Młody Promotor Polski
Gala „Teraz Polska” była stosowną okazją do wręczenia, po raz pierwszy, nagrody Młody Promotor Polski tym, którzy dzielą się swoim osobistym sukcesem – dla dobra wspólnego i prestiżu kraju.
Wychodząc z założenia, że najlepszymi ambasadorami Polski są jej obywatele, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od 2017 r. przyznaje tytuły Promotora Polski i wyróżnia w ten sposób osobistości, które są aktywne w regionach, działają na rzecz społeczności lokalnych, a ich postawa zawodowa i społeczna przyczynia się do umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju. Podczas regionalnych wydarzeń gospodarczych, takich jak Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach czy Welconomy Forum w Toruniu, wyróżniono dotychczas wiele osób ze Śląska, Kujaw i Pomorza, Podlasia oraz Małopolski.
Nawiązując do programu Promotor Polski, skierowanego do osób dojrzałych o ugruntowanej pozycji zawodowej, Fundacja postanowiła wprowadzić wyróżnienie Młody Promotor Polski – za wybitne osiągnięcia w nauce, kulturze lub sporcie – które przyznaje Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Kandydatów nominuje kapituła nagrody.
Nominowani do tytułu Młodego Promotora Polski 2021 zostali:
prof. Marcin Poręba, chemik (w kategorii nauka);
Piotr Alexewicz, pianista (w kategorii kultura);
Jan Krzysztof Duda, szachista (w kategorii sport).
Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda powiedziała podczas wręczenia nominacji: - Nagroda "Młody Promotor Polski" jest ogromnie potrzebna, bo dla nas wszystkich ogromną dumą i radością są młodzi ludzie, którzy są zdolni utalentowani i którzy chcą te talenty pomnażać. To im jest dedykowana ta nagroda. Chcemy bowiem zwrócić uwagę na tych, którzy młodego wieku mają na swoim koncie sukcesy i dzięki nim już umacniają pozytywny wizerunek Polski w świecie. Drodzy Panowie! Wierzę, że będziecie wspaniałymi ambasadorami naszego kraju na arenie międzynarodowej i serdecznie Wam gratuluję.
Decyzją Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy Młodym Promotorem Polski 2021 został Piotr Alexewicz.
Uroczystość wręczenia statuetki odbyła się 9 czerwca br. w Pałacu Prezydenckim podczas Gali „Teraz Polska”. – Ta nagroda jest dla mnie niespodziewanym i oczywiście wielkim wyróżnieniem. Występuję na wielu międzynarodowych konkursach, gram wiele zagranicznych koncertów i wszędzie jako Polak reprezentuję nasz kraj. Dlatego cieszę się, że moje dotychczasowe działania na rzecz ojczyzny zostały dostrzeżone – powiedział po odebraniu statuetki Piotr Alexewicz.
Piotr Alexewicz - Laureat Nagrody "Młody Promotor Polski"
Urodzony w 2000 r., student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Pawła Zawadzkiego. Laureat I nagrody 50. Ogólnopolskiego Konkursu Fryderyka Chopina, która upoważnia do startu bez eliminacji w Międzynarodowym Konkursie Fryderyka Chopina. Ten sukces jest potwierdzeniem wcześniejszego zwycięstwa na 48. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w 2017 r. w Gdańsku.
W 2019 r. ukazał się debiutancki album fonograficzny Piotra Alexewicza z utworami Beethovena, Chopina, Liszta i Ravela, wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC CD 704). Rejestracja nagrania miała miejsce w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w 2018 r. Jeszcze tego samego roku dokonał kolejnych nagrań wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Howarda Shelleya w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Będą one wydane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w ramach „Białej serii”, stanowiącej komplet dzieł Chopina.
W 2021 r. Piotr Alexewicz otrzymał I nagrodę w Konkursie Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej w kategorii „Aktywność kulturalna w środowisku akademickim”. Został także stypendystą prestiżowej niemieckiej fundacji Hans und Eugenia Jütting – Stiftung Stendal, w związku z czym planowane są dwa koncerty w Niemczech w 2021 r.
