FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
fot. Kamil Broszko/Teraz Polska
fot. Kamil Broszko/Teraz Polska

Szyman, Jajszczyk i Szczerski nagrodzeni. Znamy Promotorów Polski z Małopolski

21 października 2022

21 października br., w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbyło się już trzecie w historii uroczyste wręczenie statuetek „Promotor Polski” w Małopolsce. Uhonorowani zostali: Joanna Szyman, prof. Andrzej Jajszczyk i prof. Andrzej Szczerski.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od ponad 30 lat jest organizatorem Konkursu „Teraz Polska”, którego celem jest wskazywanie najlepszych produktów i usług, wyróżniających się swoimi walorami jakościowymi. Projekt „Promotor Polski” został zainaugurowany w 2017 roku. Od tego czasu Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego utrwaliła swoją obecność na regionalnych kongresach gospodarczych, a tytułem zostało uhonorowanych już ponad 60 osób.

 - W tym roku w Krakowie już po raz trzeci wręczymy statuetki Promotorom z Małopolski. Fundacja nagradza ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Chcemy promować sukcesy w dziedzinie kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju – mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

W tegorocznej edycji laureatami tytułu „Promotor Polski” z Małopolski zostali:

  • Joanna Szyman, prezes Neo Hospital
  • prof. Andrzej Jajszczyk, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych
  • prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie

 

Statuetki nagrodzonym wręczyli: Bogusław Kośmider - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Obsługi Mieszkańców; Wiesław Jopek, Prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, członek Kapituły „Teraz Polska”; Krzysztof Przybył, Prezes Zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” .

Wizerunek Polski to nie tylko produkty, usługi i innowacje, ale także – a może przede wszystkim – ludzie. Warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju – podsumował uroczystość Michał Lipiński, Dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

Prof. Andrzej Szczerski powiedział po odebraniu nagrody: - To dla mnie wielki honor i zaszczyt móc odebrać tytuł Promotora Polski. Szczególnie, że praca historyka sztuki jest swego rodzaju dyplomacją kulturalną, a Muzeum Narodowe w Krakowie, którym mam zaszczyt od kilku lat kierować, jest ambasadorem kultury polskiej w świecie. Warto też podkreślić, że Kraków jest ważnym ośrodkiem kultury nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy, bo ma w sobie klasę artystyczną porównywaną z najlepszymi tego rodzaju miejscami na świecie. Zainteresowanie naszą działalnością wystawienniczą stale rośnie. W tym roku otworzyliśmy już trzy wystawy: sztuki młodopolskiej z Wyspiańskim i Mehofferem w Londynie, polskiego symbolizmu z Malczewskim i Boznańską na czele w Monachium oraz wystawę fotografii papieskich w Rzymie. Sukces tych ekspozycji pokazał,  że sztuka polska jest bardzo dobrze odbierana, chętnie odkrywana – a naszym zadaniem jest pokazywać ją w sposób atrakcyjny, gdyż ma ona uniwersalne znaczenie.

Prof. Andrzej Jajszczyk w podziękowaniu za wyróżnienie powiedział:  - Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że osiągnięcia polskich naukowców są widoczne w świecie i są przez to najlepszą promocją kraju. Współpracuję z Narodowym Centrum Nauki z siedzibą w Krakowie, które przydziela granty na badania podstawowe. Jako jeden z jego twórców cieszę się, że spełnia swoją rolę, bo umożliwia prowadzenie badań podstawowych polskim uczonym na każdym etapie kariery naukowej. Druga instytucja, z którą współpracuję to Europejska Rada Badań Naukowych, która, wyposażona w budżet 2,2 mld euro, rozdziela granty naukowcom z całego świata, pod warunkiem, że swoje badania będą prowadzić w ośrodkach europejskich. Badania te są pożyteczne, niektóre z nich przyczyniły się do szybkiego powstania szczepionki przeciwko SARS-Cov-2, a wielu grantobiorców otrzymuje nagrody Nobla -  w tym roku było ich aż trzech.

