Małopolska (2023)
Jakub Błaszczykowski, Kuba
Polski piłkarz oraz działacz sportowy i społeczny. Ur. 14 grudnia 1985 w Truskolasach.
W latach 2006–2023 reprezentant Polski w piłce nożnej, w latach 2010–2014 kapitan drużyny narodowej. Uczestnik Mistrzostw Świata 2018 oraz Mistrzostw Europy 2012 i 2016. Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta, zawodnik z najdłuższym stażem, drugi pod kątem liczby występów i jeden z sześciu piłkarzy (obok Grzegorza Laty, Michała Żewłakowa, Roberta Lewandowskiego, Kamila Glika i Grzegorza Krychowiaka), który ma na koncie co najmniej 100 występów w reprezentacji Polski.
Zdobywca mistrzostwa Polski z Wisłą Kraków, dwukrotny zdobywca mistrzostwa Niemiec, a także Puchar Niemiec i Superpucharu Niemiec oraz finalista Ligi Mistrzów UEFA w barwach Borussii Dortmund. Od 2019 ponownie związany z Wisłą Kraków jako piłkarz i współwłaściciel klubu. Dwukrotny laureat Plebiscytu Piłki Nożnej w kategorii „Piłkarz Roku” (2008, 2010). Za „wybitne osiągnięcia sportowe, za działalność społeczną i charytatywną oraz upowszechnianie i rozwój sportu wśród dzieci i młodzieży” odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Za działalność społeczną wyróżniony ponadto Orderem Uśmiechu, Medalem Świętego Brata Alberta. i Odznaką „Honoris Gratia”.
Prof. Mateusz K. Hołda
Lekarz, anatom, kardiomorfolog, profesor nauk medycznych. Od początku działalności naukowej związany jest z Katedrą Anatomii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, gdzie będą jeszcze studentem w 2013 roku założył niezależny, międzynarodowy zespół naukowy HEART – Heart Embryology and Anatomy Research Team zajmujący się badaniami nad architekturą układu sercowo-naczyniowego. Działalność Profesora ma charakter interdyscyplinarny, łączy nauki podstawowe z naukami klinicznymi. Głównym obszarem badań pozostaje układ sercowo-naczyniowy człowieka, anatomia kliniczna, zmiany morfologiczne serca w różnych jednostkach chorobowych oraz metody jego obrazowania, a także druk i wizualizacje 3D oraz medycyna spersonalizowana.
Jako pierwszy w historii nowożytnej Polski uzyskał stopień doktora bez posiadania tytułu magistra lub równorzędnego – w chwili obrony rozprawy doktorskiej był studentem szóstego roku kierunku lekarskiego. Najmłodszy polski doktor habilitowany oraz najmłodszy w historii Polski naukowiec, który uzyskał tytuł profesora, czyniąc to przed 30 rokiem życia. Autor ponad 110 artykułów naukowych w międzynarodowych czasopismach oraz ponad 150 referatów na kongresach naukowych. Kierownik i opiekun kilkunastu grantów naukowych. Laureat kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych nagród oraz stypendiów za działalność naukową m.in. Supertalenty w Medycynie, Emerging Europe Award, Premio Internazionale “Giuseppe Sciacca, Złoty Medal „Polonia Minor”, Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju, Nagroda Prezesa Rady Ministrów, Nagroda Polskiej Akademii Nauk – Laur Medyczny. Odbył staże naukowe w uniwersytetach w USA oraz Japonii, obecnie profesor honorowy The University of Manchester w Wielkiej Brytanii.
W 2019 roku znalazł się na europejskiej liście Forbes „30 Under 30”– gronie Europejczyków przed 30. rokiem życia, będących liderami w swoich dziedzinach. Przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz brytyjski think-tank „Emerging Europe” został uznany za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia w 2019 roku.
Zapalony podróżnik i obieżyświat – jak sam mówi zamierza postawić swoją stopę we wszystkich krajach na Ziemi.
Krzysztof Ingarden
Architekt, profesor nauk technicznych, wykładowca i dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Ukończył studia architektoniczne na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie uzyskał stopień doktora. Pracę habilitacyjną obronił na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W latach 1983-85 odbył staż doktorancki na Wydziale Sztuki i Projektowania Uniwersytetu Tsukuba w Japonii. W latach 1984-1985 pracował w biurze architektonicznym Arata Isozaki Atelier w Tokio, w roku 1987 w biurze J.S.Polshek & Partners w Nowym Jorku, USA. Współzałożyciel i prezes biura Ingarden & Ewy Architekci w Krakowie. Od roku 2002 Konsul Honorowy Japonii w Krakowie, od 2015 członek rzeczywisty PAU.
Laureat Nagrody Honorowej SARP w 2009 roku. Za projekt Pawilonu Polskiego na wystawie EXPO 2005 w Japonii otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, w roku 2015 medal srebrny Gloria Artis za projekt Galerii Europa Daleki Wschód. W 2017 roku odznaczony Krzyżem Małopolskim (złotym) przez Marszałka Województwa Małopolskiego. W 2018 odznaczony przez Rząd Japonii Orderem Wschodzącego Słońca Złote Promienie ze Wstęgą - za wieloletni wkład w budowanie polsko – japońskich więzów i współpracy w dziedzinie kultury i architektury.
Autor i współautor projektów: Centrum Kongresowego ICE (2014), Galerii Europa – Daleki Wschód w Krakowie (2015); Małopolskiego Ogrodu Sztuki (2012); Pawilonu „Wyspiański 2000” (2007); Pawilonu Polskiego na Światowej Wystawie EXPO Aichi, Japonia (2005); Szkoły Języka Japońskiego przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (2004); Ambasady RP w Tokio (2001).; Współpracował z Arata Isozaki przy projekcie Muzeum Manggha w Krakowie (1987-1994) i wielu innych.
Kurator wystaw o tematyce architektonicznej: „3-2-1 Nowa Architektura w Japonii i w Polsce” Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha 2004.; wystawa „Poland” – prezentująca prace laureatów Nagrody Honorowej SARP na Kongresie UIA 2011 w Tokio; wystawa i aukcja polskich rysunków architektonicznych na rzecz ofiar tsunami w Japonii pt. „Architekci Polscy dla Japonii” – SARP Warszawa 2011; wystawa „Arata Isozaki – Szkice i Rysunki” – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha 2009; wystawa współczesnej architektury chińskiej „Modernizm udomowiony -Współczesna architektura Chin, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha 2017; wystawa prac architekta japońskiego Kengo Kuma pt” Kengo Kuma Eksperyment – Materiał – Architektura” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, 2021r.
Autor książek m.in.: „Jakimi mówimy językami? Próba klasyfikacji architektury Drugiej i Trzeciej Rzeczpospolitej / What Languages Do We Speak? An Attempt at Classification of the Architecture of the Second and Third Polish Republic” – nagrodzonej Nagrodą Ministra Inwestycji i Rozwoju w 2017 roku; „Architektoniczne przesłania, Pawilon Polski na Światowej Wystawie EXPO 2005, Aichi, Japonia”, Krakowska Akademia, 2013; „ICE Kraków Congress Centre”, KBF Kraków, 2014;
Krzysztof Ingarden jest autorem scenariusza i producentem filmu „Idea jest najważniejsza, architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy” w reżyserii Jacka Link Lenczowskiego (2017). Film był finalistą festiwali filmowych w Palm Springs USA (2019), Lizbonie (2019), Istambule (2018), Bukareszcie (2018), film był także prezentowany na Festiwalu Filmów Polskich w Tokio w 2019 roku.