FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Canva
Fot. Canva

Wreszcie konkrety – czekamy na więcej!

20 marca 2023

Krzysztof Przybył: Pośród rytualnego obrzucania się błotem, oskarżeniami i skupianiu się na sprawach światopoglądowych, w nieoficjalnej jeszcze kampanii wyborczej pojawiły się pierwsze konkrety, które mogą zainteresować przedsiębiorców. Oby tylko na ogólnych zapowiedziach się nie skończyło!

Kto z Państwa pamięta buńczuczne zapowiedzi dobrodziejstw, jakie miał nieść przedsiębiorcom sławetny Polski Ład? Notabene Polski Ład, pomyślany – być może – rozsądnie, finalnie upodobnił się do potwora doktora Frankensteina. Każda z grup wpływu w obozie rządowym lobbowała swoje pomysły, aż wyszedł projekt, który z tytułowym ładem nie miał wiele wspólnego. Już po wejściu w życie reformy trzeba było ją na gwałt dalej reformować. Coś, co miało okazać się Wunderwaffe partii rządzącej, okazało się dla niej obciążeniem, a dla przedsiębiorców koszmarem.

Dobrze więc, że temat „dobrodziejstw” Polskiego Ładu powrócił w kampanii – za sprawą szefa Platformy Obywatelskiej. Ogłosił on, że państwo winno przedsiębiorcom pomagać, a nie przeszkadzać. Takich haseł nasłuchaliśmy się w wielu kampaniach z ust wielu polityków, dlatego skupmy się na konkretach. Konkretem jest zaś pożądana rewolucja, czyli wprowadzenie kasowej metody rozliczania CIT dla małych podatników. Jeśli uda się wprowadzić takie rozwiązanie w życie, to będzie ono ratunkiem dla wielu przedsiębiorców, którzy tracą płynność, a nawet upadają z powodu zatorów płatniczych. Mali podatnicy płaciliby CIT dopiero po otrzymaniu przelewu, a nie po wystawieniu faktury. Jest to tym bardziej potrzebne, że wielkie firmy coraz częściej praktykują 60-, a nawet 90-dniowe okresy płatności. A fiskus nie czeka.

Szef Platformy Obywatelskiej zapowiedział również korektę rozwiązań dotyczących składki zdrowotnej. Nie ma jednak co liczyć na powrót do dawnych rozwiązań, albowiem ostrożnie dodał, iż nie można narażać „interesów zdrowotnych Polaków” na szwank. Trudno jednak nie zgodzić się z jego postulatem, by wycofać obowiązek opłacania składki zdrowotnej od zysku z tytułu sprzedaży maszyny albo samochodu – o ile oczywiście sprzedaż taka nie stanowi core businessu przedsiębiorcy.

Lider największej partii opozycyjnej wykonał swój ruch. Teraz czas na ruch strony przeciwnej. Nie tylko w formie odniesienia się do pomysłów Donalda Tuska, ale przelicytowania go w potrzebnych i oczekiwanych przez polskie firmy rozwiązaniach. Czołowi politycy partii rządzącej zapewniają, że w odróżnieniu od opozycji oni potrafią się przyznać do błędów. Wypunktowane przez lidera PO mankamenty obecnej legislacji stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej. Zatem dobrze by się stało, gdyby w walce o poparcie przedsiębiorców obóz władzy przedstawił konstruktywne pomysły na zmiany przepisów podatkowych. Akurat w tym obszarze trzeba trzymać kciuki za ostrą kampanię, w której zetrą się konkrety.

Źródło: Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Natemat.pl

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.