Chronić i edukować
Krzysztof Przybył
Pysznimy się nowoczesnością, wierzymy w postęp, a zabobony wciąż są żywe. Tylko może inne niż w czasach, z których (często niesłusznie) szydzimy. Zabobon antyszczepionkowy przestał cieszyć się popularnością w czasach pandemii, ale za to na popularności zyskuje zabobon związany z 5G. Jest on tym bardziej szkodliwy, że wiąże się z uszkodzeniami ważnej infrastruktury. Trzeba więc przeciwdziałać mu dwojako: edukując ludzi i chroniąc urządzenia.
W kilku krajach europejskich, w tym w Polsce, odnotowano próby niszczenia masztów komunikacyjnych. Trudno rozstrzygnąć, na ile są to działania ludzi poddanych dezinformacji, a na ile działania różnych sił zainteresowanych utrzymywaniem chaosu. W każdym razie uwidoczniło to znaczenie ochrony infrastruktury krytycznej i przeciwdziałaniu aktom wandalizmu.
Trudno odpowiedzieć na pytanie, jak nasze państwo jest przygotowane do takiego zadania. Na pewno zagrożenia nie można bagatelizować. W czasach, kiedy przysłowiowe wyłączenie wtyczki z kontaktu może sparaliżować życie wielu ludzi, zapewnienie bezpieczeństwa infrastrukturze krytycznej ma znaczenie priorytetowe. A ta infrastruktura to nie tylko elektrownie czy wodociągi; to również elementy systemu telekomunikacyjnego. Zaś poziom bezpieczeństwa w kraju wpływa w oczywisty sposób na gospodarkę i na poziom zainteresowania zagranicznych inwestorów.