FUNDACJA

Dbajmy o naszą perłę w koronie

poniedziałek, 12 lutego 2018

Krzysztof Przybył

Obrona dobrego imienia Polski coraz częściej staje się tematem numer jeden wśród liderów opinii. Gdyby nie okoliczności temu towarzyszące (głównie te o politycznych konotacjach), można by stwierdzić, iż stał się cud. Od lat padały apele, by na poważnie podejść do budowy Marki Polska. W różnych sferach. Ale nadal brakuje zrozumienia, że na prestiż Marki Polska składa się także siła i renoma poszczególnych polskich marek. I że ich dyskredytowanie wpływa również na wizerunek naszego kraju.

Nigdy nie komentowałem zmian personalnych w spółkach i nadal nie zamierzam tego robić. O zmianach decydują właściciele, a ocenia je rynek. Święte prawo wolnego rynku. Tak samo, jak prawo dziennikarzy, publicystów i polityków do ich komentowania. Trzeba jednak mieć na względzie, że słowa, które dotyczą prezesów giełdowych spółek, zwłaszcza tych największych, nie pozostają bez konsekwencji. 

Nagłe zmiany w Orlenie wywołały trzęsienie ziemi i nie tyle falę, co prawdziwe tsunami komentarzy. Także negatywnych. Nowy prezes nie zdążył jeszcze publicznie sprecyzować swoich planów, a już został przez niektórych skreślony. Nie tylko on, lecz cała spółka. Ba, nawet echa tąpnięcia na Wall Street, odczuwane w Polsce, zostały przypisane nowemu prezesowi. 

Świadomie bądź nieświadomie, część komentatorów podważa zaufanie do jednej z silniejszych i bardziej prestiżowych polskich marek, jaką jest Orlen. Prezes tak strategicznego przedsiębiorstwa powinien znajdować się pod lupą dziennikarzy i analityków giełdowych, lecz żeby formułować oceny, najpierw trzeba mieć co oceniać. 

Czytaj całość

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter