Teraz Polska Wigilia – po raz pierwszy w trybie on-line
7 grudnia br. za pośrednictwem łączy internetowych Szkoły Głównej Handlowej odbyło się wigilijne spotkanie Klubu „Teraz Polska”. W Sali Senatu SGH obecny był prof. Michał Kleiber, przewodniczący Kapituły Godła „Teraz Polska” oraz członkowie Kapituły: prof. Piotr Wachowiak, rektor SGH i Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Gospodarzem spotkania był Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” a prowadziła je Agata Konarska. Oprawę muzyczną przygotowali artyści z zespołu PROMNI SGGW w Warszawie.
Pozostali goście łączyli się za pośrednictwem łączy internetowych. Życzenia złożyli m.in.: Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP w latach 1995-2005; przedstawiciele laureatów Godła Teraz Polska: Katarzyna Furmanek, prezes Laboratorium Kosmetycznego Floslek; Ryszard Florek, prezes Fakro; Krzysztof Pruszyński, prezes Blachy Pruszyński; prof. Henryk Skarżyński, twórca Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach; Stanisław Jarosz, właściciel firmy Taurus. Ponadto łączyliśmy się z wieloma przyjaciółmi Fundacji w kraju i na świecie. Z USA połączyli się z nami: Katarzyna Żak, redaktor Głosu Polonii w USA i Adrian Kubicki, konsul RP w Nowym Jorku, a z Tajlandii mówił do nas Ambasador RP Waldemar Dubaniowski. Życzenia płynęły również od przyjaciół z kraju, m.in. od prof. Elżbiety Mączyńskiej, prezes PTE; Grażyny Piotrowskiej-Oliwy, przedsiębiorczyni i felietonistki „Magazynu Teraz Polska”; prof. Jerzego Bralczyka oraz prof. Michała Zasady, rektora SGGW w Warszawie.
Na powitanie prezes Fundacji „Teraz Polska” Krzysztof Przybył przyznał : - Z pewnymi obawami podejmowaliśmy się organizacji spotkania wigilijnego w trybie online. Bo choć wiele już różnych spotkań wirtualnych wszyscy z nas odbyli, to jednak Wigilia jest wydarzeniem wyjątkowym i fizyczna obecność drugiego człowieka wydaje się być naturalna i prawdziwie potrzebna. Jednak ze względu na sytuację pandemii musimy się dostosować.
Prof. Piotr Wachowiak, rektor SGH i członek Kapituły „Teraz Polska” podkreślił: Nie ma lepszego miejsca, aby mówić o promocji polskiego produktu i polskiej przedsiębiorczości, jak uczelnia ekonomiczna. Myślę, że jest to pierwsza wirtualna wigilia, ale jednocześnie mam nadzieję, że będzie ona również ostatnią organizowaną w tym trybie. A następne świąteczne spotkanie odbędzie się już tradycyjnie, w pełnym gronie.
Minister Adam Kwiatkowski przekazał świąteczne życzenia od Pary Prezydenckiej i wspomniał finał 30. edycji Konkursu „Teraz Polska”, który przypadł w trudnym momencie rozwoju epidemii: - Chcąc podkreślić dorobek Fundacji, znaczenie Godła „Teraz Polska” oraz sukces jego Laureatów, tegoroczna Gala odbyła się na zaproszenie Pani Prezydentowej w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Uroczystość jest do dzisiaj komentowana bardzo pozytywnie, więc mam nadzieję, że dalsza współpraca będzie miała miejsce i utrwali się tradycja finałowych uroczystości „Teraz Polska” w Pałacu Prezydenckim. Korzystając z okazji Minister Kwiatkowski złożył podziękowania tym firmom, których sytuacja ekonomiczna pozwoliła pozytywnie odpowiedzieć na apel Prezydenta Andrzeja Dudy o pomoc Polakom na Wschodzie. - W tym tygodniu wyruszy na Ukrainę transport darów dla Polaków, którzy żyją tam w bardzo trudnych warunkach. Będzie to dar serca, dowód naszej troski i solidarności z rodakami na obczyźnie – zakończył swoją wypowiedź Minister Kwiatkowski.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski w swojej wypowiedzi on-line zwrócił uwagę na dorobek Fundacji „Teraz Polska”. - Przez ostatnie 30 lat była ona ważnym elementem rozwoju gospodarczego i promocji polskiej gospodarki, pokazywania dobrych przykładów oraz budowania uczciwej konkurencji. Wiele firm z Godłem „Teraz Polska” trzyma się dobrze na rynku, co pokazuje siłę tego znaku. Życzę, żeby idea Programu Promocyjnego „Teraz Polska” dalej dobrze się rozwijała przy odpowiednej opiece Pary Prezydenckiej i rządu. Zmiana jest naturą demokracji, a mądre rządzenie polega na wspieraniu tego, co najcenniejsze, co nas buduje i daje silną pozycję w świecie. Ze swojej strony gwarantuję sympatię i życzliwość.
