FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Wybitni Polacy w USA nagrodzeni

Wybitni Polacy w USA nagrodzeni

10 maja 2016

Początek maja przyniósł rozstrzygnięcie amerykańskich edycji Konkursu "Wybitny Polak". Podczas uroczystości w Los Angeles, Chicago i Nowym Jorku wręczono statuetki tegorocznym laureatom.

Celem Konkursu „Wybitny Polak” jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, prezentowanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja naszych rodaków, którzy potrafili odnieść sukces w kraju oraz poza jego granicami. Od 2011 roku oprócz edycji światowej, odbywają się także edycje regionalne Konkursu, w ramach których Wybitni Polacy wybierani są we Francji, USA, Austrii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Stwarza to okazję do promowania osób znanych i szanowanych na emigracji, a jednocześnie zupełnie anonimowych w Polsce.

Tegoroczni laureaci:

NOWY JORK

Kategoria BIZNES: Tomasz Eider 

Właściciel T&B Bakery, która osiąga ogromne sukcesy na rynku amerykańskim. Działacz polonijny.

Kategoria NAUKA: prof. Krzysztof Matyjaszewski 

Jeden z najwybitniejszych światowych chemików. Wielokrotnie nagradzany i wyrożniany przez najważniejsze organizacje naukowe na świecie w dziedzinie chemii. Wymieniany jako jeden z kandydatów do Nagrody Nobla. Jego wynalazki przyniosły ponad 700 publikacji naukowych, 150 międzynarodowych patentów i doprowadziły do podpisania 14 komercyjnych licencji.

Kategoria OSOBOWOŚĆ: Artur Dybanowski 

Zeszłoroczny marszalek Parady Pułaskiego. W 2015 roku odbył ponad 200 spotkań z Polonią, mobilizując i jednocząc ją w działniu na rzecz parady. Wspiera organizacje polonijne. 

Kategoria KULTURA: Lubomir Tomaszewski  

Światowej sławy artysta malarz, rzeźbiarz oraz projektant porcelany i pedagog. Walczył w szeregach Armii Krajowej w trakcie Powstania Warszawskiego. Jest założycielem międzynarodowej grupy artystcznej "Emocjonaliści". W 2014 roku został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis 

Kategoria MŁODY POLAK: Dagmara Woźniak 

Znakomita szablistka. Brała udział w Igrzyskach Olimpijskich Pekinie i Londynie. 
 
 

CHICAGO 

Kategoria  BIZNES: Kazimiera Bober

Od ponad 40 lat mieszka w Ameryce. Założycielka firmy garmażeryjnej Kasia’s Pierogi. Nazywana przez amerykańskie media „żywym przykładem realizacji amerykańskiego marzenia”.  Jej pierogi znajdują się asortymencie prawie wszystkich amerykańskich supermarketów. Rokrocznie wspiera swoimi wyrobami polonijne wydarzenia, m.in. obchody Miesiąca Dziedzictwa Polskiego na Uniwersytecie Northeastern czy Dnia Pułaskiego.

Dzięki jej działalności polska kuchnia zaistniała w świadomości amerykańskiej, nie tylko w Chicago. Entuzjastami jej pierogów są politycy i celebryci oraz krytycy kulinarni, m.in. prezydent Bill Clinton i prezydent George H. Bush. 

Kategoria NAUKA: dr Tadeusz Radziłowski

Dr Tadeusz Radziłowski jest prezesem i współzałożycielem Instytutu Piast – placówki naukowej, której misją przewodnią jest badanie zagadnień związanych z Polonią amerykańską i polskimi imigrantami w Stanach Zjednoczonych. Instytut organizuje konferencje, seminaria, wykłady i imprezy kulturalne mające na celu prezentację aktualnych informacji o Polsce, Polakach i Polonii amerykańskiej. 
Dr Tadeusz Radziłowski jest doktorem historii University of Michigan. W trakcie swojej kariery pracował m.in. na Uniwersytecie w Heidelbergu, Madonna College i Southwest Minnesota State University (SMSU). Jest także emerytowanym przewodniczący Kolegium Mariackiego w Orchard Lake, w stanie Michigan. 

