, którzy borykają się z przewlekłymi schorzeniami.

Beethoven zakończył życie w całkowitej głuchocie, lecz słuch tracił stopniowo, powoli. Mimo cierpienia tworzył cały czas; jego wielka spuścizna jest świadectwem heroizmu ducha. Według naukowców cierpiał on między innymi na otosklerozę i zapalenie ucha środkowego.

Tragedii, której doświadczył kompozytor, doświadczają tysiące ludzi, w tym pacjenci Światowego Centrum Słuchu w podwarszawskich Kajetanach, prowadzonego przez profesora Henryka Skarżyńskiego – laureata Konkursu „Wybitny Polak”, organizowanego przez Fundację „Teraz Polska”. Na szczęście w dzisiejszych czasach wiedza i technika medyczna pozwalają na wczesną diagnozę i skuteczne leczenie. A w Centrum co roku wykonuje się 18-20 tys. procedur chirurgicznych, najwięcej na świecie w zakresie otochirurgii, fonochirurgii i rynochirurgii.

Ale gdzie Beethoven, a gdzie „sprawa polska”? Otóż, specjalnie z myślą o jubileuszu, profesor Skarżyński odłożył na chwilę chirurgiczne narzędzia i napisał książkę – „Powrót Beethovena”. Fabularyzowane, ale prawdziwe życiorysy ludzi, którym udało się pomóc przeplatają się z motywami z życia autora oraz wspomnieniami Ludwiga van Beethovena.

Od premiery książki dzielą nas tygodnie, bowiem jej premiera planowana jest na początek 2021 roku. To również rok jubileuszowy, bowiem przypadają w niej aż dwie rocznice ważne dla medycyny słuchu w Polsce: 30-lecie inauguracji Programu leczenia głuchoty w naszym kraju oraz 25. rocznica utworzenia Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, laureata Godła „Teraz Polska”.

Ma być to książka pełna nadziei i optymizmu. Pokazująca, że można przezwyciężyć wady słuchu, a co istotniejsze – rozwijać swoje pasje i zdolności wbrew przeszkodom, które powodują. To zasługa medycyny? Oczywiście też, ale bez optymizmu, bez wiary we własne siły i bez determinacji sama medycyna nie zawsze może pomóc.

Szanowni Państwo, rok 2020 był dla większości z nas rokiem sprawdzianu. Zostaliśmy wyrwani z błogostanu i skonfrontowani z brutalną rzeczywistością. Z pandemią i spowodowanym nią kryzysem. Z osobistymi tragediami, w tym odejściem bliskich osób. Z niepewnością jutra i obawami o rodziny. Nie jest osiągnięciem być optymistą, kiedy wszystko idzie jak z płatka – ale trzeba za wszelką cenę utrzymać optymizm wówczas, gdy dzieje się źle. Dlatego życzę, by znaleźli Państwo w sobie siłę do pokonywania barier i wiarę w lepsze jutro. I pamiętali, że choć wiara gór nie przenosi, to pozwala znaleźć w sobie siłę do wyjścia na prostą. Szczególnie, gdy swoim optymizmem zarazi się innych!

Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia – od całego zespołu Fundacji „Teraz Polska”!


Źródło Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, Natemat.pl

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter
Czytaj także

ZAMÓW NEWSLETTER:

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.