Podlasie (2019)
Katarzyna Bonda
Najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Z wykształcenia dziennikarka i scenarzystka. Urodzona w 1977 w Białymstoku, wychowywała się w Hajnówce. Obecnie mieszka w Warszawie. Wszystkie jej powieści zyskały status bestsellerów. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem: Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka oraz dokumentu kryminalnego Polskie morderczynie. Ogromną popularność (ponad 2 miliony sprzedanych egzemplarzy w Polsce) oraz prestiżowe nagrody przyniosła jej seria z profilerką Saszą Załuską: Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony, Czerwony Pająk. Prawa do wydań zagranicznych zostały dotąd sprzedane do 14 krajów, zakupiły je największe wydawnictwa na świecie.
Prof. Wojciech Maksymowicz
Neurochirurg, wykładowca akademicki i nauczyciel wielu pokoleń młodych lekarzy. Pan Profesor mawia, że cudów nie czyni, ale inaczej patrzą na jego pracę pacjenci i ich rodziny. Pan profesor otrzymuje od nas wyróżnienie w uznaniu za dokonania Kliniki Budzik dla Dorosłych w Olsztynie. Jest kierownikiem Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala klinicznego w Olsztynie, przy której powstała pierwsza Klinika Budzik dla Dorosłych. W latach 1997-1999 był Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej w rządzie Jerzego Buzka, a obecnie jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka
Festiwal ma na celu prezentację światowego dorobku oraz popularyzację wysokich wartości artystycznych i duchowych muzyki cerkiewnej. Formuła Festiwalu stwarza okazję do dyskusji, spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązania przyjaźni między uczestnikami z różnych środowisk. Do tej poty we wszystkich edycjach wzięło udział blisko 900 chórów z 40 krajów świata (Europy, Azji, Ameryki Płn. i Afryki). Co warte podkreślenia w imprezie uczestniczą chóry bez względu na narodowość i wyznanie: katolicy, grekokatolicy, protestanci, prawosławni, staroobrzędowcy, a także muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu. Jego otwartość, prezentowana różnorodność repertuarowa i kulturowa — to przykład wzajemnego szacunku i tolerancji. A także doskonały sposób Promocji Polski na świecie.
Monika Siecińska-Jaworowska
Prezes firmy Suempol. Germanistka z wykształcenia, businesswoman z powołania. Z firmą rodzinną związana od jej założenia w 1989. Suempol pod jej kierownictwem przekształcił się z przedsiębiorstwa przerabiającego ręcznie krewetki na zlecenie holenderskiego partnera, w nowoczesną, międzynarodową firmę, posiadającą zakłady w Bielsku Podlaskim oraz fabryki w Niemczech i we Francji. Suempol zatrudnia ok. 1500 pracowników (w Polsce, Francji, Niemczech, Norwegii i Holandii) i jest europejskim potentatem w produkcji łososia wędzonego. Co warte podkreślenia 80 proc. produkcji firma eksportuje na rynki zagraniczne. W uznaniu jakości oferowanych produktów otrzymała Godło Teraz Polska.
Nagrodę odebrał Arkadiusz Jaworowski, wiceprezes firmy Suempol Sp. z o.o.