FUNDACJA

Wybitni Polacy są do dyspozycji

wtorek, 26 lutego 2019

Krzysztof Przybył:

Mam wrażenie – i, jak sądzę, nie tylko ja – że odbywamy podróż w czasie i cofnęliśmy się dokładnie o rok. Znowu odnotowaliśmy poważny kryzys w relacjach polsko-izraelskich. Jednak tym razem kontekst jest zupełnie inny, a nasz kraj radzi sobie z problemem lepiej, niż wówczas. Także, o czym się niestety nie wspomina, dzięki ludziom, którzy przez lata budowali relacje biznesowe. Politycy mają szansę zobaczyć to, co dla przedsiębiorców jest oczywiste: nic tak nie pomaga we wzajemnym zrozumieniu i przełamywaniu barier, jak przedsiębiorczość.

Dlaczego o tym wspominam? A dlatego, że w sprawie krzywdzącej, nieprawdziwej wypowiedzi szefa izraelskiej dyplomacji głos zabrali również izraelscy biznesmeni i menadżerowie działający w Polsce. Między innymi autor sukcesu kilku warszawskich galerii handlowych Yoram Reshef. Izraelczyk od wielu lat żyjący między Polską a ojczystym krajem, mówiący dzisiaj znakomicie po polsku, posiadający tutaj rodzinę. W krótkich słowach jednoznacznie potępił enuncjacje ministra i wskazał, że są ewidentną nieprawdą.

Publicyści i decydenci chwalą taką postawę, lecz chciałbym, żeby za pochwałami poszło wyciągnięcie wniosków. Bowiem mam niekiedy wrażenie, że politycy nie wiedzą, iż są Polacy, którzy prowadzą uwieńczoną sukcesami działalność na zagranicznych rynkach. Robią tam interesy od kilkunastu lat, mają wypracowaną poważną pozycję, cieszą się renomą. Słowem, są naturalnymi ambasadorami Marki Polska i żywymi wizytówkami nowoczesnej, przebojowej polskości. Tej polskości bez kompleksów, bez ciągłych obaw, co powie zagranica, bez grzebania się w sporach z przeszłości. W sytuacji gdy, co tu kryć, nasza dyplomacja często nie radzi sobie ani z obroną wizerunku Polski, ani z jej promocją, to oni mogą być ostatnią deską ratunku. O ile ktoś z ich kompetencji i znajomości zechce skorzystać.

Czytaj całóść

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter