FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
fot. Teraz Polska/ Konsulat RP w LA
fot. Teraz Polska/ Konsulat RP w LA

Wybitny Polak - laureaci z Los Angeles

3 maja 2024

3. maja br., w Colburn School of Music odbyły się obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja zorganizowane przez Konsulat Generalny RP w Los Angeles.

Podczas tej uroczystości, konsul Tomasz Polewaczyk (p.o. Konsula Generalnego RP w Los Angeles) przybliżył obecnym istotę wyjątkowości i przełomowego znaczenia Ustawy Rządowej z 1791 r. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele korpusu konsularnego, władz miasta Los Angeles oraz Polonii.

Doroczna uroczystość, prowadzona przez konsula Mateusza Gmurę była też sposobnością do odznaczenia osób szczególnie zasłużonych.


Stoją od lewej: Marek Żywno, Tomasz Polewaczyk, Krzysztof Przybył (fot. Konsulat Generalny w Los Angeles)

Wzorem lat ubiegłych, podczas wydarzenia, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” uhonorowała wybitne osobowości amerykańskiej Polonii, które poprzez swoją działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie. Jednocześnie, poprzez to wyróżnienie, Fundacja stara się przybliżać sylwetki tych rodaków, którzy bardzo często są znani i szanowani na emigracji, a pozostają zupełnie anonimowi w Polsce.

Nagrodę wręczali Krzysztof Przybył, prezes Fundacji oraz Tomasz Polewaczyk, konsul.

     
konsul Tomasz Polewaczyk                                                                             konsul Mateusz Gmura

W tym roku statuetką „Wybitny Polak” zostali uhonorowani:

prof. Krzysztof Izdebski (Nauka),
Marek Żywno (Biznes),
Sławomir Woźniak (Kultura),
Emil Albrychniewicz (Młody Polak),
Beata Poźniak (Osobowość).

Uroczystość uświetnił występ Tina Raymond Trio, w składzie Jeremy Siskind - fortepian, Darek Oleszkiewicz - kontrabas, Tina Raymond - perkusja. Artyści wykonali jazzowe aranżacje utwór kompozytorów klasycznych i popularnych, m.in. Henryka Warsa, w tym słynne „Miłość Ci Wszystko Wybaczy” oraz Victora Younga, czy Bronisława Kapera.

 

WYBITNY POLAK (Los Angeles)

Kategoria NAUKA - Profesor Krzysztof Izdebski
Jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie patofizjologii głosu, członkiem Rady Naukowej NVP, a także założycielem i prezesem fundacji Pacific Speech & Voice Foundation, organizacji non profit, zajmującej się badaniami naukowymi i terapią schorzeń strun głosowych i zaburzeń mowy (www.pvsf.org).
Urodził się w Polsce, studiował na Uniwersytecie Lund w Szwecji, a następnie na UCLA i UCSF w Stanach Zjednoczonych. Od ponad 20-tu lat przewodniczy Annual Pacific Conference Voice, dorocznemu spotkaniu ekspertów w dziedzinie głosu.
Jest współzałożycielem World Voice Consortium, międzynarodowej organizacji, skupiającej osoby i instytucje zajmujące się różnymi aspektami ludzkiego głosu.
Obecnie jest profesorem w San Francisco Conservatory of Music, doradcą naukowym na Wydziale Bioinżynierii Uniwersytetu Santa Clara i w Instytucie Plastyczności Mózgu w San Francisco oraz honorowym członkiem wielu prestiżowych organizacji, takich jak: CEIMArs - włoskiego interdyscyplinarnego ośrodka Center for Performing Arts Medicine, Austrian Voice Foundation, Socieda Mexicana d' Voz oraz Polskiego Towarzystwa Fonetycznego i Collegium Medicorum Theatri CoMeT.
Prowadzi także praktykę prywatną w San Francisco.

Kategoria BIZNES - Marek Żywno
Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, którą ukończył z dyplomem inżyniera mechanika.
Jako inżynier pracuje od ponad 40 lat. Związany z wieloma czołowymi firmami mechaniki optycznej w Kalifornii. Swoją karierę rozpoczął w Nanometrics i KLA-Instruments, aby w 1995 roku dołączyć do Electroglas jako kierownik ds. systemów ruchu. W 1998 roku przeszedł do Etec Systems, gdzie pełnił funkcję kierownika ds. systemów precyzyjnych w dziale elektronowej wiązki laserowej. Do KLA-Tencor dołączył w 2001 roku jako dyrektor ds. inżynierii mechanicznej, a następnie dyrektor ds. systemów precyzyjnych w dziale litografii z odbiciem wiązki elektronów. W 2014 roku został ekspertem ds. inżynierii precyzyjnej w Keysight Technologies. Jako inżynier kierował zespołem wdrażającym najnowsze rozwiązania w zakresie laserowej aparatury medycznej. Obecnie posiada 16 amerykańskich patentów w mechanice precyzyjnej.
Od 2019 roku pracował jako dyrektor ds. inżynierii mechanicznej i główny inżynier w Cutera, Inc., a w 2023 roku został głównym inżynierem w Atomic Machines.
Od 2009 roku jest prezesem Polsko-Amerykańskiego Klubu Inżynierów w Dolinie Krzemowej, a w 2014 r. został mianowany dyrektorem Polsko-Amerykańskiej Rady Handlowej.
Jako inwestor i konsultant w Silicon Valley Ventures, od 2013 roku aktywnie wspiera polskie firmy, poszukujące strategicznych partnerów w Dolinie Krzemowej. Obecnie pełni funkcję wicekomandora polskiego Yacht Klubu w San Francisco.

