FUNDACJA

Wybitni Polacy nagrodzeni w Chicago

Fot. Gienek Jarząbek
środa, 08 maja 2019

 

6 maja w Chicago, w Muzeum Polskim w Ameryce już po raz dziewiąty wręczyliśmy nagrody w Konkursie „Wybitny Polak”. W tym roku statuetki odebrali: Hubert Cioromski (w kategorii Biznes), Mark Dobrzycki (w kategorii Osobowość), Czesława Kolak (w kategorii Kultura) oraz Mirosław Niedziński (w kategorii Nauka). Wyróżnienie specjalne w kategorii Kultura otrzymał Zdzisław Dorula, a tytułem Przyjaciela Polonii zostali uhonorowani Jesse White, sekretarz stanu Illinois, oraz Maria Pappas, skarbnik hrabstwa Cook. Wręczeń dokonali: Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, oraz członkowie Kapituły Konkursu: Małgorzata Tys i Norbert Barszczewski.

Konkurs „Wybitny Polak” to projekt Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, którego głównym celem jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces w kraju i za granicą. Konkurs „Wybitny Polak” odbywa poza granicami Polski (edycje regionalne) oraz w kraju (edycja światowa).

Fot. Gienek JarząbekMuzeum Polskie w Ameryce zostało założone w Chicago w 1935 r. jako Muzeum i Archiwa Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce. Mieści się w samym sercu pierwszej polskiej dzielnicy w Chicago. Celem działania placówki jest szerzenie wiedzy o polskiej historii, kulturze i sztuce oraz gromadzenie najcenniejszych elementów polskiego dorobku kulturalnego, dokumentów oraz pamiątek. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w muzeum jest sala Ignacego Paderewskiego, która została założona w 1941 r. dzięki donacji jego siostry Antoniny Paderewskiej-Wilkońskiej.

 

 

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter