Wybitni Polacy w Austrii
13 września 2018r. w Sali Barokowej Starego Ratusza w Wiedniu wręczono nagrody „Wybitny Polak w Austrii”, przyznawane przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” we współpracy z redakcją portalu Polonika.at. Statuetki odebrali: prof. dr hab. Marius Nickel-Palczyński (w kategorii Nauka), Claudia Kottal (w kategorii Kultura), dr Katarzyna Greco (w kategorii Osobowość) i Thomas Zajac (w kategorii Młody Polak).
Konkurs „Wybitny Polak”, który odbywa się w wielu krajach, to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Głównym celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces w kraju i poza jego granicami. To również okazja do przybliżenia biografii tych rodaków, którzy bardzo często są znani i szanowani na emigracji, lecz pozostają anonimowi w Polsce. Podczas uroczystości w Wiedniu nagrody wręczyli Andrzej Czernek, wiceprezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, oraz Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.
Laureaci III edycji Konkursu „Wybitny Polak” w Austrii
Kategoria Nauka: prof. dr hab. Marius Nickel-Palczyński (naukowiec)
Pracuje na stanowisku dyrektora medycznego Kliniki Medycyny Psychosomatycznej i Psychoterapii AMEOS w Bad Aussee. Powstała ona przed jedenastoma laty. Prof. dr hab. Marius Nickel-Palczyński przyjechał do Austrii z Niemiec, aby ją stworzyć. Do 2006 r. był dyrektorem kliniki AMEOS w Bawarii.
Do jego głównych obowiązków jako dyrektora kliniki należą: organizacja leczenia i stanowisk pracy, koncepcyjne opracowanie kierunków leczenia, kształcenie studentów Uniwersytetu Medycznego w Grazu (pracuje również jako rektor na Uniwersytecie Medycznym w Grazu), prowadzenie doktorantów.
W klinice AMEOS w Bad Aussee skompletował polskojęzyczny zespół i stworzył specjalny oddział, na którym prowadzona jest psychoterapia w języku polskim dla polskich emigrantów w Austrii. Urodził się w Żywcu, studiował medycynę w Krakowie, a po studiach wyjechał do Berlina Zachodniego. W Niemczech zrobił specjalizacje: chirurgię, internę, medycynę ogólną, psychosomatykę, psychiatrię. Habilitował się dwa razy, ma dwie różne profesury.
Autor wielu publikacji naukowych, głównie z zakresu psychosomatyki.
Rząd austriacki nadał mu honorowe obywatelstwo austriackie – „im besonderen Interesse der Republik Österreich”. Posiada również obywatelstwo polskie.
Kategoria Kultura: Claudia Kottal (aktorka)
Absolwentka austriackiej szkoły artystycznej Konservatorium Wien. Występuje na wiedeńskich scenach teatralnych i w telewizji. Urodziła się w 1981 r. w Wiedniu, ale ma polskie korzenie – jej mama jest Polką. Jest dwujęzyczna.
W 2004 r. otrzymała nagrodę Fidelio Nachwuchs-Preis, w 2011 r. Outstanding Artist Award für Darstellende Kunst przyznaną przez Ministerstwo Nauki, Sztuki i Kultury, w 2016 r. została odznaczona nagrodą „Outstanding Artist Award“ jako najlepsza w Austrii aktorka młodego pokolenia.
Claudia Kottal, aktualnie przebywająca na planie kolejnego filmu, nie mogła osobiście odebrać wyróżnienia. Dlatego zostało ono przekazane na ręce prof. Bogusława Dybasia, dyrektora Stacji Naukowej PAN w Wiedniu, który przekaże je Laureatce w dniu 20 października, podczas III edycji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w Wiedniu.
Kategoria Młody Polak: Thomas Zajac (sportowiec)
Thomas Zajac, reprezentant Austrii w żeglarstwie, zdobył na olimpiadzie w Rio de Janeiro w 2016 r. w klasie Nacra 17 – wraz z Austriaczką Tanją Frank – jedyny medal (brąz) dla tego kraju.
Jest z pochodzenia Polakiem, synem Jana Bartosika, który również reprezentował Polskę w żeglarstwie – na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 r. Urodził się w 1985 r. w Wiedniu, utrzymuje kontakt z Polonią austriacką. Jego rodzice wyemigrowali do Austrii niezależnie od siebie i tam się poznali. Jego mama pochodzi z Warszawy, ojciec ze Szczecina. W 2010 r. Thomas Zajac otrzymał Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii. W 2016 r. wraz z Tanją Frank został w Austrii wybrany Sportowcem Roku.
Nagrodę odebrała jego mama, pani Grażyna Rybnik, która powiedziała „W imieniu mojego syna i moim własnym bardzo serdecznie dziękuje za tak zaszczytne wyróżnienie. Tomek rozpoczął swoją karierę żeglarską w wieku 6 lat i kontynuował ją pomimo tragicznej śmierci ojca – miał wtedy 10 lat. Wieloletnia praca i zaangażowanie Tomka zostały przypieczętowane zdobyciem przez niego medalu na olimpiadzie Rio 2016. Obecnie Tomek przebywa w Japonii gdzie przygotowuje się do olimpiady Tokio 2020, dlatego nie może być w tej chwili z nami. Jestem bardzo dumna z mojego syna.”
Kategoria Osobowość: dr Katarzyna Greco (osoba zaangażowana społecznie)
Urodziła się w Austrii, jej rodzice pochodzą z Polski. Ukończyła studia na kierunku marketing. Doświadczenie zawodowe zdobywała w międzynarodowych koncernach na kierowniczych stanowiskach. W 2009 r. założyła własną firmę Katarzyna Greco Consult e.U. Zajmowała się doradztwem i konsultingiem, prowadzonym w sześciu językach.
Laureatka 10., jubileuszowej edycji konkursu Lider Biznesu Polska – Austria 2014.
Jury wyróżniło jej program doradztwa dla kobiet, które chcą połączyć wychowanie dzieci z pracą zawodową. Swoją wiedzę i doświadczenie Katarzyna Greco zawarła w książce „Moms UCan”. Jako matka dwójki dzieci dzieli się w niej swoimi doświadczeniami z innymi kobietami, które chcą rozwijać się zawodowo bez szkody dla rodziny. Osoba zaangażowana społecznie w działalność wielu austriackich instytucji, aktywnie udziela się w środowisku Polonii austriackiej. Obecnie zajmuje stanowisko wiceprezesa Wiedeńskiej Kasy Chorych.