Wybitny Polak - laureaci z Los Angeles
3. maja br., w Colburn School of Music odbyły się obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja zorganizowane przez Konsulat Generalny RP w Los Angeles.
Podczas tej uroczystości, konsul Tomasz Polewaczyk (p.o. Konsula Generalnego RP w Los Angeles) przybliżył obecnym istotę wyjątkowości i przełomowego znaczenia Ustawy Rządowej z 1791 r. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele korpusu konsularnego, władz miasta Los Angeles oraz Polonii.
Doroczna uroczystość, prowadzona przez konsula Mateusza Gmurę była też sposobnością do odznaczenia osób szczególnie zasłużonych.
Stoją od lewej: Marek Żywno, Tomasz Polewaczyk, Krzysztof Przybył (fot. Konsulat Generalny w Los Angeles)
Wzorem lat ubiegłych, podczas wydarzenia, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” uhonorowała wybitne osobowości amerykańskiej Polonii, które poprzez swoją działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie. Jednocześnie, poprzez to wyróżnienie, Fundacja stara się przybliżać sylwetki tych rodaków, którzy bardzo często są znani i szanowani na emigracji, a pozostają zupełnie anonimowi w Polsce.
Nagrodę wręczali Krzysztof Przybył, prezes Fundacji oraz Tomasz Polewaczyk, konsul.
konsul Tomasz Polewaczyk konsul Mateusz Gmura
W tym roku statuetką „Wybitny Polak” zostali uhonorowani:
prof. Krzysztof Izdebski (Nauka),
Marek Żywno (Biznes),
Sławomir Woźniak (Kultura),
Emil Albrychniewicz (Młody Polak),
Beata Poźniak (Osobowość).
Uroczystość uświetnił występ Tina Raymond Trio, w składzie Jeremy Siskind - fortepian, Darek Oleszkiewicz - kontrabas, Tina Raymond - perkusja. Artyści wykonali jazzowe aranżacje utwór kompozytorów klasycznych i popularnych, m.in. Henryka Warsa, w tym słynne „Miłość Ci Wszystko Wybaczy” oraz Victora Younga, czy Bronisława Kapera.
WYBITNY POLAK (Los Angeles)
Kategoria NAUKA - Profesor Krzysztof Izdebski
Jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie patofizjologii głosu, członkiem Rady Naukowej NVP, a także założycielem i prezesem fundacji Pacific Speech & Voice Foundation, organizacji non profit, zajmującej się badaniami naukowymi i terapią schorzeń strun głosowych i zaburzeń mowy (www.pvsf.org).
Urodził się w Polsce, studiował na Uniwersytecie Lund w Szwecji, a następnie na UCLA i UCSF w Stanach Zjednoczonych. Od ponad 20-tu lat przewodniczy Annual Pacific Conference Voice, dorocznemu spotkaniu ekspertów w dziedzinie głosu.
Jest współzałożycielem World Voice Consortium, międzynarodowej organizacji, skupiającej osoby i instytucje zajmujące się różnymi aspektami ludzkiego głosu.
Obecnie jest profesorem w San Francisco Conservatory of Music, doradcą naukowym na Wydziale Bioinżynierii Uniwersytetu Santa Clara i w Instytucie Plastyczności Mózgu w San Francisco oraz honorowym członkiem wielu prestiżowych organizacji, takich jak: CEIMArs - włoskiego interdyscyplinarnego ośrodka Center for Performing Arts Medicine, Austrian Voice Foundation, Socieda Mexicana d' Voz oraz Polskiego Towarzystwa Fonetycznego i Collegium Medicorum Theatri CoMeT.
Prowadzi także praktykę prywatną w San Francisco.
Kategoria BIZNES - Marek Żywno
Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, którą ukończył z dyplomem inżyniera mechanika.
Jako inżynier pracuje od ponad 40 lat. Związany z wieloma czołowymi firmami mechaniki optycznej w Kalifornii. Swoją karierę rozpoczął w Nanometrics i KLA-Instruments, aby w 1995 roku dołączyć do Electroglas jako kierownik ds. systemów ruchu. W 1998 roku przeszedł do Etec Systems, gdzie pełnił funkcję kierownika ds. systemów precyzyjnych w dziale elektronowej wiązki laserowej. Do KLA-Tencor dołączył w 2001 roku jako dyrektor ds. inżynierii mechanicznej, a następnie dyrektor ds. systemów precyzyjnych w dziale litografii z odbiciem wiązki elektronów. W 2014 roku został ekspertem ds. inżynierii precyzyjnej w Keysight Technologies. Jako inżynier kierował zespołem wdrażającym najnowsze rozwiązania w zakresie laserowej aparatury medycznej. Obecnie posiada 16 amerykańskich patentów w mechanice precyzyjnej.
Od 2019 roku pracował jako dyrektor ds. inżynierii mechanicznej i główny inżynier w Cutera, Inc., a w 2023 roku został głównym inżynierem w Atomic Machines.
Od 2009 roku jest prezesem Polsko-Amerykańskiego Klubu Inżynierów w Dolinie Krzemowej, a w 2014 r. został mianowany dyrektorem Polsko-Amerykańskiej Rady Handlowej.
Jako inwestor i konsultant w Silicon Valley Ventures, od 2013 roku aktywnie wspiera polskie firmy, poszukujące strategicznych partnerów w Dolinie Krzemowej. Obecnie pełni funkcję wicekomandora polskiego Yacht Klubu w San Francisco.
Kategoria KULTURA - Sławomir Woźniak
Tancerz, choreograf, pedagog.
Naukę baletu rozpoczął w Poznańskiej Szkole Baletowej. Jako tancerz debiutował w 1986 rolą Księcia w Kopciuszku, w choreografii Teresy Kujawy, na scenie Opery Wrocławskiej, gdzie występował jako solista do 1988 roku. W latach 1988-89 był pierwszym tancerzem Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie tańczył czołowe partie w repertuarze klasycznym i współczesnym. Pierwszą jego premierą na tej scenie był również Kopciuszek zrealizowany przez amerykańską pedagog i choreografkę, Irinę Fokinę, która później wielokrotnie zapraszała tancerza na gościnne występy w USA.
Od 1991 roku związał się na stałe z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, gdzie wykonywał wszystkie czołowe role męskie w repertuarze baletowym, a w 1998 roku zadebiutował jako choreograf baletem Tylko miłość z muzyką Tomaso Albinoniego. W 2001 roku przygotował choreografię Święto wiosny (wspólnie z Emilem Wesołowskim) oraz Komix-komedia w wieczorze baletowym Taniec według mężczyzn w 2005 roku. W 2009 roku na zaproszenie Teatru Wielkiego w Poznaniu, zrealizował jako choreograf spektakl baletowy Coppelia. W roku 2000 ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku Pedagogika Baletu.
Obecnie artysta przebywa na stałe w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadzi prywatną szkołę tańca w Phoenix oraz angażuje się w działalność środowiska polonijnego w Arizonie.
Kategoria MŁODY POLAK - Emil Albrychiewicz
Jest studentem studiów doktoranckich na Wydziale Fizyki UC Berkeley, gdzie uprzednio zdobył tytuł licencjata i magistra. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na fizyce teoretycznej wysokich energii, a przedmiotem jego pracy badawczej jest wpływ teorii strun na zrozumienie otaczającego nas świata.
Od 3 lat prowadzi Klub Polski w Berkeley, w którym skupia wszystkich zainteresowanych kulturą polska i polskością.
Od ponad pięciu lat jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Korczewie. Na bazie swoich zainteresowań naukowych poszukuje sposobu na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań z dziedziny fizyki do walki ze skutkami globalnego ocieplenia.
Kategoria OSOBOWOŚĆ - Beata Poźniak
Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Urodziła się w Gdańsku. Aktorstwo studiowała w łódzkiej PWSFTviT. Na trzecim roku studiów zadebiutowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku rolą Justyny w Vatzlavie Mrożka. Z okazji 40-lecie pracy scenicznej Tadeusza Gwiazdowskiego została zaproszona do zagrania jego córki, Helenki w Panu Damazym Józefa Blizińskiego, wyreżyserowanym przez Jerzego Afanasjewa.
Po studiach zadebiutowała w Teatrze Współczesnym w Warszawie w sztuce Alana Ayckbourna Jak się kochają, partnerując Wiesławowi Michnikowskiemu, Czesławowi Wołłejce, Zofii Kucównie i Krzysztofowi Kowalewskiemu.
Na drugim roku studiów w PWSFTviT zadebiutowała w telewizji rolą Teodozji, w serialu Życie Kamila Kuranta z Krzysztofem Pieczyńskim, w reżyserii Grzegorza Warchoła. W 1983 roku zagrała dziewczynę, próbującą łamać stereotypy w Szczęśliwym brzegu z Jerzym Bińczyckim, Stanisławą Celińską i Wojciechem Pokorą. Grała również w musicalach m.in. Rozrywka po staropolsku w reżyserii Wojciecha Pokory, Niech no tylko zakwitną jabłonie Agnieszki Osieckiej oraz śpiewała poezje Gałczyńskiego z Michałem Bajorem do muzyki Marka Grechuty i Władysława Szpilmana w programie Deszcz, reżyserowanym przez Barbarę Borys-Damięcką.
W 1985 roku zagrała w filmie Kronika wypadków miłosnych Andrzeja Wajdy oraz w spektaklu telewizyjnym Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna jako Andzia, u boku Janusza Gajosa i Stanisławy Celińskiej. Inscenizacja ta została zaliczona do Złotej Setki Teatru TV.
W roku 1985 wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie zadebiutowała w nominowanym do Oscara filmie Olivera Stone’a JFK, rolą Mariny Oswald, u boku Gary’ego Oldman’a.
Beata Poźniak ma na swoim koncie rolę rewolucjonistki w Kronikach młodego Indiany Jonesa, czy lekarki, poślubiającej homoseksualistę w serialu Melrose Place. Aktorka wcieliła się także w rolę podwójnej agentki, CIA i izraelskiego Mossadu, w serialu JAG Wojskowe Biuro Śledcze, a także wystąpiła gościnnie w serialu komediowym Szaleję za tobą z Helen Hunt i Paulem Reiserem.
Beata Poźniak zasiadała w jury Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w Los Angeles, przyznającej nagrodę Emmy.
Aktorka jest także aktywistką społeczną, prekursorką uchwalenia ustawy wprowadzającej uznanie Dnia Kobiet w Stanach Zjednoczonych jako oficjalnego święta. W 1997 roku została uhonorowana przez burmistrza Los Angeles za działalność na rzecz praw kobiet. Została wyróżniona przez Kongres USA i wiceprezydent Kamalę Harris, a także otrzymała nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej.
W Polsce została odznaczona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.