Z kolei Joanna Szyman podczas swojego wystąpienia skupiła się na osiągnięciach zespołu  Szpitala Na klinach, którym kieruje. Dziękuję za wyróżnienie, które odbieram w imieniu całego, wyjątkowego zespołu, z którym pracuję na co dzień. W 2019 roku stworzyliśmy szpital, który jest jedną z najnowocześniejszych i przyjaznych pacjentowi placówek medycznych w Europie. Stworzyliśmy ośrodek kształcenia kadry chirurgicznej i robotycznej, również z myślą o wyrównywaniu szans dla kobiet w specjalizacjach chirurgicznych, których mamy zaledwie 12%, a w robotyce 3%. Działamy w sposób zrównoważony, czyli realizujemy cele biznesowe mając na uwadze cele środowiskowe i społeczne. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej prowadzimy także prace badawczo-rozwojowe szczególnie w obszarze ginekologii onkologicznej. Dzięki projektom realizowanym przy wsparciu Unii Europejskiej pacjentki chore na raka endometrium oraz raka szyjki macicy mogą w naszym szpitalu skorzystać z bezpłatnych zabiegów.   W ciągu zaledwie 4 lat działania przyjęliśmy 50 tys. pacjentów. 98% zabiegów wykonujemy metodami małoinwazyjnymi z wykorzystaniem robota da Vinci, czy rozszerzonej rzeczywistości. Dalszy rozwój medycyny jest oparty o rozwój technologii, której zastosowanie wspiera szybszy powrót pacjenta do zdrowia i aktywności życiowej.  

Do tej pory w Małopolsce tytułem Promotor Polski zostali nagrodzeni: Elżbieta Penderecka, Anna Dymna, prof. Jacek Majchrowski, prof. Krzysztof Pyrć, Ryszard Florek, Janusz Komurkiewicz, dr Krzysztof Pawłowski, Andrzej Bargiel.

- Staramy się po prostu pokazywać to co mamy najlepszego w Polsce i w Polakach. Nie wstydzimy się tego, że jesteśmy z Polski  - powiedział Andrzej Bargiel po otrzymaniu statuetki Promotor Polski w 2021 r.

Natomiast Anna Dymna zauważyła: -  Takie nagrody pokazują tylko jedno: że to, co robimy jest potrzebne, zauważalne, że to trzeba robić i warto robić. Prawdę mówiąc, odkąd mam fundację i mogę się przydać komuś nie tylko na scenie i przed kamerą - to moje życie nabrało zupełnie innego, głębszego sensu. Zobaczyłam zupełnie inne piękno i inne wartości. Zaczęłam widzieć wartości, które są najprawdziwszymi, najważniejszymi. Jestem promotorem tych właśnie wartości.

Laureaci tytułu „Promotor Polski” z Małopolski 2022

Joanna Szyman otrzymała tytuł „Promotora Polski” w uznaniu za zasługi dla rozwoju oraz promocji nowoczesnych metod opieki medycznej.

Managerka, przedsiębiorczyni oraz ekspertka z blisko dwudziestoletnim doświadczeniem w branży medycznej, finansowej oraz ubezpieczeniowej w obszarach zarządzania strategicznego i operacyjnego. Obecnie pełni funkcje prezeski zarządu Grupy NEO Hospital, wiceprezeski zarządu w Grupie Upper Finance oraz członki Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali.

Absolwentka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła także studia Doradztwo Personalne i Organizacyjne oraz studia podyplomowe z Prawa Handlowego. Posiada również dyplom Menadżera Ochrony Zdrowia. Od 2002 r. związana z sektorem bankowym i ubezpieczeniowym, a od 2009 r. z sektorem medycznym. W latach 2009-2016 pełniła funkcję Prezesa Grupy Scanmed S.A. Na przestrzeni ponad 7 lat przekształciła lokalną firmę w jednego z liderów prywatnej opieki medycznej w Polsce. Przygotowała Scanmed do wprowadzenia w 2011 r. na rynek giełdowy NewConnect (w czasie obecności na giełdzie, w latach 2011-2014, kapitalizacja spółki wzrosła ponad pięciokrotnie). W 2014 r. z sukcesem liderowała procesowi pozyskania inwestora strategicznego Life Healthcare dla Grupy Scanmed. 

Zarządzała licznymi procesami M&A w sektorze opieki zdrowotnej (ok. 50 procesów na rynku medycznym o łącznej wartości ponad 1 mld PLN). Doradzała jako ekspertka branżowa największym funduszom private equity. W 2019 stworzyła Grupę NEO Hospital prowadzącą jeden z najbardziej innowacyjnych, efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie. Szpital Na Klinach, bo o nim mowa,  to niezwykła placówka, bo stworzona przez cztery niezwykle kobiety, na czele których stoi nasza Laureatka. Postanowiła ona wykorzystać swoje najlepsze doświadczenie zarządcze i otworzyć nowoczesny, prywatny szpital w Krakowie. W tym celu już kilka lat temu sprowadziła do Krakowa robota Da Vinci, który jest najbardziej zaawansowanym systemem robotycznym na świecie, wyposażyła swoich chirurgów w systemy rozszerzonej rzeczywistości i sztucznej inteligencji, aby w rezultacie zapewnić pacjentom usługi medyczne na światowym poziomie. Jej działalność jest doceniana nie tylko przez pacjentów, zespół pracowników, ale także grono międzynarodowych ekspertów, bowiem w 2021r. szpital został uhonorowany w Barcelonie, prestiżową nagrodą w międzynarodowym konkursie organizowanym przez International Hospital Federation.