Kategoria OSOBOWOŚĆ: Marcin Chumięcki

Mieszka w Stanach Zjednoczonych od 2000 roku. W 2008 roku stworzył i do dziś kieruje Polską Misją przy Zakładach Naukowych w Orchard Lake.  Jej misją jest kultywowanie i promocja polskiej i polsko-amerykańskiej tradycji, historii oraz kultury wśród obecnych i przyszłych pokoleń. Chumięcki jest także cieszącym się międzynarodowym uznaniem fotografem, który pracował dla m.in. George’a W. Busha, Ferrari North America, The Detroit Private Club Management Association oraz Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu. Fundamentem jego działań są polskie wartości i głęboki patriotyzm. 

Kategoria KULTURA: dr Jarosław Gołębiowski

Nauczyciel i kompozytor. Skomponował 200 utworów na orkiestrę, instrumenty solo, a także dla chóru. Jego kompozycje były prezentowane m.in. w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, na Uniwersytecie w Chicago i w Muzeum Polskim w Ameryce. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Fryderyka Chopina w Chicago. 

Kapituła Konkursu postanowiła także wyróżnić Donalda Versena (kategoria BIZNES), eksperta w dziedzinie bankowości, dyrektora, prezesa i wiceprezesa wielu banków oraz Marlenę Dziś (kategoria MŁODY POLAK), nauczycielkę muzyki w dwóch chicagowskich szkołach, śpiewaczkę operową (liryczny sopran koloraturowy) i wokalistkę jazzową. 


 
Zachodnie Wybrzeże

Kategoria BIZNES: Janusz Bryzek

Ukończył zarzadzanie na kalifornijskim Uniwersytecie Stanford. W latach 70. rozpoczął pracę nad czujnikami MEMS, współpracując z Honeywell. W Dolinie Krzemowej znany jako “Ojciec Sensorów”. Jest liderem w dziedzinie rozwoju technologii MEMS. Nagrodzony za całokształt twórczości przez Sensors Magazine oraz MANCEF.

Kategoria NAUKA: prof. Grażyna Odyniec

Profesor nauk fizycznych, członek Wydziału Nauk Jądrowych w Lawrence Berkeley National Laboratory w Berkeley w Kalifornii. Jest pionierem relatywistycznej fizyki zderzeń ciężkich jonów oraz autorką ponad 300 publikacji naukowych. Współpracuje z kilkoma polskimi uczelniami, między innymi z Politechniką Warszawską.

Kategoria OSOBOWOŚĆ: Zenon Neumark

Zenon Neumark (pseudonim okupacyjny Zenon Matysiak). We wrześniu 1939 uciekł z Łodzi i trafił do getta tomaszowskiego a następnie do obozu pracy w Tomaszowie Mazowieckim. W przededniu likwidacji obozu uciekł i przedostał się do Warszawy. Tam, otrzymawszy fałszywe dokumenty, ukrywając się pod pseudonimem, działał jako konspirator w organizacjach podziemnych, głównie Żydowskiej Organizacji Bojowej. Był świadkiem najważniejszych wydarzeń okupacyjnych. Po powstaniu warszawskim trafił do obozu w Pruszkowie, a stamtąd do obozu pracy w Wiedniu. Tam też doczekał zakończenia wojny. Opisał swoje wspomnienia czasów okupacji hitlerowskiej i holokaustu w książce „Jawnie w ukryciu. Niezwykłe losy młodego uciekiniera z hitlerowskiego obozu”.

Kategoria KULTURA: Darek Oleszkiewicz

Kontrabasista jazzowy. Współpracował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim. Jest członkiem Wydziału Jazzu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. W USA znany jest pod pseudonimem Oles. Brał udział w realizacji blisko 100 albumów muzycznych. W 2003 był nominowany do Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku.

Kategoria MŁODY POLAK: Michał Pietrzyk

Producent oraz montażysta filmów dokumentalnych. Współpracował m.in. z Discovery Channel, National Geographic Channel, Travel Channel. Dyrektor Artystyczny Polskiego Festiwalu Filmowego w Seattle. Aktywny działacz polonijny, założyciel polskiej drużyny piłkarskiej w Seattle, której zadaniem jest zbliżenie młodzieży polskiego pochodzenia do polskich korzeni.
 
Wszyscy laureaci krajowych edycji znaleźli się w gronie nominowanych w światowej edycji Konkursu, którego finał odbędzie się 30 maja 2016 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Gala Konkursu "Wybitny Polak" w Chicago (Fot. Małgorzata Ptaszyńska)

  

Laureaci Konkursu "Wybitny Polak" na Zachodnim Wybrzeżu USA

Laureaci Konkursu "Wybitny Polak" w Nowym Jorku (Fot. Jan Latus)

 

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.