Kujawy (2025)
Joanna Strzelecka-Traczykowska - artystka, malarka. Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doktorem w dziedzinie malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Swoje prace malarskie prezentowała na 35 wystawach indywidualnych i licznych ekspozycjach zbiorowych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.
Pracując w toruńskim Biurze Wystaw Artystycznych i prowadząc Galerię Sztuki Współczesnej PSP, przygotowała ponad 100 wystaw artystom z kraju i zagranicy.
Jej pasją zawsze było upowszechnianie sztuki. Prowadziła Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Sztuce, zajęcia plastyczne z młodzieżą akademicką na Wydziale Humanistycznym UMK, a w 1989 roku współtworzyła Fundację „Tumult Toruński”.
Za prace w wystawie „Dzieło Roku ZPAP” została trzykrotnie uhonorowana nagrodą Prezydenta Miasta Torunia. Wyjątkowo ceni sobie medal Stowarzyszenia Pastelistów Polskich na Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu oraz ministerialną odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Od lewej: Krzysztof Przybył, Joanna Strzelecka-Traczykowska, Jacek Janiszewski, fot. Welconomy
dr Jan Świerkowski - popularyzator nauki i kurator projektów łączących naukę i sztukę.
W 2010 roku Ukończył astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, którego jest obecnie honorowym ambasadorem.
W 2012 stanął na czele międzynarodowego projektu artystycznego Cosmic Underground, współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Kultura 2007–2013. Ten projekt inspirowany Teorią Względności Alberta Einsteina obejrzało ok. 20 tys. ludzi. Artyści z Polski, Łotwy, Estonii i Portugalii przez dwa miesiące jeździli pociągiem, zatrzymując się na dworcach europejskich metropolii.
W 2014 zorganizował i był kuratorem pierwszego w historii Festiwalu Kultury Polskiej w Portugalii.
W 2018 został uhonorowany tytułem Popularyzator Nauki 2017 w kategorii animator przez Polską Agencją Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Krzysztof Przybył wręcza statuetkę Janowi Świerkowskiemu, fot. Welconomy
prof. Jacek Kubica - specjalista chorób wewnętrznych oraz kardiologii, znanym na całym świecie ekspertem w zakresie leczenia pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym.
Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku. Tam również obronił doktorat i uzyskał stopień doktora habilitowanego. Jest twórcą wielu projektów badań klinicznych, w tym badania ELECTRA, które jest największym aktualnie prowadzonym badaniem finansowanym przez Agencję Badań Medycznych.
Był najmłodszym kierownikiem Kliniki Kardiologii w Polsce. W latach 2012-2016 był Dziekanem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Następnie - do 2020 roku - był Prorektorem ds. Badań Naukowych tego Uniwersytetu. Jest twórcą koncepcji oraz prezesem Centrum Nowoczesnych Technologii Medycznych.
Ponadto jest autorem licznych publikacji naukowych, projektodawcą i właścicielem patentu nowatorskiego rozwiązania pozwalającego diagnozować pacjentów zagrożonych rozwojem miażdżycy.
Aktywnie współpracuje z ośrodkami naukowymi ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Austrii oraz Korei Południowej.
Od lewej: Krzysztof Przybył, Jacek Kubica, Jacek Janiszewski, fot. Welconomy
Sebastian Chmara - sportowiec, wieloboista.
Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego). Jako sportowiec osiągnął sukcesy w lekkoatletycznym wieloboju. W 1998 roku w Walencji został halowym mistrzem Europy, a rok później w japońskim Maebashi stanął na najwyższym podium halowych mistrzostw świata. Wielokrotnie zdobywał medal mistrzostw Polski zarówno na otwartym stadionie, jak i w hali.
Po zakończeniu kariery sportowej był działaczem w swoim macierzystym klubie Zawiszy. W latach 2011-2013 pełnił funkcję zastępcy prezydenta Bydgoszczy.
W ubiegłym roku został wybrany na Prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w którego strukturach działa od 20 lat. W poprzedniej kadencji był wiceprezesem odpowiedzialnym, za marketing, promocję i program „Lekkoatletyka dla każdego”.
Kibicom znany był również z komentowania w telewizji największych imprez lekkoatletycznych.
Od lewej: Krzysztof Przybył, Sebastian Chmara, Jacek Janiszewski, fot. Welconomy