FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. KAKA.media/Teraz Polska
Fot. KAKA.media/Teraz Polska

Błaszczykowski, Hołda i Ingarden nagrodzeni. Znamy Promotorów Polski z Małopolski

19 października 2023

19 października br., w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbyło się 4. w historii uroczyste przyznanie tytułów „Promotor Polski” z Małopolski. Uhonorowani zostali: Jakub Błaszczykowski, prof. Mateusz Hołda, prof. Krzysztof Ingarden.

Od ponad trzech dekad Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego wyłania produkty i usługi najwyższej jakości i nagradza je Godłem „Teraz Polska”. Obecnie trwa przyjmowanie zgłoszeń firm do 34. edycji Konkursu „Teraz Polska”. Fundacja działa również na rzecz promowania krajowej przedsiębiorczości, monitoruje zachowania konsumentów i trendy w polskiej gospodarce, uczestniczy w debacie publicznej, wyrażając opinie w sprawach kluczowych dla gospodarki kraju, wydaje cenione publikacje, w tym „Magazyn Teraz Polska”.  Projekt „Promotor Polski” został zainaugurowany w 2017 roku. – W tym roku w Krakowie już po raz czwarty wręczymy statuetki Promotorom z Małopolski. Fundacja nagradza ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Chcemy promować sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój krajumówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Promotorami Polski z Małopolski 2023 r. zostali:

  • Jakub Błaszczykowski, piłkarz, Fundacja Ludzki Gest.
  • Prof. Mateusz Hołda, kardiomorfolog z Collegium Medicum UJ.
  • Prof. Krzysztof Ingarden, architekt.


Nagrody wręczyli: Bogusław Kośmider, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Krzysztof Przybył, Prezes Fundacji „Teraz Polska” oraz laudatorzy. 

- Dzisiaj mamy zaszczyt przyznać panu Jakubowi Błaszczykowskiemu tytuł Promotor Polski w uznaniu jego sukcesów sportowych, promocji Polski na arenie międzynarodowej oraz zaangażowanie w działalność społeczną i pomoc potrzebującym. Jeszcze przed zakończeniem bogatej, obfitującej w sukcesy sportowe kariery, nasz Laureat zaczął udzielać się charytatywnie, chociażby przy takich akcjach jak Szlachetna Paczka czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Założył Fundację Ludzki Gest, której zadaniem jest niesienie pomocy dzieciom i młodym ludziom. Wielkie gratulacje Panie Jakubie - powiedział Piotr Nowacki, doradca Prezydenta RP w laudacji o pierwszym tegorocznym laureacie tytułu „Promotor Polski”. 

Odbierając nagrodę, Kuba Błaszczykowski wspominał swoje początki w Bundeslidze: Kiedy w 2007 roku wyjechałem do Dortmundu, zderzyłem się z niezbyt pochlebnym postrzeganiem nas, Polaków, jako niezbyt uczciwych i pracowitych. Przychodząc do Borussii sam poczułem się w szatni nie do końca doceniony, tylko dlatego, że pochodziłem z Polski. Natomiast po kilku latach grania, a miałem wtedy przyjemność grać z Robertem Lewandowskim i Łukaszem Piszczkiem, sytuacja całkowicie się zmieniła, darzono mnie szacunkiem. Zmianę nastawienia zaczęli też odczuwać inni Polacy pracujący w Niemczech, bo wreszcie dostrzeżono, że jesteśmy narodem pracowitym, nie przejawiamy postawy roszczeniowej. Mam wrażenie, że w tamtym momencie byliśmy dobrymi ambasadorami polskiego sportu za granicą, dołożyliśmy swoją cegiełkę, do zmiany przekonań o Polakach za granicą. Dziękuję bardzo, gratuluję wszystkim Laureatom i do zobaczenia na szlaku.

