FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Laureaci IV edycji Huawei Starup Challenge, fot. organizatora
Laureaci IV edycji Huawei Starup Challenge, fot. organizatora

Znamy zwycięzców Huawei Startup Challenge 4

11 kwietnia 2024

9 kwietnia, w Muzeum Historii Polski podczas uroczystej gali finałowej poznaliśmy laureatów czwartej edycji Huawei Startup Challenge.  Zwycięzcą okazał się Instytut Optymalizacji Technologii. Drugie miejsce zajął WindTak, który otrzymał również specjalną nagrodę od firmy Nomad Electric, a trzecie miejsce na podium przypadło startupowi Kuuler. Nagrodę publiczności odebrał startupW2H2.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” była patronem tego wydarzenia.

 

To już czwarta edycja konkursu Huawei Startup Challenge, współorganizowanego we współpracy z  Startup Academy. Tym razem celem było wyłonienie najbardziej nowatorskich, polskich rozwiązań w obszarze efektywnej energetyki. Była to nie tylko rywalizacja o nagrody, ale również sposób na zdobycie wartościowych kontaktów i globalnej ekspozycji dla młodych innowatorek i innowatorów. Uczestnicy wydarzenia mają szansę skorzystać z eksperckiej opieki oraz z dostępu do wiedzy i doświadczenia renomowanych instytucji i firm partnerskich.

Przedstawiciele Instytutu Optymalizacji Technologii odbierają I nagrodę, fot. Huawei Startup Challenge

Tegoroczni zwycięzcy mają ogromny potencjał rozwojowy i prezentują nieszablonowe rozwiązania, wykorzystujące zieloną energię. Instytut Optymalizacji Technologii opracował przełomową Pływającą Elektrownię Wodną (PEW), która umożliwia przetwarzanie energii płynącej rzeki na energię elektryczną bez potrzeby kosztownych inwestycji w budowę betonowej zapory oraz zalewu, co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko naturalne. Firma WindTAK zdobyła drugie miejsce dzięki systemowi 5GVG, który połączył efektywność i oszczędności kosztów obsługi istniejących turbin wiatrowych, zwiększając roczny wskaźnik produkcji turbiny. Firma Kuuler znalazła się na podium dzięki stworzeniu radiacyjnego panelu chłodzącego, który wykorzystuje nieliniowe odbicie promieniowania cieplnego w zakresie długości fali odpowiadającej oknu atmosferycznemu. Rozwiązanie umożliwia emisję energii w postaci fal elektromagnetycznych, które usuwają ciepło z otaczających obiektów.

Serdecznie gratuluję zwycięzcom czwartej edycji Huawei Startup Challenge, która ma dla nas szczególne znaczenie, bowiem obchodzimy właśnie 20-lecie obecności firmy Huawei w Polsce. Zwycięskie startupy - Instytut Optymalizacji Energii, WindTak oraz Kuuler - wykazały się wyjątkową innowacyjnością i pomysłowością w obszarze zielonej energii. Ich sukces nie jest przypadkowy – to wynik ciężkiej pracy i niezachwianego zaangażowania. Wszyscy uczestnicy przedstawili projekty o dużym potencjale rozwojowym, które mogą znaleźć zastosowanie na szeroką skalę już w niedalekiej przyszłości. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu, nasze przedsięwzięcie ma szansę się rozwijać i rosnąć z każdym dniem. Dziękuję wszystkim - członkiniom i członkom Kapituły, partnerom i organizacjom, którzy wsparli nas w tym roku i mają zamiar wspierać nas w kolejnych edycjach. – powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

Startup WindTAK został uznany za najlepszy w dziedzinie OZE i odebrał nagrodę ufundowaną przez firmę  Nomad Electric, co pozwoli mu kontynuować prace nad profesjonalnymi rozwiązaniami z obszaru inżynierii wiatrowej - w szczególności na eksploatacji turbin i poprawą ich efektywności energetycznej. Precyzyjna analiza, którą oferuje startup, pozwala na najlepsze wykorzystanie zarówno zasobów wiatru jak i potencjału turbiny – dwóch najważniejszych czynników generujących zyski dla inwestorów.

Goście gali Huawei Startup Challenge 4 mieli również okazję wyróżnić jeden ze startupów nagrodą publiczności ufundowaną przez Nextbike – partnera inicjatywy. Wyróżnienie trafiło do projektu W2H2, który zakłada wykorzystanie szczelnego, izolowanego stalowego zbiornika do pirolizy odpadów węglowodorowych w temperaturze 850°C, eliminując potrzebę stosowania dodatkowych urządzeń oczyszczających w instalacji. Pozwala to na ciągłe podawanie odpadów z szybkością 200 kg/godz. oraz uzyskanie syngazu o dominującym składzie zawierającym ponad 50% wodoru, potwierdzonego przez testy laboratoryjne.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” objęła patronatem tegoroczną edycję Huawei Startup Challenge jako wyraz wsparcia i promowania młodych  przedsiębiorców, którzy wnoszą do polskiej gospodarki innowacyjne projekty i rozwiązania. Przypominam, że Konkurs „Teraz Polska” również wyłania najlepsze przedsięwzięcia innowacyjne, opracowane przez polskich naukowców na uczelniach i w instytutach naukowych a wdrożone przez polskie startupy. – powiedział Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

 

Źródło Huawei Startup Challenge

 

 

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.