FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Zabójcza niewiedza

12 września 2022

Krzysztof Przybył: Optymizm to słowo, którego przedsiębiorcy od wielu miesięcy praktycznie nie używają. Wskaźnik PMI, obrazujący nastroje w przemyśle, pogarsza się systematycznie i niedługo być może przebije dno z czasów pandemii. Ocena polityki rządu – jeszcze gorsza. Z jednej strony zdaniem większości ekonomistów filary naszej gospodarki są na tyle solidne, że ma ona szansę przejść przez kolejny kryzys może nie tyle obronną ręką, co bez podcięcia tych filarów. Z drugiej strony biznes patrzy na przyszłość skrajnie pesymistycznie. Co jest powodem tak sprzecznych interpretacji? Niestety, to, co leży u podstaw wielu polskich problemów – polityczne gry.

Każdy przedsiębiorca, choćby prowadził biznes na mikroskalę, wie, że nie da się planować ani rozwijać firmy bez dostępu do rzetelnej informacji. Decyzję o jakichkolwiek inwestycjach poprzedza analiza rynku – dlatego informacja bywa dosłownie na wagę złota.

Sęk w tym, że w dzisiejszej Polsce dostęp do wiarygodnej, pochodzącej ze źródeł godnych zaufania informacji jest szalenie trudny, niemal niemożliwy. Powtórzę to, o czym pisałem niejeden raz: naszym przekleństwem jest permanentna kampania wyborcza. Po wyborach parlamentarnych – samorządowe, po nich – eurowybory, a jeszcze nie zdołamy odetchnąć, a już zaczyna się kampania przed wyborami prezydenckimi. I tak w kółko. Ponieważ zaś Rzeczpospolita nie doczekała się profesjonalnej, rozbudowanej służby cywilnej, cały aparat państwa podporządkowany jest doraźnym politycznym celom. Również w sferze gospodarki i budżetu.

To nie 24 lutego rozpoczęły się problemy polskiej gospodarki, bo niepokojące symptomy były jasno widoczne już wiele miesięcy wcześniej. Nie będę tu tych symptomów i przyczyn zapaści analizował – zostawiam pole lepszym analitykom. Natomiast od pierwszych niepokojących sygnałów dała się zauważyć pewna prawidłowość, która towarzyszy nam do dzisiaj. Politycy opozycji mianowicie wieszczyli i wieszczą ogromną katastrofę, grożącą unicestwieniem dorobku Polaków z ostatnich trzydziestu lat. Z kolei politycy obozu rządzącego bagatelizują negatywne symptomy, a ich argumentacja bazuje głównie na pokazywaniu, że w określonych państwach UE jest gorzej. Mówiąc krótko – z jednej strony obraz apokalipsy, z drugiej przejściowo zakłóconego dobrobytu.

Jaki to sygnał dla inwestorów, także zagranicznych? Ano taki, że nic nie wiadomo. Nie wiadomo, komu wierzyć, nie wiadomo, jak się rozwinie sytuacja, ba – nie wiadomo nawet, ile wyniesie budżetowy deficyt i rozliczne publiczne wydatki, bo te ważne liczby nauczono się mistrzowsko ukrywać w rozmaitych pozycjach. Nie wiadomo, jaka będzie skala kryzysu energetycznego. Wyliczając dalej: nie wiadomo, czy rząd pozyska pieniądze z KPO, bo ostatnie sygnały z Brukseli wskazują, że prędzej doczekają się tych środków Węgry. Nie wiadomo też w jaki sposób po ewentualnej wygranej w wyborach parlamentarnych obecna opozycja zamierza rozwiązać problemy - wszak w ferworze kampanii nie mówi się o koniecznych, acz bolesnych działaniach…

Niewiedza jest zła w czasie spokoju, a w czasie kryzysu i rozchwiania międzynarodowych rynków wręcz zabójcza. I jeżeli faktycznie coś może zrujnować podstawy naszej gospodarki, to nie tyle rosnące ceny energii i utrudniony dostęp do surowców, co uznanie przez międzynarodowe rynki Polski za kraj wysokiego ryzyka – kraj, w którym nie sposób czegokolwiek zaplanować. A winę za to ponosi po równo cała klasa polityczna.

Źródło: Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Natemat.pl

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.