FUNDACJA

Gesty i interesy

poniedziałek, 19 czerwca 2017

Krzysztof Przybył

Fakt, że prezydent Trump odwiedzi w lipcu Polskę jako jeden z pierwszych krajów europejskich, jest niewątpliwym sukcesem – zarówno rządu, jak i całego kraju. Możemy lubić lub nie prezydenta słynącego z kontrowersyjnych wypowiedzi, jednak państwo, na czele którego postawili go wyborcy, jest największym demokratycznym mocarstwem na świecie. I dobrze by było, gdyby normą stało się oddzielanie w polityce zagranicznej oceny polityków od dobrze pojętej oceny polskiego interesu.

Jeśli polityka bywa grą pozorów, to polityka zagraniczna jest nią permanentnie. Na forum wewnętrznym cele stawia się i realizuje w perspektywie jednej-dwóch kadencji. Niestety, albowiem politycy winni patrzeć dalej, niż wyłącznie na zapewnienie sobie niezłej przyszłości. W stosunkach międzynarodowych myśli się dekadami, uwzględnia możliwie zmiany polityczne, gospodarcze, społeczne. Te dalekosiężne cele skrywa kurtyna pozorów. 

Ktoś, kto był w krajach orientalnych, miał pewnie możliwość zapoznania się z tamtejszą sztuką negocjacji. Całym teatrem, przechodzeniem od pochwał do gróźb, od entuzjazmu do łez. Grunt, by sprzedać towar, ale w taki sposób, by zadowolone były obie strony. Coś z tego całego teatru tkwi w międzynarodowej polityce. Czasem partnera się chwali, czasem gani, ale ważne jest, by nie tracić z pola widzenia zasadniczego celu – i by finalnie żadna ze stron nie czuła się przegrana.

Polscy politycy powinni o tym stale pamiętać. Świetnie, że mamy teraz okazję do zacieśnienia relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Wykorzystajmy to także w interesie naszych obywateli i naszych firm. Także naszej obronności – oczywiście, ale pamiętając, że wybór danej oferty nie może być jedynie kwestią polityki. Liczy się jakość, cena i – co bardzo ważne – stopień, w jakim do procesu modernizacji armii zostanie włączony polski przemysł zbrojeniowy. Ciekawe oferty w jednej dziedzinie mają Amerykanie, w drugiej – Izraelczycy (system Homar), w trzeciej – Francuzi (okręty podwodne). Analizujmy je na spokojnie, bez kierowania się tylko i wyłącznie wielką polityką.

Czytaj całość

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter