FUNDACJA TERAZ POLSKA

Sportowiec na emeryturze, czyli co dalej po ostatnim złocie?

środa, 19 października 2016

We wtorek, 18 października 2016 roku w  Muzeum Sportu i Turystyki odbyła się debata "Sportowiec na emeryturze, czyli co dalej po ostatnim złocie?" z udziałem m.in. Roberta Korzeniowskiego, Tomasza Majewskiego oraz Artura Siódmiaka. 

2016 roku mija pod znakiem największych sportowych imprez. Niektóre z nich stały się okazją dla wielu sportowców do oficjalnego zakończenia kariery. Podczas rozmowy z olimpijczykami i mistrzami wielu dziedzin sportu sprawdziliśmy, w jaki sposób polscy sportowcy przygotowują się do zakończenia kariery i jak radzą sobie na sportowej emeryturze. Rozmawialiśmy także o warunkach, jakie zapewnia państwo sportowcom-emerytom i w jaki sposób wykorzystuje ich potencjał. 

Uczestnikami debaty byli: Urszula Włodarczyk, Artur Siódmiak, Tomasz Majewski, Sebastian Świderski oraz Robert Korzeniowski. Spotkanie poprowadził Adam Mikołajczyk.

"Po zakończeniu kariery przede wszystkim trzeba się przestawić z zaplanowanego, bardzo uporządkowanego trybu, w którym człowiek funkcjonawał przez kilkanaście lat, na coś zupełnie innego, co jest nowe. Właśnie to przestawienie, przestawienie myślenia, przestawienie nawyków jest największą trudnością. Możemy sobie planować, wyobrażać jak to wszystko będzie wyglądać, ale rzeczywistość to weryfikuje." (Tomasz Majewski)

 

"Najtrudniejsza jest odpowiedź na pytanie o to, co dalej. Niezwykle trudne jest odnalezienie tego, co by się chciało robić poza sportem. Nie każdy z wielkich sportowców będzie przecież bardzo dobrym trenerem czy szkoleniowcem. Wielu nie ma do tego smykałki. Część sportowców przygotowuje się do zakończenia kariery dużo wcześniej, współpracując ze spacjalistami, niestety wielu zostaje ze swoimi i decyzjami sam na sam. To jest tudny moment." (Sebastian Świderski)

 

"Jeteśmy nośnikami dobrej reklamy, dobrego profilu życia. Jesteśmy wzoracami do naśladowania dla wielu młodych sportowców, dla wielu młodych ludzi. Często spotykam się z młodzieżą. Oddźwięk jest naprawdę pozytywny. Na tych spotkaniach uświadamiamy także rodziców. Tłumaczymy, jak sport jest ważny, jaką odegrał w naszym życiu rolę." (Artur Siódmiak)

 
 

 

"Byli sportowcy często zostają w polskich związkach sportowych, gdzie ich potencjał jest wykorzystywany. Nie zawsze pracują jako trenerzy. Często powtarzamy, że dobry zawodnik niekoniecznie będzie dobrym trenerem. Może być jednak dobrym dyrektorem sportowym, dobrym managerem." (Urszula Włodarczyk)

 

"Bardzo ważne jest, żeby pozostać autentycznym i nie wstydzić się tego, że jesteśmy tylko sportowcami. To jest nasz olbrzymi atut. Powinniśmy cały czas być dumni ze swojego dorobku, jednak nie liczyć na to, że nasi koledzy będą nas wielbić za to, że jesteśmy byłymi sportowcami, że zdobywaliśmy medale." (Robert Korzeniowski)

 

 

 

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter
Czytaj także

ZAMÓW NEWSLETTER:

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.