Wielkopolska (2022)
Prof. Bogumiła Kaniewska
Polska literaturoznawczyni, polonistka, tłumaczka, profesor nauk humanistycznych.
Specjalizuje się w historii literatury, literaturze współczesnej i teorii literatury. Kieruje Zakładem Semiotyki Literatury Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2005-2012 była zastępcą dyrektora ds. nauki Instytutu Filologii Polskiej UAM, natomiast w latach 2012-2016 – dziekanem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. W latach 2016-2020 pełniła funkcję prorektor ds. studenckich UAM, a od 1 września 2020 roku jest rektorem tegoż uniwersytetu. W roku 2020 została również wybrana na przewodniczącą Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Jest autorką lub współautorką blisko 100 prac naukowych – książek i artykułów. W swojej pracy naukowej zajmuje się głównie literaturą XX wieku, uprawia krytykę literacką. Jest również tłumaczką prozy anglojęzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem prozy dziecięcej, która stanowi jej wielką pasję. W 1995 roku uzyskała stopień doktora, w 2001 – stopień doktora habilitowanego, a w 2015 – tytuł profesora nauk humanistycznych.
Michał Merczyński
Polski kulturoznawca, animator kultury, menedżer instytucji i festiwali kulturalnych, ekspert Unii Europejskiej w zakresie kultury. Ukończył w 1985 kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uzyskał także dyplom European Diploma in Cultural Art Management. W latach 1984–1989 pracował jako menedżer Orkiestry Ósmego Dnia. W 1991 roku zainaugurował Międzynarodowy Festiwal Teatralny MALTA (w 2009 przemianowany na Malta Festival Poznań), obejmując stanowisko dyrektora tego festiwalu. Od 1996 do 1997 był dyrektorem programowym w TVP Poznań. Był dyrektorem biura Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1997–2002), kierował Teatrem Rozmaitości w Warszawie (2002–2005), Festiwalem Dialogu Czterech Kultur (2003–2005), Polskim Instytutem Sztuki Filmowej (2005). Od 2005 do 2017 roku kierował Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym, przekształconym w 2009 r. w Narodowy Instytut Audiowizualny, a w 2017 w Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Był w gronie ekspertów Programu Kultura 2007–2013 prowadzonego przez Komisję Europejską, opracował polską prezentację artystyczną na Expo 2000 w Hanowerze. Koordynował Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W 2007 Michał Merczyński zainaugurował muzyczny Festiwal Nostalgia, organizowany przez Fundację Malta. W 2002 wraz z Lechem Raczakiem uhonorowany przez tygodnik „Polityka” dyplomem „Kreator kultury”. W 2013 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Adam Szejnfeld
Wielkopolanin, prawnik, były działacz ,,Solidarności”, więziony we Wronkach i w Gębarzewie, współorganizator Komitetów Obywatelskich „Solidarność”.
Przedsiębiorca, samorządowiec – radny i burmistrz, wiceprezes Stowarzyszenia Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu. Potem poseł na Sejm RP pięciu kadencji, przewodniczący, m.in. Komisji Gospodarki i Skarbu Państwa. Wiceminister gospodarki, szef rządowego Komitetu Antykryzysowego. Autor prorozwojowych ustaw „Pakietu Szejnfelda”, największego w ostatnich latach zbioru przepisów deregulujących polskie prawo administracyjne i gospodarcze. Następnie poseł do Parlamentu Europejskiego, obecnie senator RP. Felietonista, autor książki „Kapsuła czasu”. Wielokrotny laureat nagród gospodarczych oraz konkursów dziennikarskich, m.in. najlepszy poseł wg. dziennika „Puls Biznesu”, jeden z najlepszych polityków w Polsce wg. Tygodnika Polityka, laureat nagrody „Bona Lex” Gazety Prawnej. Wielokrotny laureat konkursu „Człowiek Roku” wielkopolskich dziennikarzy.
Patronat medialny