FUNDACJA TERAZ POLSKA

Dobra przyszłość dla polskich lotnisk

wtorek, 7 stycznia 2020

Krzysztof Przybył

Centralny Port Komunikacyjny ma zrewolucjonizować polski transport powietrzny i dać polskiej gospodarce silny, pozytywny impuls. Ale budowa CPK nie jest złą wiadomością dla lotnisk regionalnych – wręcz przeciwnie. Nadchodzą dobre lata dla mniejszych portów lotniczych. A przecież tak niedawno wyśmiewano ideę budowy lotnisk w regionalnych metropoliach.

Dwóch na trzech pasażerów, obsłużonych w minionym roku na polskich lotniskach, przypada na porty regionalne. To ponad dwadzieścia milionów osób. Z roku na rok ten wynik się poprawia, co jest dobrym impulsem do rozwoju lotnisk regionalnych. Perspektywy rozwoju uwidaczniają również liczby: sieć lotnisk odpowiada za 4% polskiego PKB, co jest wynikiem poniżej europejskiej średniej.

Centralny Port Komunikacyjny powstanie najwcześniej za dziesięć lat, warszawskie, stare i poczciwe lotnisko Chopina pęka w szwach, a jego przepustowość jest u kresu. Podróże samolotem nie są już opcją przede wszystkim dla zamożnych biznesmenów, a dzięki zrewolucjonizowaniu rynku przez tanie linie znacząco wzrosła (i będzie wzrastać) ilość pasażerów. A przecież nie każdy, kto chce lecieć, dajmy na to, do Londynu, musi pokonywać setki kilometrów na lotnisko w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku.

Czytaj całość

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter
Czytaj także

ZAMÓW NEWSLETTER:

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.