FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

PROMOTORZY POLSKI

Podkarpacie (2021) II

Tadeusz Ferenc

Był prezydentem Rzeszowa w latach 2002 – 2021. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Doktor honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. Pracę zawodową zaczynał w 1956 r. jako robotnik w rzeszowskiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Rzeszów”. Potem był m.in. zastępcą dyrektora firmy transportowej Transbud Rzeszów, dyrektorem Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, wreszcie prezesem największej w mieście spółdzielni mieszkaniowej. W latach 1994-2001 sprawował mandat radego Rzeszowa. Był posłem na Sejm RP w latach 2001-2002. Zrezygnował z funkcji posła kiedy w 2002 r. w drugiej turze głosowania został wybrany prezydentem Rzeszowa, zdobywając 51,6 proc. głosów. Cztery lata później wygrał w pierwszej turze, uzyskując 76,5 proc. poparcia. W pierwszym głosowaniu jego reelekcja rozstrzygnęła się także w 2010 r., 2014 r. oraz w 2018 r., kiedy w pierwszej turze uzyskał niemal 64 proc. głosów. Od 2006 r. startował z własnego komitetu wyborczego. 10 lutego 2021 ogłosił rezygnację ze stanowiska prezydenta Rzeszowa, motywując to pogorszeniem stanu zdrowia po zakażeniu COVID-19. Z tym samym dniem zakończył urzędowanie.  Wielokrotnie nagradzany odznaczeniami państwowymi (m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski)  za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce oraz za działalność na  rzecz społeczności lokalnej. Poszerzenie Rzeszowa uważa za swoje największe osiągnięcie.  W wywiadzie dla PAP przed wyborami 2018 roku powiedział: „Kiedy rozpoczynałem swoją pierwszą kadencję w 2002 r. powierzchnia Rzeszowa zajmowała zaledwie 53 km kw. Było to najmniejsze miasto wojewódzkie w kraju. W tym roku rząd zgodził się na przyłączenie Miłocina i Matysówki, i dzięki temu Rzeszów będzie miał ponad 126 km kw. To wszystko doprowadziło do tego, że zyskaliśmy nowe tereny inwestycyjne".

W imieniu Tadeusza Ferenca statuetkę odebrał Konrad Fijołek, obecnie urzędujący prezydent Rzeszowa: „To niezwykła chwila móc odebrać w imieniu Pana Prezydenta Tadeusza Ferenca ten zaszczytny tytuł. Rzeczywiście Rzeszów przez ostatnie 20 lat dokonał niesamowitego rozwoju gospodarczego, a symbolem i liderem tych zmian był właśnie Pan Prezydent Tadeusz Ferenc. Ta znakomita nagroda potwierdza to, że dzisiaj Rzeszów odbierany jest przez wielu odwiedzających jako niesamowicie dynamicznie rozwijające się i pięknie wyglądające miasto. W ten sposób promujemy i Polskę, i miasto w Polsce, ale także cały nasz dorobek znacznie szerzej poza jego granicami.”

Jan Nowara

Jest dyrektorem Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Reżyser, redaktor, twórca telewizyjny, krytyk i publicysta. Pracę w teatrze rozpoczynał na stanowisku redaktora wydawnictw teatralnych w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Po raz pierwszy funkcję dyrektora teatru objął w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu w latach 1998–2001. Szefował wtedy również Kaliskim Spotkaniom Teatralnym. Natomiast po raz pierwszy dyrektorem Teatru im. Wandy Siemaszkowej był w latach 2002–2003, kiedy to zainicjował Festiwal Klasyki Europejskiej w Rzeszowie. W 2014 po raz kolejny związał się jako dyrektor z rzeszowskim Teatrem. Jest także pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród, m.in. wyróżnienie za reżyserię "Elektry" Eurypidesa na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych – Klasyka w 1989 oraz w 2002 Grand Prix Festiwalu Klasyki Europejskiej w Rzeszowie za spektakl wg Adama Mickiewicza. Jego szczególnym zainteresowaniem cieszy się twórczość dramaturgiczna Stanisława Ignacego Witkiewicza, którą interpretował na scenach teatrów w Opolu, Kaliszu i Rzeszowie. 

Jan Nowara: „Teatr nie jest wytwórcą produktu krajowego brutto, nie mamy takich mocnych, mierzalnych parametrów, które mówiłyby o tym co teatr znaczy. Ale teatr jest - pozwolę sobie użyć metafory - fabryką uczuć, emocji, myśli, która ma to do siebie, że żeby mogła działać - ludzie muszą się spotykać. Wiemy jak to jest cenne w czasie, w którym żyjemy. W czasie pandemii, w której tak wiele ucierpieliśmy z powodu braku kontaktu. Dlatego z wielką przyjemnością przyjmuję tę nagrodę również jako nagrodę dla zespołu teatru, który właśnie oferuje spotkanie bezpośrednie i podnosi do rangi sztuki rozmowę życia, którą prowadzimy z najbliższymi i przyjaciółmi.” 

Rafał Wilk

Podwójny złoty medalista paraolimpijski z Londynu, złoty medalista paraolimpiady w Rio, pięciokrotny mistrz świata, czterokrotny zdobywca Pucharu Świata i Pucharu Europy (2012-2016). Jako miłośnik sportu uprawiał narciarstwo i kolarstwo, ale swoją sportową przyszłość związał z żużlem. Jako junior zdobył dwa złote medale w drużynowych mistrzostwach Polski, w 2005 r. został wybrany Sportowcem i Trenerem Roku w Krośnie. Niestety w 2006 roku w trakcie meczu żużlowego uległ wypadkowi, podczas którego utracił władzę w nogach. Swoją osobistą tragedię potrafił jednak przekuć w sukces. W ciągu kilku lat od wypadku stał się dominatorem światowego kolarstwa ręcznego. Według rankingu UCI jest najlepszym zawodnikiem na świecie w swojej kategorii. Zdobywa medale, poprawia rekordy na trasach maratonów, wysoko zawieszając poprzeczkę rywalom. Założył fundację „Sport Jest Jeden”, która zapewnia sportowcom niepełnosprawnym kompleksowe wsparcie w powrocie do sprawności i zdrowia. Pomaga pozyskiwać środki na rehabilitację i zakup sprzętu ortopedycznego, jak również na likwidację barier w miejscu zamieszkania. W marcu br. obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Szczecińskim na temat „Sportu osób z niepełnosprawnością ruchową w Polsce(1952-2016)”. Kiedy nie trenuję, to… myślę o treningu  - wyznał przed paraolimpiadą w Tokio. Moim największym autorytetem jest mój tata, a najbardziej jestem dumny z tego, że sam jestem tatą i dziadkiem.

Rafał Wilk: „Dziękuje bardzo za wyróżnienie. Reprezentuję nasz kraj na co dzień z orzełkiem na piersi i to jest zawsze dla mnie honor i duma. Reprezentuję także moje miejsce, mój Rzeszów i Podkarpacie, bo w tym regionie żyję i trenuję. Nie zawsze osoby niepełnosprawne są dostrzegane a wiem ile trudu znaczy działanie z niepełnosprawnością. Chociaż tak naprawdę niepełnosprawność w niczym nas nie blokuje, bo ograniczenia tkwią jedynie w naszych głowach. Jeżeli chcemy to możemy wszystko osiągnąć i to na najwyższym, światowym poziomie, który niejednokrotnie pokazujemy właśnie jako paraolimpijczycy.”

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.