Śląsk (2025)
Magdalena Piekorz – reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, doktor sztuki filmowej.
Ukończyła reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na którym się doktoryzowała i wykładała w latach 2004 – 2016.
Filmy dokumentalne, które kręciła zarówno w Polsce, jak i za granicą (m.in. w Bośni i USA) przyniosły jej prestiżowe nagrody (Brązowy Lajkonik za „Dziewczyny z Szymanowa” na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Grand Prix na Festiwalu Euroshorts za film „Przybysze”, Grand Prix VIDEOPOLIS Italy za dokument „Opuszczone miasto”). W dorobku autorki znalały się następujące tytuły: „Dziewczyny z Szymanowa”, „Franciszkański Spontan”, „Przybysze”, „Labirynt”, „Znaleźć, zobaczyć, pochować”, „Arystokraci w Nowej Rosji”, „Przerwany lot”, Opuszczone miasto”, a także serial „Chicago” (telewizja TVN) oraz „Widok Krakowa” film o literackim obliczu miasta z poetą Adamem Zagajewskim w roli narratora.
Za debiut fabularny „Pręgi” otrzymała w 2004 r. Złote Lwy na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2005 roku film był kandydatem do Oscara. „Senność” z 2008 nagrodzona została Złotym Klakierem i otrzymała nagrody FFP w Nowym Yorku i Seattle. „Zbliżenia” z 2016 r. przyniosły nagrody za muzykę i zdjęcia na Festiwalu „Prowincjonalia” we Wrześni.
Równolegle z twórczością filmową Magdalena Piekorz z powodzeniem realizuje spektakle teatralne. Od 2005 roku w dorobku reżyserki znalazły się następujące spektakle: „Doktor Haust (monodram, w roli tytułowej – Michał Żebrowski) - Teatr Studio w Warszawie, „Łucja szalona” (współpraca m.in. z Krzysztofem Kolbergerem) - Teatr Słowackiego w Krakowie, „Miłość i gniew” - Teatr Słowackiego w Krakowie, „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków” adaptacja i reżyseria – Teatr Rozrywki w Chorzowie, musical „Oliver!” - pięć lat w stałym repertuarze Teatru Rozrywki (120 osób w obsadzie, nominacje do Złotych Masek), „Hotel Nowy Świat” - Teatr Polski w Bielsku-Białej (nominacje do Złotych Masek), „Wizyta Starszej Pani”(z Anną Polony w roli tytułowej) - Teatr Śląski w Katowicach, „Czyż nie dobija się koni?” Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
Zrealizowała także Teatr Telewizji „Techniki negocjacyjne” z Agnieszką Grochowską i Mariuszem Bonaszewskim w rolach głównych oraz „Panna Madonna, Legenda Tych Lat” - koncert piosenek Ewy Demarczyk zrealizowany w ramach Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
W latach 2018- 2021 Magdalena Piekorz pełniła funkcję Dyrektora ds. artystycznych w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W 2019 roku w styczniu w tym właśnie teatrze wyreżyserowała spektakl „Czyż nie dobija się koni?”, a w lutym 2020 baśń „Królową Śniegu”.
Równolegle z twórczością filmową z powodzeniem realizuje spektakle teatralne i operowe.
W marcu 2019 zadebiutowała na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej, reżyserując spektakl „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Wilibalda Glucka. Następnie zrealizowała na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu ,,Sen nocy letniej” Williama Shakespeare’a, a w Teatrze Rozrywki w Chorzowie musicale ,,Pinokio” i ,,Tootsie”.
Za ten ostatni otrzymała Nagrodę w kategorii: Najlepsza reżyseria musicalowa sezonu 2022/2023 w Ogólnopolskim Plebiscycie Musicalowych Premier Sezonu.
W roku 2022 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Katowic za wybitne osiągnięcia twórcze, a w 2023 roku statuetkę ,,Osobowość roku” wręczoną w Warszawie podczas Gali ,,Osobowości i Sukcesy”. Pełniła też funkcję Dyrektorki Kreacji Filmów i Seriali w TVP.
W wolnych chwilach Magdalena Piekorz pisze. W 2019 roku ukazała się powieść „Nieobecność”, napisana we współpracy z pisarką Ewy Kopsik, a w 2021 opowiadania ,,Diagnoza” oraz zbiór poezji ,,Dziennik poetycki”, wydany nakładem wydawnictwa ,,Austeria”.

fot. Piotr Dłubak
Prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała – wybitny okulista, profesor nauk medycznych, uznany autorytet w dziedzinie chirurgii okulistycznej oraz nowoczesnych technologii stosowanych w diagnostyce i leczeniu chorób oczu.
Kieruje Katedrą i Kliniką Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, mieszczącą się w Szpitalu Kolejowym w Katowicach. Pełni także funkcję Prorektora ds. Rozwoju i Transferu Technologii tej uczelni oraz jest członkiem jej Senatu. Ponadto przewodniczy Radzie Uczelni Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.
Profesor Wylęgała to ceniony wykładowca akademicki i naukowiec o międzynarodowej renomie. Pełni funkcję profesora wizytującego w Hebei Provincial Eye Hospital w Xingtai (Chiny) oraz na Uniwersytecie w Mesynie (Włochy). Jest aktywnym członkiem wielu towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych.
Jego ścieżka naukowa obejmuje m.in. stypendium Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Rzymie oraz liczne szkolenia specjalistyczne we Włoszech, Austrii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Dorobek naukowy profesora obejmuje ponad 270 recenzowanych publikacji, 21 książek z zakresu okulistyki oraz współautorstwo licznych rozdziałów w publikacjach międzynarodowych. Był promotorem 32 przewodów doktorskich.
Główne obszary jego zainteresowań badawczych to choroby rogówki, zespół suchego oka, chirurgia zaćmy i jaskry oraz schorzenia siatkówki.
Jest pionierem nowoczesnych technologii diagnostycznych w okulistyce. Za swoje osiągniżęcia został uhonorowany licznymi prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami, w tym Achievement Award Amerykańskiej Akademii Okulistyki, Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.
Ryszard Bosak - ikona polskiej siatkówki. Złoty medalista Mistrzostw Świata z Meksyku z 1974 roku oraz złoty medalista Igrzysk Olimpijskich z Montrealu z 1976 roku, trener, komentator sportowy telewizji POLSAT.
W latach 80. uznawany za najlepszego przyjmującego siatkarza na świecie. Występował w polskich i włoskich klubach siatkarskich, a z Płomieniem Miłowice wywalczył w 1978 roku Puchar Europy Mistrzów Klubowych. W latach 1980-1994 występował w utytułowanym włoskim zespole Sempre Volley Padwa, a po zakończeniu gry był trenerem zespołów włoskiej ligi siatkiówki kobiet.
Doświadczenia zdobyte w trakcie kariery sportowej przeniósł do pracy trenerskiej między innymi w AZS Częstochowa, Jastrzębskim Węglu. W latach 2000-2001 był trenerem Reprezentacji Polski Mężczyzn w piłce siatkowej.

fot. M. Jedrzejewski