FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Atelie Moskal
Fot. Atelie Moskal

Wybitni nad Sekwaną

13 grudnia 2021

Coraz bliżej jesteśmy – także myślami – przy Świętach Bożego Narodzenia, ale grudzień to także czas wielu innych miłych przeżyć. Do takich bez wątpienia należy VIII edycja Konkursu „Wybitny Polak” we Francji. 3 grudnia w gmachu Ambasady RP w Paryżu wręczono statuetki tegorocznym laureatom, a także laureatom ubiegłorocznej edycji, bowiem z powodu pandemii w 2020 r. uroczystość się nie odbyła.

W tym roku przypada również okrągła dziesiąta rocznica organizowania naszego konkursu za granicą. Obecnie odbywa się on równolegle w Polsce (od 2010 r.) i w innych krajach świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych (3 edycje: Nowy Jork, Chicago i Los Angeles), Norwegii, Francji, Irlandii i Austrii . Po raz pierwszy tytuł „Wybitnego Polaka” we Francji nadano w roku 2014, a warto odnotować, że francuska edycja odbywa się pod patronatem Ambasadora RP w Paryżu z finałem w przepięknych salach naszej Ambasady.

Polonia francuska liczy ponad milion osób, wliczając w to osoby pochodzące z rodzin o polskich korzeniach i polskość tę kultywujące. Według różnych szacunków, w samym Paryżu żyje sto kilkadziesiąt tysięcy Polaków, działających w różnych zawodach i branżach. Wielu z nich, dzięki swojej pozycji społecznej i zawodowej, dzięki szacunkowi i prestiżowi, którym się cieszą nad Sekwaną, stanowi znakomitą wizytówkę Polski otwartej, nowoczesnej, współtworzącej wspólny, europejski dom. Cóż, nie jest przypadkiem, że choć już ósmy raz organizujemy „Wybitnego Polaka” we Francji, to wciąż nie brakuje kandydatów do tego wyróżnienia.

Przejdźmy jednak do informacji, które czytelnika interesują najbardziej, mianowicie – kto w bieżącym roku dołączył do grona „Wybitnych Polaków”. Laureatami zostali: w kategorii osobowość – Stanislaw Paczynski, doktor literatury i nauk humanistycznych, były profesor nadzwyczajny w Konserwatorium w Lyon, autor książek specjalistycznych o historii perkusji, słynny perkusista jazzowy i kompozytor. W kategorii Nauka laury przypadły Renacie Cabas-Mrozowicz - doktor nauk informatycznych, absolwentce Harvard Business School w USA, tłumaczce, profesor paryskiej Sorbony, autorce wielu publikacji specjalistycznych i konferansjerce. Kategoria Kultura to tytuł dla Marka Brzezińskiego. Jest on doktorem psycholingwistyki, ale przede wszystkim przez 21 lat był dziennikarzem Radia France Internationale, w którym prowadził program w języku polskim oraz przez wiele lat korespondentem Polskiego Radia w Paryżu. Od blisko roku jego cyklicznych audycji znad Sekwany można słuchać na antenie Radia 357. W kategorii Biznes uhonorowano Oliviera Lemasle, założyciela i właściciela firmy oferującej galanterię skórzaną „Meleniewska”. Tytuł „Wybitnego Polaka” w kategorii Młody Polak przypadł Kamilowi Syprzakowi, piłkarzowi ręcznemu, reprezentantowi Polski i brązowemu medaliście Mistrzostw Świata 2015. Aktualnie występuje on na pozycji obrotowego w drużynie Paris Saint-Germain.

Dodatkowo jury konkursu przyznało nagrodę specjalną za zasługi na rzecz potrzebujących. Otrzymała ją Christine Metelski, znana jako Siostra Miriam.

Podczas uroczystości przyznano również Nagrodę Ambasadora RP w Paryżu Tomasza Młynarskiego. W podziękowaniu za działalność na rzecz Polonii otrzymał ją ks. Krystian Gawron, niestrudzony opiekun diaspory polskiej, który zakładał polskie szkoły, pełnił działalność charytatywną, ratował polskie cmentarze, ratował i stawiał pomniki dziedzictwa narodowego, a także angażował się w dyplomatyczne rozwiązanie trudnych i ważnych dla Polski sytuacji.

Sukces i zasługi Laureatów konkursu „Wybitny Polak” mają dwa wymiary. Pierwszy – to wymiar zasług dla kultury, nauki, środowiska francuskiej Polonii, a także dla potrzebujących. Drugi – to wspieranie Marki Polska, wspieranie z pełną świadomością znaczenia, jakie ma to dla postrzegania naszego kraju za granicą. Mówienie o ich dorobku, przybliżanie go w Polsce, a także w kraju, w którym żyją i pracują na co dzień, jest najskuteczniejszą formą promocji. Ta myśl towarzyszy nam od zarania konkursu.

Źródło: Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska", Natemat.pl

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.