Adrian Kubicki, konsul RP w Nowym Jorku i były członek Kapituły "Teraz Polska" zauważył, że hasło „Teraz Polska” ma do odegrania ważną rolę szczególnie w czasach pandemii, która przemodelowała świat i zmieniła układ sił, zwłaszcza w aspekcie ekonomicznym. - Z perspektywy amerykańskiej widzę jakie ogromne szanse stwarza ta sytuacja dla polskich przedsiębiorstw. Zapewne mogą to potwierdzić firmy z Godłem „Teraz Polska”, których wiele jest już obecnych za oceanem. Teraz nadarza się idealna okazja na rozpoczęcie współpracy z amerykańskimi partnerami, którzy poszukują produktów wysokiej jakości w przystępnej cenie – a te warunki spełniają polskie produkty. Godło „Teraz Polska” ma dwie istotne cechy: w kraju pomaga nam wybierać polskie produkty na półkach sklepowych, a za granicą stanowi oznaczenie polskiej, dobrej jakości.
Od wielu lat Godło „Teraz Polska” należy do najbardziej rozpoznawalnych znaków promocyjnych w Polsce. Jego rozpoznawalność w badaniach ankietowych corocznie deklaruje ponad 70 proc. konsumentów. Polacy stawiają przede wszystkim na jakość, a cena jest drugim kryterium wyboru. W czasie pandemii staliśmy się bardziej odpowiedzialnymi konsumentami. Tym bardziej zwracamy uwagę na pochodzenie produktu, ponieważ wiemy, że kupując polskie produktu wspieramy kondycję polskich przedsiębiorców, przyczyniamy się do utrzymania miejsc pracy. Jest to jeden z przejawów postawy patriotycznej. Prof. Michał Kleiber, przewodniczący Kapituły „Teraz Polska” przypomniał: - Przyjmujemy już zgłoszenia do 31. edycji konkursu, bo wierzymy w siłę Godła, szczególnie w czasach, kiedy polscy producenci potrzebują polskich konsumentów, którzy świadomie sięgają po to co dobre i polskie jest coraz więcej.
Prawdziwa polska wigilia nie może się odbyć bez prawdziwych, wigilijnych przysmaków. Tym razem niestety były one zaprezentowane w wersji on-line przez szefa kuchni telewizji śniadaniowej – Tomasza Królikowskiego, który odkrył tajniki swojej sztuki kulinarnej i przestawił wariacje na temat karpia.
Zaś odpowiedzialną rolę Świętego Mikołaja przyjął laureat tytułu „Wybitny Polak”, światowej sławy grafik i malarz Rafał Olbiński, który przekazał uczestnikom spotkania reprint jednej ze swoich grafik opatrzony autografem.
- Wigilia to czuwanie i czekanie na to, co jutro przyjdzie. Prawdopodobnie będzie to jakiś dobry dzień – powiedział podczas spotkania prof. Jerzy Bralczyk. I dodał: - Wszyscy deklarują się jako optymiści, ale optymista to ten, który wie, że jest dobrze, bo realnie ocenia rzeczywistość. My tymczasem dajemy sobie radę z tym, że nie możemy świętować tak jak zwykle. Ale jesteśmy blisko siebie i blisko Fundacji „Teraz Polska”.
Wagę autorytetów w trudnych czasach podkreślił również prof. Henryk Skarżyński . A takie gromadzi wokół siebie Fundacja „Teraz Polska”. I takie oparcie pomaga przetrwać trudne chwile i zagrożenie jakie odczuwamy. Jednocześnie Profesor Skarżyński zwrócił uwagę na symbol łamania się opłatkiem, którego znaczenie nabiera siły w tych czasach. - Innego znaczenia nabierają gesty, które przy okazji opłatka czynimy. Stajemy się bardziej otwarci, wybaczamy, słuchamy z uwagą co inni mają nam do powiedzenia. Warto w tym świątecznym czasie odsunąć wszystkie troski i poczuć się jak dzieci, szukający pod choinką swoich prezentów.
Kiedy Gwiazdka na niebie jasno zaświeci,
poczujmy choinki zapach, jak dzieci,
które potrafią się cieszyć świętami.
Niech zgoda i dobro będzie między nami.
Henryk Skarżyński
POBIERZ PRZEPIS NA KARPIA TOMASZA KRÓLIKOWSKIEGO