Małopolska (2022)
Joanna Szyman
Managerka, przedsiębiorczyni oraz ekspertka z blisko dwudziestoletnim doświadczeniem w branży medycznej, finansowej oraz ubezpieczeniowej w obszarach zarządzania strategicznego i operacyjnego. Obecnie pełni funkcje prezeski zarządu Grupy NEO Hospital, wiceprezeski zarządu w Grupie Upper Finance oraz członki Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali.
Absolwentka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła także studia Doradztwo Personalne i Organizacyjne oraz studia podyplomowe z Prawa Handlowego. Posiada również dyplom Menadżera Ochrony Zdrowia. Od 2002 r. związana z sektorem bankowym i ubezpieczeniowym, a od 2009 r. z sektorem medycznym. W latach 2009-2016 pełniła funkcję Prezesa Grupy Scanmed S.A. Na przestrzeni ponad 7 lat przekształciła lokalną firmę w jednego z liderów prywatnej opieki medycznej w Polsce. Przygotowała Scanmed do wprowadzenia w 2011 r. na rynek giełdowy NewConnect (w czasie obecności na giełdzie, w latach 2011-2014, kapitalizacja spółki wzrosła ponad pięciokrotnie). W 2014 r. z sukcesem liderowała procesowi pozyskania inwestora strategicznego Life Healthcare dla Grupy Scanmed.
Zarządzała licznymi procesami M&A w sektorze opieki zdrowotnej (ok. 50 procesów na rynku medycznym o łącznej wartości ponad 1 mld PLN). Doradzała jako ekspertka branżowa największym funduszom private equity. W 2019 stworzyła Grupę NEO Hospital prowadzącą jeden z najbardziej innowacyjnych, efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie. Szpital Na Klinach, bo o nim mowa, to niezwykła placówka, bo stworzona przez cztery niezwykle kobiety, na czele których stoi nasza Laureatka. Postanowiła ona wykorzystać swoje najlepsze doświadczenie zarządcze i otworzyć nowoczesny, prywatny szpital w Krakowie. W tym celu już kilka lat temu sprowadziła do Krakowa robota Da Vinci, który jest najbardziej zaawansowanym systemem robotycznym na świecie, wyposażyła swoich chirurgów w systemy rozszerzonej rzeczywistości i sztucznej inteligencji, aby w rezultacie zapewnić pacjentom usługi medyczne na światowym poziomie. Jej działalność jest doceniana nie tylko przez pacjentów, zespół pracowników, ale także grono międzynarodowych ekspertów, bowiem w 2021r. szpital został uhonorowany w Barcelonie, prestiżową nagrodą w międzynarodowym konkursie organizowanym przez International Hospital Federation.
Prof. Andrzej Jajszczyk
Należy być dobrym w swojej dziedzinie, ale pielęgnując niemal dziecięce zainteresowanie całym światem. To myśl, credo można być powiedzieć, które przyświeca naszemu drugiemu bohaterowi na drodze życiowej. A kiedy zapoznamy się z jego kolejną myślą, że dążenie do wolności czy szczęścia jest tak samo dojmujące obecnie, kiedy korzystamy z szerokopasmowego internetu i telefonu komórkowego, jak w czasach maszyny parowej – to nie mamy chyba wątpliwości, że słowa te wypowiedział naukowiec.
Prof. Andrzej Jajszczyk ukończył Politechnikę Poznańską w 1974 roku. W tej samej uczelni uzyskał stopnie doktora i doktora habilitowanego. Tytuł profesora otrzymał w 1994 roku. Pracował w Politechnice Poznańskiej, a także Francusko-Polskiej Wyższej Szkole Nowych Technik Informatyczno-Komunikacyjnych w Poznaniu. Kilka lat pracował naukowo w Australii, Kanadzie i Francji. Od 1999 roku jest zatrudniony w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jego główne osiągnięcia naukowe dotyczą teorii węzłów i sieci telekomunikacyjnych. Jest autorem bądź współautorem 12 książek i ponad 300 artykułów naukowych, a także autorem ponad stu artykułów publicystycznych, poruszających sprawy szkolnictwa wyższego i nauki. Jest też autorem 19 patentów.
Był redaktorem amerykańskiego czasopisma IEEE Transactions on Communications, a w latach 1998–2000, pierwszym spoza Ameryki Północnej, redaktorem naczelnym czasopisma IEEE Communications Magazine. W tym okresie periodyk osiągnął pierwsze miejsce w kategorii wysokości współczynnika oddziaływania (impact factor) wśród wszystkich światowych czasopism telekomunikacyjnych. Był współtwórcą i zastępcą redaktora naczelnego, wydawanego w Chinach, czasopisma CIC/IEEE China Communications. Przez kilka lat był dyrektorem ds. czasopism stowarzyszenia IEEE Communications Society, a także dyrektorem obszaru Europa, Afryka i Bliski Wschód tego samego stowarzyszenia. W kadencji 2008–2009 pełnił funkcję jego wiceprezesa.
Współtworzył Narodowe Centrum Nauki jako jego pierwszy dyrektor. Był członkiem Komitetu Polityki Naukowej. Jest wiceprezesem zarządu Fundacji Kyoto-Kraków i członkiem Rady Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Był członkiem Rady Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, a także członkiem europejskiej akademii nauk Academia Europaea. Od 2015 roku jest prezesem krakowskiego oddziału PAN. W 2017 roku Komisja Europejska powołała go do Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, a w 2020 roku wybrano go wiceprzewodniczącym tej agencji.
Prof. Andrzej Szerski
Kraków ze swoim potencjałem, musi sobie stawiać ambitne cele. Brak ambicji, zwłaszcza w kontekście posiadanych zasobów, przynieść może tylko marginalizację. W mieście tej klasy nie ma miejsca na przeciętność. Kto tak mógł się wyrazić o mieście ? Muzealnik, który Muzeum Narodowe widzi ogromne, ale zdaje sobie sprawę, że do jego przeszłości trzeba cały czas dorastać.
Historyk sztuki, profesor nauk humanistycznych, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Ukończył studia w zakresie historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie następnie uzyskał stopień doktora oraz doktora habilitowanego. Stypendysta polskich oraz zagranicznych organizacji i instytucji badawczych.
W latach 2016-2018 wicedyrektor ds. naukowych w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w latach 2009-2017 prezes Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Członek rad programowych m. in. Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Fotografii w Krakowie i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Kurator wystaw w Polsce i zagranicą, m.in. „Symbolism in Poland and Britain” w Tate Britain w Londynie (2009), „#dziedzictwo” w Muzeum Narodowym w Krakowie (2017) i „Young Poland. An Arts and Crafts Movement” w William Morris Gallery w Londynie. Autor licznych publikacji poświęconych sztuce współczesnej oraz sztuce XX wieku – książek i artykułów w tematycznych katalogach i czasopismach. W 2018 roku uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Ochrona dziedzictwa kulturowego”.
PATRONI MEDIALNI