Kategoria KULTURA - Sławomir Woźniak
Tancerz, choreograf, pedagog.
Naukę baletu rozpoczął w Poznańskiej Szkole Baletowej. Jako tancerz debiutował w 1986 rolą Księcia w Kopciuszku, w choreografii Teresy Kujawy, na scenie Opery Wrocławskiej, gdzie występował jako solista do 1988 roku. W latach 1988-89 był pierwszym tancerzem Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie tańczył czołowe partie w repertuarze klasycznym i współczesnym. Pierwszą jego premierą na tej scenie był również Kopciuszek zrealizowany przez amerykańską pedagog i choreografkę, Irinę Fokinę, która później wielokrotnie zapraszała tancerza na gościnne występy w USA.
Od 1991 roku związał się na stałe z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, gdzie wykonywał wszystkie czołowe role męskie w repertuarze baletowym, a w 1998 roku zadebiutował jako choreograf baletem Tylko miłość z muzyką Tomaso Albinoniego. W 2001 roku przygotował choreografię Święto wiosny (wspólnie z Emilem Wesołowskim) oraz Komix-komedia w wieczorze baletowym Taniec według mężczyzn w 2005 roku. W 2009 roku na zaproszenie Teatru Wielkiego w Poznaniu, zrealizował jako choreograf spektakl baletowy Coppelia. W roku 2000 ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku Pedagogika Baletu.
Obecnie artysta przebywa na stałe w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadzi prywatną szkołę tańca w Phoenix oraz angażuje się w działalność środowiska polonijnego w Arizonie.

Kategoria MŁODY POLAK - Emil Albrychiewicz
Jest studentem studiów doktoranckich na Wydziale Fizyki UC Berkeley, gdzie uprzednio zdobył tytuł licencjata i magistra. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na fizyce teoretycznej wysokich energii, a przedmiotem jego pracy badawczej jest wpływ teorii strun na zrozumienie otaczającego nas świata.
Od 3 lat prowadzi Klub Polski w Berkeley, w którym skupia wszystkich zainteresowanych kulturą polska i polskością.
Od ponad pięciu lat jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Korczewie. Na bazie swoich zainteresowań naukowych poszukuje sposobu na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań z dziedziny fizyki do walki ze skutkami globalnego ocieplenia.

Kategoria OSOBOWOŚĆ - Beata Poźniak
Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Urodziła się w Gdańsku. Aktorstwo studiowała w łódzkiej PWSFTviT. Na trzecim roku studiów zadebiutowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku rolą Justyny w Vatzlavie Mrożka. Z okazji 40-lecie pracy scenicznej Tadeusza Gwiazdowskiego została zaproszona do zagrania jego córki, Helenki w Panu Damazym Józefa Blizińskiego, wyreżyserowanym przez Jerzego Afanasjewa.
Po studiach zadebiutowała w Teatrze Współczesnym w Warszawie w sztuce Alana Ayckbourna Jak się kochają, partnerując Wiesławowi Michnikowskiemu, Czesławowi Wołłejce, Zofii Kucównie i Krzysztofowi Kowalewskiemu.
Na drugim roku studiów w PWSFTviT zadebiutowała w telewizji rolą Teodozji, w serialu Życie Kamila Kuranta z Krzysztofem Pieczyńskim, w reżyserii Grzegorza Warchoła. W 1983 roku zagrała dziewczynę, próbującą łamać stereotypy w Szczęśliwym brzegu z Jerzym Bińczyckim, Stanisławą Celińską i Wojciechem Pokorą. Grała również w musicalach m.in. Rozrywka po staropolsku w reżyserii Wojciecha Pokory, Niech no tylko zakwitną jabłonie Agnieszki Osieckiej oraz śpiewała poezje Gałczyńskiego z Michałem Bajorem do muzyki Marka Grechuty i Władysława Szpilmana w programie Deszcz, reżyserowanym przez Barbarę Borys-Damięcką.
W 1985 roku zagrała w filmie Kronika wypadków miłosnych Andrzeja Wajdy oraz w spektaklu telewizyjnym Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna jako Andzia, u boku Janusza Gajosa i Stanisławy Celińskiej. Inscenizacja ta została zaliczona do Złotej Setki Teatru TV.
W roku 1985 wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie zadebiutowała w nominowanym do Oscara filmie Olivera Stone’a JFK, rolą Mariny Oswald, u boku Gary’ego Oldman’a.
Beata Poźniak ma na swoim koncie rolę rewolucjonistki w Kronikach młodego Indiany Jonesa, czy lekarki, poślubiającej homoseksualistę w serialu Melrose Place. Aktorka wcieliła się także w rolę podwójnej agentki, CIA i izraelskiego Mossadu, w serialu JAG Wojskowe Biuro Śledcze, a także wystąpiła gościnnie w serialu komediowym Szaleję za tobą z Helen Hunt i Paulem Reiserem.
Beata Poźniak zasiadała w jury Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w Los Angeles, przyznającej nagrodę Emmy.
Aktorka jest także aktywistką społeczną, prekursorką uchwalenia ustawy wprowadzającej uznanie Dnia Kobiet w Stanach Zjednoczonych jako oficjalnego święta. W 1997 roku została uhonorowana przez burmistrza Los Angeles za działalność na rzecz praw kobiet. Została wyróżniona przez Kongres USA i wiceprezydent Kamalę Harris, a także  otrzymała nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej.
W Polsce została odznaczona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

karta dół laureaci 2024

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.