FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
XI edycja Konkursu „Wybitny Polak”: Świątek i Krakowski nagrodzeni

XI edycja Konkursu „Wybitny Polak”: Świątek i Krakowski nagrodzeni

28 maja 2023

W tym roku po raz jedenasty Kapituła Godła „Teraz Polska” dokonała wyboru laureatów Konkursu „Wybitny Polak”. Zaszczytnym tytułem zostali uhonorowani przedstawiciele ze świata sportu i sztuki: tenisistka Iga Świątek oraz producent filmowy, reżyser i scenarzysta Andrzej Krakowski. Uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się podczas Gali „Teraz Polska” w Filharmonii Narodowej.

Wielu Polaków rozsianych po całym świecie poprzez swoje dokonania zawodowe i zaangażowanie prospołeczne przyczynia się do propagowania i umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego postawiła sobie za cel prezentować i honorować te osobistości, które dzięki swej działalności stają się ambasadorami marki Polska.

- Konkurs „Wybitny Polak” to doskonała okazja do zaprezentowania dokonań Polaków oraz wyróżnienie i promocja tych osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami. Istnieje bowiem wielka potrzeba promocji działań wybitnych osobistości, które poprzez swoje dokonania i zaangażowanie promują Polskę i Polaków na świecie, stając się przez to ambasadorami marki „Polska” - mówi Krzysztof Przybył, prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Do tej pory tytuł Wybitnego Polaka otrzymali: Krzysztof Zanussi, Marcin Gortat, Andrzej Pągowski, Wojciech Kilar, Hilary Koprowski, prof. Maria Siemionow, prof. Jacek Jassem, Adam Małysz, prof. Wiesław L. Nowiński, prof. Henryk Skarżyński, Rafał Olbiński, Krzysztof Penderecki, dr Janusz Lewandowski, prof. Marek Belka, Andrzej Wajda, dr Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak, Waldemar Dąbrowski, dr Irena Eris, Elżbieta Wysoczańska, prof. Krzysztof Matyjaszewski, Jan A.P. Kaczmarek, Krzysztof Pastor, prof. Michał Heller, Jerzy Skolimowski oraz Kamil Stoch.

Pierwszą laureatką XI edycji Konkursu „Wybitny Polak” została Iga Świątek. Pierwsza rakieta świata od 60 tygodni, najlepsza tenisistka WTA 2022 roku, sklasyfikowana na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie według amerykańskiego magazynu „Time”. Rok 2022 był dotychczas najlepszym w jej karierze. To w tym roku powtórzyła wielkoszlemowy sukces wygrywając Roland Garros po raz drugi i  osiągnęła passę 35 wygranych meczów z rzędu. Wygrała swój trzeci tytuł wielkoszlemowy – w US Open w Nowym Jorku, a na koncie ma obecnie 12 wygranych turniejów w tourze WTA.

Kapituła Konkursu podkreśliła, że obok sukcesów sportowych, należy docenić i podkreślić działalność charytatywną i społeczną laureatki. Iga Świątek wspiera działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci, angażuje się w akcje charytatywne Szlachetnej Paczki i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na turnieju tenisowym zorganizowanym z jej inicjatywy w Krakowie zebrano 2,5 mln złotych na pomoc dla dzieci dotkniętych wojną w Ukrainie.

Drugim laureatem tytułu „Wybitny Polak” w 2023 roku został Andrzej Krakowski. Reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog, pisarz i rysownik. Profesor City University of New York i doktor sztuk filmowych. Studiował na Wydziale Reżyserii w łódzkiej Filmówce. W 1968 roku został pozbawiony polskiego obywatelstwa i od tego czasu mieszka i pracuje w USA. Zrealizował ponad 70 filmów i seriali telewizyjnych. Jest producentem nominowanego do Oscara filmu „California Reich”, zdobywcą dwóch nagród Emmy . Autor wielu książek, m.in. wydanej w języku polskim „Pollywood: jak stworzyliśmy Hollywood” oraz  dwujęzycznego albumu „ Polish Oscars/Polskie Oscary”.

Uroczystość wręczenia statuetek odbędzie się podczas Gali „Teraz Polska” 29 maja br. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Serdecznie gratulujemy Laureatom!

Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.