Laudację o prof. Mateuszu Hołdzie wygłosił prof. Krzysztof Pyrć, laureat tytułu „Promotor Polski” z 2021 roku: Profesor Mateusz Hołda jest Promotorem Polski, bowiem polską naukę i medycynę wynosi poza nasz kraj. Robi też jeszcze coś ważniejszego – pokazuje, że młody wiek nie jest ograniczeniem. Jeżeli ktoś ma pasję i wielkie chęci, to może osiągnąć swoje cele. Młodzi ludzie mają szanse spełniać marzenia w kraju, a Pan profesor jest tego najlepszym dowodem realizując projekty badawcze na skalę światową.  Musimy robić wszystko, aby w kraju zostawali najlepsi, bo oni stają się lokomotywami postępu i siłą pociągową polskiej nauki, przemysłu, biomedycyny i medycyny. Za to serdecznie dziękuję panu Profesorowi.  

- Nagrodę Promotor Polski traktuję, jako zobowiązanie do dalszej promocji kraju na najwyższym poziomie. Pokazaliśmy młodym naukowcom, że można w kraju odnosić sukcesy międzynarodowe. Dziś, to do nas przyjeżdżają profesorowie z zagranicznych uniwersytetów. A my nadal stawiamy na młodych i wyłuskujemy najzdolniejszych studentów z naszej uczelni, aby zatrzymać ich w naszym zespol - podkreślił Mateusz Hołda, najmłodszy profesor tytularny w historii Polski. 

Laudację o trzecim tegorocznym laureacie wygłosił prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, laureat tytułu „Promotor Polski” z 2022 roku: Nagroda Promotor Polski jest niezwykle ważna, bo pokazuje, że to co robimy lokalnie ma znaczenie uniwersalne, międzynarodowe. Przekonanie o wtórności architektury polskiej jest stereotypem, ugruntowanym i funkcjonującym również w Europie, który jest bardzo krzywdzący. Tacy twórcy jak profesor Ingarden przełamują ten stereotyp. Pokazują, że architektura, która powstaje w Polsce jest uniwersalna i ma znaczenie nie tylko dla nas, tutaj mieszkających. Potrafi w sposób oryginalny i wyjątkowy dialogować z tradycją, potrafi pokazać nowoczesność zakorzenioną w lokalności. Te nasze lokalne doświadczenia profesor Ingarden potrafi uniwersalizować. Dokonania Krzysztofa Ingardena dowodzą, że stereotyp wtórności w architekturze polskiej jest całkowicie chybiony. Jesteśmy miejscem, gdzie powstaje architektura najwyższej klasy, o światowym znaczeniu. Serdecznie gratuluję panu profesorowi Krzysztofowi Ingardenowi. 

Jestem niezwykle zaszczycony i dumny, że zostałem przyjęty do grona tak znamienitych Promotorów Polski. Cieszę się, że została dostrzeżona architektura jako dziedzina, która może wpływać na kształtowanie poczucia piękna i jest narzędziem do zmiany świata, w walce o funkcjonalne przestrzenie, funkcjonalne, piękne i trwałe budynki; i żeby w jednym miejscu spotkać tradycję i nowoczesność. Tradycję, którą trzeba zrozumieć i odtworzyć, a potem za pomocą nowoczesnych narzędzi architektonicznych stworzyć jej nowy obraz - powiedział prof. Krzysztof Ingarden, po odebraniu statuetki. 

Poznaj biogramy laureatów

Wcześniej w Małopolsce tytułem Promotor Polski zostali nagrodzeni: Elżbieta Penderecka, Anna Dymna, prof. Jacek Majchrowski, prof. Jerzy Hausner, prof. Krzysztof Pyrć, Ryszard Florek, Janusz Komurkiewicz, dr Krzysztof Pawłowski, Andrzej Bargiel, Joanna Szyman, prof. Andrzej Jajszczyk i prof. Andrzej Szczerski.

Wizerunek Polski to nie tylko produkty, usługi i innowacje, ale także – a może przede wszystkim – ludzie. Warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju – podsumował Michał Lipiński, Dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

karta dół laureaci 2024

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.