Wybitni Polacy w Irlandii wybrani
Tegoroczni laureaci Konkursu „Wybitny Polak” w Irlandii swoimi dotychczasowymi osiągnięciami budują pozytywny wizerunek naszego kraju poza jego granicami. W IV edycji Konkursu wyłoniono 3 laureatów i przyznano 3 wyróżnienia.
Irlandzkie jury, które tworzą przedstawiciele organizacji i instytucji polonijnych, wybrało laureatów w trzech kategoriach: Kultura, Osobowość i Młody Polak. Przyznano także trzy wyróżnienia.
Tegoroczni laureaci:
kategoria KULTURA – Maciej Neumann-Kochański – jeden z pomysłodawców i współzałożycieli Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Gorey.pl, organizacji non profit, która promuje polską kulturę w Irlandii. Zawsze stara się być godnym ambasadorem swojego kraju. Jest inicjatorem i organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych promujących działalność polskich artystów w Irlandii, np. wystawy polskiej grafiki i fotografii, performance'u artystycznego, pokazów filmów polskich. Jest też organizatorem PolskaEire Festival, edycji w Gorey, która to stała się jednym z ważniejszych wydarzeń festiwalowych w Irlandii.
kategoria OSOBOWOŚĆ – Jacek Jaszczyk – dziennikarz, radiowiec, poeta, społecznik, wolontariusz. Twórca i autor pierwszego polskiego programu radiowego w irlandzkim eterze „120 na Godzinę”. Dziennikarz polskiej redakcji w Radiu Sunrise, Anna Livia Dublin City, Dublin City FM. Przez ponad 8 lat tworzył zalążki polskiego radia w Irlandii, kreując platformę integracji i miejsce skupiające środowiska polonijne. Działalność radiowa w irlandzkim eterze oraz potrzeba istnienia polskiej stacji radiowej stały się wyznacznikiem idei powstania polskiego radia nadającego dla Polonii w Irlandii.
kategoria MŁODY POLAK – Paulina Pietroń – jest instruktorką tańca trzech dziecięcych grup, które prowadzi od 2016 roku. Przekazuje swoją wiedzę i umiejętności zdobyte na kursie instruktorskim oraz regularnie uczestniczy w profesjonalnych warsztatach i szkoleniach organizowanych przez Stowarzyszenie Sztuki i Edukacji Artystycznej w Krakowie, zapewniając młodym uczniom edukację na najwyższym poziomie. W 2018 roku uzyskała również uprawnienia instruktora Slavica Dance Fitness, wprowadzając tę innowacyjną formę rozrywki ruchowej na irlandzki rynek.
Jury przyznało także 3 wyróżnienia. Otrzymały je:
- Monika Kucharska – wolontariuszka związana z Centrum Together – Razem w Cork. Nauczycielka i psychoterapeutka. Założycielka, instruktorka i reżyserka grupy teatralnej „Bric-a-Brac” promującej polską kulturę, tradycję i pamięć historyczną.
- Blanka Marczewska – nauczycielka z pasją. W swojej miejscowości Enniscorthy otworzyła szkółkę polonijną, odpowiadając na potrzeby rodziców. Charytatywnie organizowała i przeprowadzała wiele spotkań i akcji polonijnych, promując polskie tradycje, polskich bohaterów i najważniejsze wartości. Jej szkoła, jako jedyna spoza kraju, zdobyła miano „Szkoły Niepodległej”. Laureatka konkursów Rodacy Rodakom i Być Polakiem. Twórczyni własnego programu patriotycznego BON. Organizatorka akcji charytatywnych na rzecz PAH. Autorka dwóch patriotycznych książek dla dzieci.
- Lilia Maciejewska – zaangażowana w działania na rzecz polskiej społeczności w mieście Cork. Od 2012 roku pracowała w organizacji Together – Razem, łącząc stanowisko menedżera biura oraz koordynatora eventów. Zorganizowała wiele dużych wydarzeń dla całych rodzin, np. Zakończenie Lata w Cork, liczne zabawy karnawałowe dla dzieci, oraz koordynowała pierwszą edycję festiwalu Polska Eire w Cork.
Spośród zwycięzców wszystkich edycji zagranicznych Kapituła Konkursu „Teraz Polska” wyłoni laureatów tytułu Wybitnego Polaka, którzy – w opinii jury – w największym stopniu przyczyniają się do budowy oraz promocji pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni w czerwcu podczas uroczystej Gali „Teraz Polska” w Teatrze Wielkim w Warszawie.