FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

PROMOTORZY POLSKI

Śląsk (2021)

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski

Od stycznia 2019 r. pełni funkcję krajowego konsultanta w dziedzinie radioterapii onkologicznej, wcześniej przez wiele lat był wojewódzkim konsultantem w dziedzinie radioterapii klinicznej dla województwa śląskiego. Dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego Oddział Gliwice i kierownik I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii. Jest jednym z najczęściej cytowanych na świecie polskich radioonkologów, autorem około 250 artykułów opublikowanych w prestiżowych czasopismach naukowych. Kierował lub nadzorował ponad 40 badań klinicznych, w tym kilkanaście o zasięgu międzynarodowym. Specjalizuje się w leczeniu nowotworów głowy i szyi. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. ESTRO-VARIAN Clinical Research Award (1998), Nagrody Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (w latach 2006, 2014 i 2015), Portretem Polskiej Medycyny i tytułu Menedżera Rynku Zdrowia 2019 w kategorii placówek publicznych. W 2011 r. odznaczony Złotego Krzyżem Zasługi, a w 2020 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Z gliwickim Instytutem Onkologii prof. Krzysztof Składowski związany jest nieprzerwanie od 1985 r., od 2016 r. jest jego dyrektorem. W 2019 r. kapituła Nagrody Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy przyznała kierowanemu przez niego Instytutowi tytuł Lidera Innowacyjności, a Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców nominowała go do nagrody głównej Diament 30-lecia Polskiej Transformacji w kategorii medycyna. Co roku projekty naukowe zgłaszane przez pracowników Instytutu zajmują miejsca w pierwszej dziesiątce konkursu Złoty Skalpel, organizowanego przez redakcję „Pulsu Medycyny”. Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest największym beneficjentem środków unijnych przeznaczonych na zakup nowoczesnej aparatury medycznej.

Architekt Robert Konieczny

W 1996 roku uzyskał certyfikat New Jersey Institute of Technology. Założyciel pracowni KWK Promes, od 2019 roku członek Francuskiej Académie d'Architecture.
Laureat m.in.:
- Nagroda World Building of the Year 2016 (WAF, Berlin) za Muzeum CDP w Szczecinie,
- European Prize for Urban Public Space 2016 (CCCB, Barcelona) za Muzeum CDP w Szczecinie,
- Nagroda Best New Private House - Wallpaper Design Awards 2017 za Arkę Koniecznego,
- Nagroda House of the Year 2006 za Dom Aatrialny (WAN Awards),
- 12 nominacji do Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe.
Realizacje pracowni pojawiły się w książkach najważniejszych wydawców architektonicznych, takich jak Phaidon czy Taschen, a także w prestiżowych czasopismach, takich jak Architectural Review, Area, Casabella, Detail, Icon, Mark Magazine, The Plan czy Wallpaper. Hans Ibelings w książce „European Architecture since 1890” zaliczył biuro KWK Promes do nurtu europejskich konceptualistów wraz z Mansilla+Tuñón, BIG czy Lacaton & Vassal.
Zaprojektował Dom z Ziemi Śląskiej - to przełożone na język architektury jednorodzinnej zjawisko szkód górniczych, uskoków, jakie powstają na Śląsku w wyniku osuwania się ziemi w pobliżu kopalnianych szybów. Dom sprawia wrażenie złożonego z kilku pochylni.
Mawia, że: „Najważniejszą rzeczą w moich projektach jest przestrzeń, czyli to, co się dzieje między ścianami, a nie same ściany”.
W tej chwili działania pracowni KWK Promes coraz mocniej ukierunkowane są na poszukiwanie rozwiązań dostosowujących architekturę do nieuchronnych zmian klimatu i wiążących się z tym wyzwań.

 

Prof. dr hab. Maciej Pieprzyca

Reżyser, scenarzysta filmowy, a także pisarz i nauczyciel akademicki. Urodzony w Katowicach 05.05.1964. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim (1989), studium scenariuszowego PWSFTViT w Łodzi (1990) oraz reżyserii filmowej na WRiTV UŚ w Katowicach (1994). Całe swoje życie zawodowe związał ze Śląskiem i tam nakręcił swoje najważniejsze filmy.

W swojej karierze wielokrotnie portretował środowisko mieszkańców Śląska. Jacek Wakar w artykule dla Gildii Reżyserów Polskich pisał, że w filmach Pieprzycy „Śląsk pozostaje niepodrabialną na mapie Polski krainą, ze swym brudem, szarością, ale i jakimś trudnym do nazwania surowym pięknem”.

Wyreżyserował m.in. nagradzane na międzynarodowych i krajowych festiwalach filmy fabularne: „Chce się żyć” (nagrody, m.in.: Montreal, Chicago, Seattle, Cleveland, Nowy Jork, Moskwa,  Gdynia) „Jestem mordercą” (nagrody, m.in.: Szanghai, Cottbus, Moskwa, Gdynia), „Ikar Legenda Mietka Kosza (nagrody, m.in.: Nowy Jork, Gdynia), jak też filmy dokumentalne („Przez nokaut”, „Inna”, Jestem „Mordercą”), spektakle Teatru Telewizji („Fryzjer”, „Padnij”,  „Rodzinny Show”, „Komu wierzycie”) oraz seriale „Kruk” i „Prokurator”. Jest też autorem dwóch bardzo dobrze przyjętych powieści: „Chce się żyć” i „Ikar”.

Poza kinem i literaturą jego pasją jest dobre wino i whisky single malt.

 

Patroni medialni wydarzenia

                       

 

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.