FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

PROMOTORZY POLSKI

Małopolska (2023)

Jakub Błaszczykowski, Kuba
Polski piłkarz oraz działacz sportowy i społeczny. Ur. 14 grudnia 1985 w Truskolasach.
W latach 2006–2023 reprezentant Polski w piłce nożnej, w latach 2010–2014 kapitan drużyny narodowej. Uczestnik Mistrzostw Świata 2018 oraz Mistrzostw Europy 2012 i 2016. Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta, zawodnik z najdłuższym stażem, drugi pod kątem liczby występów i jeden z sześciu piłkarzy (obok Grzegorza Laty, Michała Żewłakowa, Roberta Lewandowskiego, Kamila Glika i Grzegorza Krychowiaka), który ma na koncie co najmniej 100 występów w reprezentacji Polski. 
Zdobywca mistrzostwa Polski z Wisłą Kraków, dwukrotny zdobywca mistrzostwa Niemiec, a także Puchar Niemiec i Superpucharu Niemiec oraz finalista Ligi Mistrzów UEFA w barwach Borussii Dortmund. Od 2019 ponownie związany z Wisłą Kraków jako piłkarz i współwłaściciel klubu. Dwukrotny laureat Plebiscytu Piłki Nożnej w kategorii „Piłkarz Roku” (2008, 2010). Za „wybitne osiągnięcia sportowe, za działalność społeczną i charytatywną oraz upowszechnianie i rozwój sportu wśród dzieci i młodzieży” odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Za działalność społeczną wyróżniony ponadto Orderem Uśmiechu, Medalem Świętego Brata Alberta. i Odznaką „Honoris Gratia”.

Prof. Mateusz K. Hołda
Lekarz, anatom, kardiomorfolog, profesor nauk medycznych. Od początku działalności naukowej związany jest z Katedrą Anatomii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, gdzie będą jeszcze studentem w 2013 roku założył niezależny, międzynarodowy zespół naukowy HEART – Heart Embryology and Anatomy Research Team zajmujący się badaniami nad architekturą układu sercowo-naczyniowego. Działalność Profesora ma charakter interdyscyplinarny, łączy nauki podstawowe z naukami klinicznymi. Głównym obszarem badań pozostaje układ sercowo-naczyniowy człowieka, anatomia kliniczna, zmiany morfologiczne serca w różnych jednostkach chorobowych oraz metody jego obrazowania, a także druk i wizualizacje 3D oraz medycyna spersonalizowana.
Jako pierwszy w historii nowożytnej Polski uzyskał stopień doktora bez posiadania tytułu magistra lub równorzędnego – w chwili obrony rozprawy doktorskiej był studentem szóstego roku kierunku lekarskiego. Najmłodszy polski doktor habilitowany oraz najmłodszy w historii Polski naukowiec, który uzyskał tytuł profesora, czyniąc to przed 30 rokiem życia. Autor ponad 110 artykułów naukowych w międzynarodowych czasopismach oraz ponad 150 referatów na kongresach naukowych. Kierownik i opiekun kilkunastu grantów naukowych. Laureat kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych nagród oraz stypendiów za działalność naukową m.in. Supertalenty w Medycynie, Emerging Europe Award, Premio Internazionale “Giuseppe Sciacca, Złoty Medal „Polonia Minor”, Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju, Nagroda Prezesa Rady Ministrów, Nagroda Polskiej Akademii Nauk – Laur Medyczny. Odbył staże naukowe w uniwersytetach w USA oraz Japonii, obecnie profesor honorowy The University of Manchester w Wielkiej Brytanii.
W 2019 roku znalazł się na europejskiej liście Forbes „30 Under 30”– gronie Europejczyków przed 30. rokiem życia, będących liderami w swoich dziedzinach. Przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz brytyjski think-tank „Emerging Europe” został uznany za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia w 2019 roku.
Zapalony podróżnik i obieżyświat – jak sam mówi zamierza postawić swoją stopę we wszystkich krajach na Ziemi.

Krzysztof Ingarden 
Architekt, profesor nauk technicznych, wykładowca i dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Ukończył studia architektoniczne na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie uzyskał stopień doktora. Pracę habilitacyjną obronił na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W latach 1983-85 odbył staż doktorancki na Wydziale Sztuki i Projektowania Uniwersytetu Tsukuba w Japonii.  W latach 1984-1985 pracował w biurze architektonicznym Arata Isozaki Atelier w Tokio, w roku 1987 w biurze J.S.Polshek & Partners w Nowym Jorku, USA. Współzałożyciel i prezes biura Ingarden & Ewy Architekci w Krakowie. Od roku 2002 Konsul Honorowy Japonii w Krakowie, od 2015 członek rzeczywisty PAU.
Laureat Nagrody Honorowej SARP w 2009 roku. Za projekt Pawilonu Polskiego na wystawie EXPO 2005 w Japonii otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, w roku 2015 medal srebrny Gloria Artis za projekt Galerii Europa Daleki Wschód. W 2017 roku odznaczony Krzyżem Małopolskim (złotym) przez Marszałka Województwa Małopolskiego.  W 2018 odznaczony przez Rząd Japonii Orderem Wschodzącego Słońca Złote Promienie ze Wstęgą - za wieloletni wkład w budowanie polsko – japońskich więzów i współpracy w dziedzinie kultury i architektury.
Autor i współautor projektów: Centrum Kongresowego ICE (2014), Galerii Europa – Daleki Wschód w Krakowie (2015); Małopolskiego Ogrodu Sztuki (2012); Pawilonu „Wyspiański 2000” (2007); Pawilonu Polskiego na Światowej Wystawie EXPO Aichi, Japonia (2005); Szkoły Języka Japońskiego przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (2004); Ambasady RP w Tokio (2001).; Współpracował z Arata Isozaki przy projekcie Muzeum Manggha w Krakowie (1987-1994) i wielu innych.
Kurator wystaw o tematyce architektonicznej: „3-2-1 Nowa Architektura w Japonii i w Polsce” Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha 2004.; wystawa „Poland” – prezentująca prace laureatów Nagrody Honorowej SARP na Kongresie UIA 2011 w Tokio; wystawa i aukcja polskich rysunków architektonicznych na rzecz ofiar tsunami w Japonii pt. „Architekci Polscy dla Japonii” – SARP Warszawa 2011; wystawa „Arata Isozaki – Szkice i Rysunki” – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha 2009; wystawa współczesnej architektury chińskiej „Modernizm udomowiony -Współczesna architektura Chin, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha 2017;  wystawa prac architekta japońskiego Kengo Kuma pt” Kengo Kuma Eksperyment – Materiał – Architektura” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha,  2021r.
Autor książek m.in.: „Jakimi mówimy językami? Próba klasyfikacji architektury Drugiej i Trzeciej Rzeczpospolitej / What Languages Do We Speak? An Attempt at Classification of the Architecture of the Second and Third Polish Republic” – nagrodzonej Nagrodą Ministra Inwestycji i Rozwoju w 2017 roku; „Architektoniczne przesłania, Pawilon Polski na Światowej Wystawie EXPO 2005, Aichi, Japonia”, Krakowska Akademia, 2013; „ICE Kraków Congress Centre”, KBF Kraków, 2014;
Krzysztof Ingarden jest autorem scenariusza i producentem filmu „Idea jest najważniejsza, architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy” w reżyserii Jacka Link Lenczowskiego (2017). Film był finalistą festiwali filmowych w Palm Springs USA (2019), Lizbonie (2019), Istambule (2018), Bukareszcie (2018), film był także prezentowany na Festiwalu Filmów Polskich w Tokio w 2019 roku.

 

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.