 

Prof. Andrzej Jajszczyk otrzymał tytuł „Promotora Polski”  w uznaniu dla jego działalności na rzecz rozwoju nauki.

Należy być dobrym w swojej dziedzinie, ale pielęgnując niemal dziecięce zainteresowanie całym światem. To myśl, credo można być powiedzieć, które przyświeca naszemu drugiemu bohaterowi na drodze życiowej.

A kiedy zapoznamy się z jego kolejną myślą, że dążenie do wolności czy szczęścia jest tak samo dojmujące obecnie, kiedy korzystamy z szerokopasmowego internetu i telefonu komórkowego, jak w czasach maszyny parowej – to nie mamy chyba wątpliwości, że słowa te wypowiedział naukowiec.

Prof. Andrzej Jajszczyk ukończył Politechnikę Poznańską w 1974 roku. W tej samej uczelni uzyskał stopnie doktora i doktora habilitowanego. Tytuł profesora otrzymał w 1994 roku. Pracował w Politechnice Poznańskiej, a także Francusko-Polskiej Wyższej Szkole Nowych Technik Informatyczno-Komunikacyjnych w Poznaniu. Kilka lat pracował naukowo w Australii, Kanadzie i Francji. Od 1999 roku jest zatrudniony w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jego główne osiągnięcia naukowe dotyczą teorii węzłów i sieci telekomunikacyjnych. Jest autorem bądź współautorem 12 książek i ponad 300 artykułów naukowych, a także autorem ponad stu artykułów publicystycznych, poruszających sprawy szkolnictwa wyższego i nauki. Jest też autorem 19 patentów.

Był redaktorem amerykańskiego czasopisma IEEE Transactions on Communications, a w latach 1998–2000, pierwszym spoza Ameryki Północnej, redaktorem naczelnym czasopisma IEEE Communications Magazine. W tym okresie periodyk osiągnął pierwsze miejsce w kategorii wysokości współczynnika oddziaływania (impact factor) wśród wszystkich światowych czasopism telekomunikacyjnych. Był współtwórcą i zastępcą redaktora naczelnego, wydawanego w Chinach, czasopisma CIC/IEEE China Communications. Przez kilka lat był dyrektorem ds. czasopism stowarzyszenia IEEE Communications Society, a także dyrektorem obszaru Europa, Afryka i Bliski Wschód tego samego stowarzyszenia. W kadencji 2008–2009 pełnił funkcję jego wiceprezesa.

Współtworzył Narodowe Centrum Nauki jako jego pierwszy dyrektor. Był członkiem Komitetu Polityki Naukowej. Jest wiceprezesem zarządu Fundacji Kyoto-Kraków i członkiem Rady Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Był członkiem Rady Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, a także członkiem europejskiej akademii nauk Academia Europaea. Od 2015 roku jest prezesem krakowskiego oddziału PAN. W 2017 roku Komisja Europejska powołała go do Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, a w 2020 roku wybrano go wiceprzewodniczącym tej agencji.

 

Prof. Andrzej Szerski  otrzymał tytuł „Promotora Polski”  w uznaniu za zasługi dla promocji kultury polskiej w kraju i na świecie.

Kraków ze swoim potencjałem, musi sobie stawiać ambitne cele. Brak ambicji, zwłaszcza w kontekście posiadanych zasobów, przynieść może tylko marginalizację. W mieście tej klasy nie ma miejsca na przeciętność. Kto tak mógł się wyrazić o mieście ? Muzealnik, który Muzeum Narodowe widzi ogromne, ale zdaje sobie sprawę, że do jego przeszłości trzeba cały czas dorastać. 

Historyk sztuki, profesor nauk humanistycznych, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Ukończył studia w zakresie historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie następnie uzyskał stopień doktora oraz doktora habilitowanego. Stypendysta polskich oraz zagranicznych organizacji i instytucji badawczych. W latach 2016-2018 wicedyrektor ds. naukowych w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w latach 2009-2017 prezes Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Członek rad programowych m. in. Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Fotografii w Krakowie i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Kurator wystaw w Polsce i zagranicą, m.in. „Symbolism in Poland and Britain” w Tate Britain w Londynie (2009), „#dziedzictwo” w Muzeum Narodowym w Krakowie (2017) i „Young Poland. An Arts and Crafts Movement” w William Morris Gallery w Londynie. Autor licznych publikacji poświęconych sztuce współczesnej oraz sztuce XX wieku – książek i artykułów w tematycznych katalogach i czasopismach. W 2018 roku uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Ochrona dziedzictwa kulturowego”.

 

PATRONI MEDIALNI

                       

 

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.