Reakcja na wstrząs. Polskie małe i średnie firmy w dobie koronawirusa #terazgospodarka
Jak kryzys wpłynął na polskie firmy? Oto ustalenia i wnioski czołowych ośrodków badawczych i analitycznych.
Prawie 90 proc. firm w Polsce odnotowało zakłócenia działalności wynikające ze społecznej kwarantanny i zmiany zachowań konsumentów. W przypadku ponad 1/3 firm spadek przychodów sięgnął 50 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Dla porównania warto przeanalizować dane GUS – wynika z nich, że w kryzysowym roku 2009 spadek przychodów firm zatrudniających do 250 pracowników nie przekraczał kilku procent w skali roku.
Mikrofirmy zatrudniające od 2 do 9 pracowników zanotowały największy spadek przychodów. W tej grupie niemal połowa firm doświadczyła spadku przychodów o 50 proc. Oczywiście większe przedsiębiorstwa nie są pod specjalną ochroną. Co piąta firma z tych, które zatrudniają od 50 do 250 osób, odczuwają spadek przychodów o 50 proc.
CZYTAJ WIĘCEJ O POTRZEBIE PATRIOTYZMU KONSUMENCKIEGO W DOBIE KORONAWIRUSA
Opóźnienia w płatnościach od klientów odczuwa 50 proc. firm. Zagrożenia związane z tym zjawiskiem dotyczą wszystkich sektorów, również tych, w które pandemia nie uderza bezpośrednio. W przypadku przemysłu kłopoty wynikające z zatorów płatniczych sygnalizuje aż 2/3 wszystkich firm. Dziś jednym z najważniejszych postulatów i potrzeb wszystkich przedsiębiorstw jest dostęp do finansowania obrotowego.
Najsilniej dotknięte pandemią COVID-19 na polskim rynku są firmy działające w sektorze usług konsumenckich. Relatywnie najmniej kryzys dotknął przedsiębiorstwa działające w obszarze usług biznesowych oraz w budownictwie. Ponad 1/3 firm działających w sektorze przemysłowym i niemal połowa działających w handlu przewiduje spadek przychodów o ponad 50 proc.
CZYTAJ O ROZWIĄZANIACH DLA GOSPODARKI ZAPROPONOWANYCH PRZEZ PREZESA KRZYSZTOFA PRZYBYŁA
Co ciekawe, wśród firm działających na polskim rynku nie widać istotnej różnicy pomiędzy firmami działającymi na rynku krajowym i na rynkach zagranicznych. Natomiast w zestawieniu firm eksportujących i importujących istotnie gorsza jest sytuacja importerów. Owa sytuacja wynika z faktu, że wśród eksporterów więcej jest firm budowlanych i tych z sektora usług biznesowych. Na sytuację ma również wpływ osłabienie złotówki oraz spadek popytu na produkty nie będące dobrami pierwszej potrzeby, a takie są w przeważającej mierze importowane do Polski.
Na podstawie badań i analiz: PWC, SPOTDATA oraz CBM Indicator