Tania i nowatorska szczepionka na SARS-CoV-2 powstaje na PW
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej chcą, by ich szczepionka była prosta i tania w produkcji. Zamierzają także zaproponować metodę szybkiego opracowywania i produkowania szczepionek na zmutowane wersje wirusa lub na nowe wirusy czy bakterie, które mogą pojawiać się w przyszłości. Pracami kieruje prof. dr hab. inż. Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW.
Biorą w nich udział również naukowcy z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii oraz grupa immunologów. Ich celem jest opracowanie taniej nanoszczepionki opartej o rekombinowane białka wirusa SARS-CoV-2 kowalencyjnie związane z biodegradowalnymi nanocząstkami tlenku żelaza.
- Cena obecnych na rynku szczepionek na wirusa Sars-CoV-2 jest tajemnicą firm, ale szacuję, że kosztują one między 10 a 30 euro za dawkę. My mamy nadzieję, że nasza szczepionka przy masowej produkcji ma szansę kosztować około 1 euro za dawkę lub mniej - powiedział w programie "Newsroom" prof. Tomasz Ciach.
- Zaprojektowaliśmy szczepionkę tak, by można było ją masowo produkować. A do przechowywania wystarczy zwykła lodówka" - wyjaśnia w rozmowie z PAP profesor Ciach.
Obecnie naukowcy z PW przygotowują się do badań na zwierzętach. Równolegle poszukują partnera farmaceutycznego zainteresowanego produkcją szczepionki. To znacząco przyspieszy proces jej powstania.
- Jesteśmy biotechnologami, więc zaraz po tym, kiedy pojawił się problem z nowym wirusem - wczesną wiosną ubiegłego roku - ruszyliśmy z pracami nad szczepionką. Firmy farmaceutyczne wydały na swoje szczepionki setki milionów dolarów. My mieliśmy mniejsze środki - od rektora Politechniki Warszawskiej - więc nasze prace siłą rzeczy trwały trochę dłużej - mówi w rozmowie z PAP prof. Tomasz Ciach. I dodaje: - O ile badania na zwierzętach uda się przeprowadzić na PW, bo są na to dodatkowe środki, o tyle do kolejnych etapów badań potrzebujemy partnera - firmę farmaceutyczną, która wspomoże nas wiedzą i doświadczeniem w zakresie formulacji szczepionek .
Obiecująca szczepionka oparta na nanocząsteczkach
Szczepionki oparte na nanocząstkach są obiecujące ze względu na brak toksyczności, wysoką biokompatybilność i stabilność. Umożliwiają jednocześnie dostarczanie antygenu do komórek prezentujących antygen, co zapewnia skuteczne uczenie i stymulację układu odpornościowego.
Podejście badawcze, na które zdecydowali się nasi naukowcy, polegające na zastosowaniu jednocześnie wielu immunogennych epitopów (rekombinowanych białek otoczki wirusa SARS-Cov-2) i multiwalencyjnych nanosystemów ich dostarczania do organizmu, zwiększa szanse na uzyskanie skutecznej i trwałej odpowiedzi immunologicznej. Jak zwracają uwagę badacze, obecnie na rynku szczepionek brak jest nanosystemów wykorzystujących technologię kowalencyjnego wiązania na powierzchni nanocząstki jednego lub większej liczby epitopów.
Źródło: PW, badawcza.pw.edu.pl , PAP, WP.pl