W latach 2018–2020 Piotr Alexewicz występował na międzynarodowych festiwalach: Chopin i Jego Europa w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Gdańskim Festiwalu Muzycznym i 36. Festival Chopin a Paris „Hommage a Clara Schumann”. Wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą, promując muzykę polską m.in. w Niemczech, Włoszech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, Słowacji, Chorwacji, a także Japonii. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Grand Prix, nagrody publiczności i nagrody Musicdeco na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny (Paryż, 2017 r.) oraz II nagrody na Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti (Bukareszt, 2016 r.)
Prof. Marcin Poręba - Nominowany do Nagrody "Młody Promotor Polski" w kategorii Nauka
Marcin Poręba jest chemikiem, absolwentem Politechniki Wrocławskiej. W 2014 r. obronił pracę doktorską pod opieką prof. Marcina Drąga. W latach 2016–2018 zrealizował staż podoktorski w SBP Medical Discovery Institute w San Diego w USA w laboratorium prof. Guya Salvesena, a w 2020 r. otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego.
Głównym osiągnięciem naukowym prof. Poręby jest opracowanie nowatorskiej technologii do ilościowego oznaczania aktywności enzymów proteolitycznych w układach biologicznych, z ukierunkowaniem na choroby nowotworowe. Technologia ta opiera się na zastosowaniu bardzo selektywnych i czułych markerów chemicznych, które łącząc się z wybranymi enzymami, wskazują na ich zaburzoną aktywność. Prof. Marcin Poręba w swoich badaniach jako pierwszy na świecie połączył małocząsteczkowe markery chemiczne z cytometrią masową, czego wynikiem jest całkowicie nowa i autorska technologia w obszarze chemii biologicznej służąca do wieloparametrycznej analizy aktywności poszczególnych enzymów w układach biologicznych. W oparciu o tę technologię prof. Poręba wraz z prof. Drągiem w 2018 r. założyli na Politechnice Wrocławskiej pierwsze w Polsce laboratorium cytometrii masowej.
Marcin Poręba jest autorem ponad 50 artykułów naukowych w recenzowanych czasopismach zagranicznych z listy filadelfijskiej, które były cytowane ponad tysiąc razy. Prace te ukazały się w prestiżowych czasopismach, takich jak: „JACS”, „Cell Death and Differentiation”, „Chemical Science”, „Nature Protocols”, „PNAS” czy „Chemical Reviews”. Prof. Poręba prezentował wyniki swoich badań na ponad 30 konferencjach międzynarodowych. W trakcie swojej pracy badawczej był wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe – otrzymał Nagrodę Komitetu Chemii Analitycznej PAN za rozprawę habilitacyjną, Nagrodę Rektora Politechniki Wrocławskiej, Nagrodę Uniwersytetu Zachodniej Australii, stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców i doktorantów, stypendia Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Jan Krzysztof Duda - Nominowany do Nagrody "Młody Promotor Polski" w kategorii Sport
Szachista, arcymistrz od 2013 r. Urodził się w 1998 r. w Krakowie. W szachy gra od piątego roku życia. Łącznie zdobył kilkadziesiąt medali w rozgrywkach z cyklu mistrzostw Polski (zarówno w szachach klasycznych, jak i szybkich oraz błyskawicznych) w różnych kategoriach wiekowych. Reprezentował Polskę w turniejach drużynowych, m.in. na olimpiadzie szachowej w 2014 r., na drużynowych mistrzostwach Europy w 2013 r. i na drużynowych mistrzostwach Europy juniorów do 18 lat w 2013 r., gdzie zdobył wspólnie z drużyną złoty medal.
30 grudnia 2018 r. Duda został wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych w turnieju World Blitz Chess Championship, rozegranym w Sankt Petersburgu. Jako jedyny z polskich szachistów przekroczył barierę 2800 punktów (w styczniu 2019 r. w kategorii blitz osiągnął 2818 ELO). W październiku 2020 r. pokonał mistrza świata Magnusa Carlsena w piątej rundzie turnieju Altibox Norway Chess w Stavanger z udziałem czołowych szachistów globu. Polak przerwał na 125 serię partii klasycznych Norwega bez porażki.