Śląsk (2021)
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski
Od stycznia 2019 r. pełni funkcję krajowego konsultanta w dziedzinie radioterapii onkologicznej, wcześniej przez wiele lat był wojewódzkim konsultantem w dziedzinie radioterapii klinicznej dla województwa śląskiego. Dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego Oddział Gliwice i kierownik I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii. Jest jednym z najczęściej cytowanych na świecie polskich radioonkologów, autorem około 250 artykułów opublikowanych w prestiżowych czasopismach naukowych. Kierował lub nadzorował ponad 40 badań klinicznych, w tym kilkanaście o zasięgu międzynarodowym. Specjalizuje się w leczeniu nowotworów głowy i szyi. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. ESTRO-VARIAN Clinical Research Award (1998), Nagrody Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (w latach 2006, 2014 i 2015), Portretem Polskiej Medycyny i tytułu Menedżera Rynku Zdrowia 2019 w kategorii placówek publicznych. W 2011 r. odznaczony Złotego Krzyżem Zasługi, a w 2020 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Z gliwickim Instytutem Onkologii prof. Krzysztof Składowski związany jest nieprzerwanie od 1985 r., od 2016 r. jest jego dyrektorem. W 2019 r. kapituła Nagrody Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy przyznała kierowanemu przez niego Instytutowi tytuł Lidera Innowacyjności, a Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców nominowała go do nagrody głównej Diament 30-lecia Polskiej Transformacji w kategorii medycyna. Co roku projekty naukowe zgłaszane przez pracowników Instytutu zajmują miejsca w pierwszej dziesiątce konkursu Złoty Skalpel, organizowanego przez redakcję „Pulsu Medycyny”. Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest największym beneficjentem środków unijnych przeznaczonych na zakup nowoczesnej aparatury medycznej.
Architekt Robert Konieczny
W 1996 roku uzyskał certyfikat New Jersey Institute of Technology. Założyciel pracowni KWK Promes, od 2019 roku członek Francuskiej Académie d'Architecture.
Laureat m.in.:
- Nagroda World Building of the Year 2016 (WAF, Berlin) za Muzeum CDP w Szczecinie,
- European Prize for Urban Public Space 2016 (CCCB, Barcelona) za Muzeum CDP w Szczecinie,
- Nagroda Best New Private House - Wallpaper Design Awards 2017 za Arkę Koniecznego,
- Nagroda House of the Year 2006 za Dom Aatrialny (WAN Awards),
- 12 nominacji do Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe.
Realizacje pracowni pojawiły się w książkach najważniejszych wydawców architektonicznych, takich jak Phaidon czy Taschen, a także w prestiżowych czasopismach, takich jak Architectural Review, Area, Casabella, Detail, Icon, Mark Magazine, The Plan czy Wallpaper. Hans Ibelings w książce „European Architecture since 1890” zaliczył biuro KWK Promes do nurtu europejskich konceptualistów wraz z Mansilla+Tuñón, BIG czy Lacaton & Vassal.
Zaprojektował Dom z Ziemi Śląskiej - to przełożone na język architektury jednorodzinnej zjawisko szkód górniczych, uskoków, jakie powstają na Śląsku w wyniku osuwania się ziemi w pobliżu kopalnianych szybów. Dom sprawia wrażenie złożonego z kilku pochylni.
Mawia, że: „Najważniejszą rzeczą w moich projektach jest przestrzeń, czyli to, co się dzieje między ścianami, a nie same ściany”.
W tej chwili działania pracowni KWK Promes coraz mocniej ukierunkowane są na poszukiwanie rozwiązań dostosowujących architekturę do nieuchronnych zmian klimatu i wiążących się z tym wyzwań.
Prof. dr hab. Maciej Pieprzyca
Reżyser, scenarzysta filmowy, a także pisarz i nauczyciel akademicki. Urodzony w Katowicach 05.05.1964. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim (1989), studium scenariuszowego PWSFTViT w Łodzi (1990) oraz reżyserii filmowej na WRiTV UŚ w Katowicach (1994). Całe swoje życie zawodowe związał ze Śląskiem i tam nakręcił swoje najważniejsze filmy.
W swojej karierze wielokrotnie portretował środowisko mieszkańców Śląska. Jacek Wakar w artykule dla Gildii Reżyserów Polskich pisał, że w filmach Pieprzycy „Śląsk pozostaje niepodrabialną na mapie Polski krainą, ze swym brudem, szarością, ale i jakimś trudnym do nazwania surowym pięknem”.
Wyreżyserował m.in. nagradzane na międzynarodowych i krajowych festiwalach filmy fabularne: „Chce się żyć” (nagrody, m.in.: Montreal, Chicago, Seattle, Cleveland, Nowy Jork, Moskwa, Gdynia) „Jestem mordercą” (nagrody, m.in.: Szanghai, Cottbus, Moskwa, Gdynia), „Ikar Legenda Mietka Kosza (nagrody, m.in.: Nowy Jork, Gdynia), jak też filmy dokumentalne („Przez nokaut”, „Inna”, Jestem „Mordercą”), spektakle Teatru Telewizji („Fryzjer”, „Padnij”, „Rodzinny Show”, „Komu wierzycie”) oraz seriale „Kruk” i „Prokurator”. Jest też autorem dwóch bardzo dobrze przyjętych powieści: „Chce się żyć” i „Ikar”.
Poza kinem i literaturą jego pasją jest dobre wino i whisky single malt.
Patroni medialni wydarzenia