FUNDACJA

Zniesienie PIT dla młodych – diabeł może tkwić w szczegółach

poniedziałek, 04 marca 2019

Krzysztof Przybył: 

Z punktu widzenia obywatela, kampania wyborcza mogłaby się nigdy nie kończyć – miło jest usłyszeć tyle obietnic ze wszystkich stron. Z punktu widzenia przedsiębiorców nie jest tak różowo, bowiem za wiele obietnic finalnie muszą zapłacić oni. Ale co najmniej jedna ze złożonych ostatnio deklaracji zasługuje na uwagę i uznanie: projekt, by młodzi ludzie, konkretnie ci, którzy nie ukończyli 26. roku życia, nie płacili podatku PIT. O ile oczywiście ciężar tej ulgi nie zostanie przeniesiony na pracodawcę.

Sytuacja na naszym rynku pracy dojrzała do tego, by nie tylko otworzyć szeroko bramy dla chętnych z zagranicy, ale by zachęcać Polaków do pozostawania w kraju. Te zachęty powinny dotyczyć zwłaszcza młodych ludzi, przed którymi dosłownie i w przenośni Europa stoi otworem. 

Dużo mówiło się i mówi o znalezieniu sposobu na skuteczne zatrzymanie w kraju tych najzdolniejszych. Ale nam wszystkim potrzebni są nie tylko geniusze i przyszli prezesi, lecz również specjaliści w różnych dziedzinach. Dobrze więc, że podejmowane są kroki, aby pokazać im, że warto pracować tu, w ojczystym kraju. Nie licytacja na płace jest kluczem (bo ją na razie przegramy z Niemcami czy Skandynawią), ale na tworzenie perspektyw. Zerowy PIT dla młodych to strzał w dziesiątkę.

Czytaj całość

 

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter