Francja: Wybitni Polacy wybrani
Konkurs „Wybitny Polak” to projekt Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, którego głównym celem jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces w kraju i za granicą.
Spośród zwycięzców wszystkich edycji zagranicznych Kapituła Godła „Teraz Polska” wyłoni Laureatów tytułu „Wybitny Polak”, którzy – w opinii jury – w największym stopniu przyczyniają się do budowy oraz promocji pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni podczas uroczystej Gali „Teraz Polska” w Warszawie.
Laureaci VII edycji Konkursu „Wybitny Polak” we Francji:
Marcin Detyniecki (kategoria NAUKA) - dr habilitowany i profesor nadzwyczajny Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk oraz pracownik naukowy w Laboratorium Informatyki na Sorbonie. Ekspert z zakresu sztucznej inteligencji. Pełni funkcje Group Chief Data Scientist i Global Head of Research&Development w AXA, jednej z największych firm ubezpieczeniowych na świecie. Zespół pod jego kierownictwem prowadzi innowacyjne projekty w dziedzinie sztucznej inteligencji i machine learning. Członek Konsultacyjnej Grupy Ekspertów ds. Etyki Cyfrowej Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych oraz zarządu think-tanku „Impact Artificial Intelligence”. Autor ponad 150 publikacji naukowych.
Łukasz Kucharski i Jadwiga Wala (kategoria BIZNES) - założyciele i właściciele paryskiej piekarni „Maison du Pain”. Łukasz (piekarz) odpowiada za linię produkcyjną, a Jadwiga zarządza sklepem i kieruje zespołem. Wysokiej jakości wypieki powstają na bazie naturalnych składników w oparciu o pradawne, tradycyjne receptury. Na koniec dnia Jadwiga i Łukasz rozdają niesprzedane produkty potrzebującym, a podczas wielu tygodni izolacji spowodowanych pandemią koronawirusa oferowali śniadania personelowi medycznemu paryskich szpitali.
Mathilda Milik (kategoria MŁODY POLAK) - założycielka i właścicielka firmy Treepinature, zaopatrującej najważniejsze i wielotysięczne festiwale w naczynia jednorazowego lub wielokrotnego użytku, wykonane z materiałów łatwo nadających się do recyklingu, takich jak bambus, skrobia kukurydziana czy liście palmowe. Pod wpływem słońca zastawa stołowa Treepinature rozkłada się i wytwarza kompost w mniej niż 2 miesiące, w porównaniu z jednorazowymi plastikowymi naczyniami, których zniknięcie zajmuje setki lat. Projekt Mathildy Milik otrzymał nagrodę Fundacji Arsène.
Elżbieta Czerczuk (kategoria OSOBOWOŚĆ) - artystka wszechstronna. Reżyserka, aktorka, tancerka i choreografka, a także pedagożka, która od lat kształci adeptów sztuki scenicznej we Francji i Polsce. W 1992 roku założyła własny zespół teatralny, obecnie noszący nazwę "Théâtre Elizabeth Czerczuk" i szkołę teatralną „Laboratorium Ekspresji Teatralnej”. Jej spektakle gościły na festiwalach w całej Europie. Artystka otrzymała wiele wyróżnień, a w tym Platynowy Medal francuskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury oraz tytuł europejskiej osobowości kulturalnej roku przyznawany przez Ambasadę RP w Paryżu.
Wyróżnieni w VII edycji Konkursu „Wybitny Polak” we Francji:
Olivier Lemasle (kategoria MŁODY POLAK) - absolwent ESSEC Business School i Paris Dauphine University. Pierwsze kroki stawiał w firmie Procter & Gamble, a następnie rozpoczął pracę jako inżynier sprzedaży w Europejskiej siedzibie firmy Google. Po 4 latach otworzył własny biznes - dom galanterii skórzanej, któremu nadał bardzo słowiańską nazwę - Meleniewska - na cześć swojej polskiej prababci. Razem z góralem rzemieślnikiem Władysławem Kubikiem stworzyli serię torebek damskich ze znanej w Polsce naturalnej skóry, z której są produkowane m.in. góralskie Kierpce.
Gilles Krowicki (kategoria OSOBOWOŚĆ) - potomek polskich emigrantów wychowany w podwójnej kulturze francusko-polskiej. Absolwent francuskiej szkoły wojskowej. Ekspert europejskiego prawa notarialnego i wykładowca akademicki. Współpracuje ze związkiem notariuszy w Polsce i we Francji. Organizuje liczne sympozja, m. in. konferencje dotyczące francuskiego prawa notarialnego na UJ i UW. Autor wielu publikacji i artykułów z dziedziny prawa notarialnego. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Honorowym oraz Medalem Bene Merito.
Marek Brzeziński (kategoria KULTURA) - dziennikarz i doktor z zakresu psycholingwistyki. Wykładał antropologię, psychologię i zarządzanie na Uniwersytecie Schillera, w the European University w Paryżu oraz w polskich filiach amerykańskiego uniwersytetu Clark. Przez ponad 20 lat pracował w Radio France Internationale i był europejskim korespondentem Radio For You w Chicago. Znany autor licznych felietonów politycznych oraz reportaży podróżniczych i kulinarnych. Absolwent renomowanej paryskiej szkoły kulinarnej Le Cordon Bleu. Autor książki „Nicolas Sarkozy gwiazda polityki i mediów” oraz „Kulisy kulinarnej Akademii".
Danuta Bukszyńska – Lemoyne (kategoria OSOBOWOŚĆ) - nauczycielka języka polskiego i historii z 30-letnim stażem w Polsce i we Francji. W latach 1999-2009 pracowała w Polskiej Szkole konsularnej w Paryżu, po czym założyła społeczną szkołę polonijną im. Stanisława Leszczyńskiego w Paryżu. Działa na rzecz rozwoju dwujęzyczności oraz promocji kultury polskiej. Autorka wielu opracowań dydaktycznych oraz projektu „Dyliżans literacki Polska-Francja”. Założycielka oraz Prezeska stowarzyszenia - Macierz Społecznych Szkół Polonijnych we Francji. Odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Jadwiga (Iga) Gielniewski (kategoria KULTURA) - wybitna polska malarka i kreatorka znanych na całym świecie trójwymiarowych kompozycji ceramicznych. We Francji od 1989 r. Aktywnie działa społecznie i charytatywnie. Promotorka polskich artystów. Uczestniczka i laureatka wielu międzynarodowych wystaw i manifestacji kulturalnych. Delegatka polska w stowarzyszeniu Académie Arts, Sciences et Lettres oraz organizacji Mérite et Dévouement Français. Bardzo znana w Japonii, Ameryce Łacińskiej i krajach europejskich.
Dorota Wojdak (kategoria BIZNES) - Założycielka i właścicielka polskich delikatesów w Paryżu, o nazwie Comme en Pologne („Jak w Polsce”). Sprowadziła najlepsze polskie produkty spożywcze oraz polskie rękodzieło i rzemiosło, aby umożliwić kupno polskich specjałów nie tylko Polonii, ale również Francuzom i innym narodowościom. Jej marzeniem od zawsze było założenie instytucji, która promowałaby Polskę we Francji. Organizatorka przyjęć „jak w Polsce” dla różnych instytucji polonijnych i osób prywatnych.
Jury przyznało również dwie nagrody specjalne:
Marc-Henri Wronski - pułkownik, oficer francuskiej Żandarmerii Narodowej. Sprawował urząd Komendanta kompanii obrony i szkolenia oraz Komendanta kompanii honorowej Gwardii Republikańskiej. Był także dowódcą kompanii żandarmerii w Vendôme oraz kierował II-gim pułkiem piechoty Gwardii Republikańskiej. Zajmował również odpowiedzialne stanowiska w zakresie modernizacji logistyki wojskowej lub propozycji wyposażenia dla policji, żandarmerii i formacji wojskowych Bezpieczeństwa Cywilnego. Odznaczony we Francji m.in. nagrodą Kawalera Legii Honorowej. Od wielu lat aktywnie i z pasją współpracuje z polską policją i wojskiem.
Janusz Matecki - wybitny architekt. Wielokrotnie nagradzany w konkursach krajowych i międzynarodowych. Pracował w Polsce i we Francji (Monaco). Od 1978 roku prowadzi własną firmę architektoniczną. Bardzo wszechstronny, projektuje plany urbanistyczne, mieszkania zbiorowe, szpitale, ośrodki wypoczynkowe, wille, rezydencje hotelowe i budynki biurowe. Jako ekspert chętnie dzieli się swoim doświadczeniem na konferencjach i często wita w swoim biurze polskich studentów lub młodych architektów, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności i mogą skorzystać z jego porady.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dużo siły oraz motywacji do dalszego aktywnego działania.
Organizatorem francuskiej edycji Konkursu jest Komitet Organizacyjny Konkursu „Wybitny Polak” we Francji.
Zobacz pełen wykaz nagrodzonych we wszystkich dotychczasowych edycjach