FUNDACJA

Wybitni Polacy w Irlandii wybrani

środa, 04 kwietnia 2018

Choć mieszkają w Irlandii, nie zapomnieli o swoim pochodzeniu i stali się ambasadorami polskości. Ich dotychczasowe osiągnięcia budują pozytywny wizerunek naszego kraju poza jego granicami i znalazły uznanie jury konkursu „Wybitny Polak” w Irlandii. W III edycji irlandziej edycji konkursu wyłoniono 4 laureatów i przyznano 2 wyróżnienia. 

Konkurs „Wybitny Polak” ma na celu wyłonienie osób, których działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie. To także znakomita okoliczność, by przedstawić naszych rodaków, którzy znani i szanowani na emigracji, pozostają zupełnie anonimowi dla nas – Polaków mieszkających w kraju. 

Regionalne edycje konkursu odbywają się m.in. we Francji, Norwegii i Stanach Zjednoczonych. W Irlandii Wybitni Polacy zostali wybrani po raz trzeci. Irlandzkie jury, które tworzą przedstawiciele organizacji i instytucji polonijnych, wybrało laureatów w czterech kategoriach: Młody Polak, Biznes, Kultura i Osobowość. Przyznano także dwa wyróżnienia. 

Tegoroczni laureaci:

  • kategoria BIZNES - Dominika Sikora - nauczycielka i społecznik, twórca marki Avo-Cafe (Avo-Chemist)  promującej zdrowy styl życia, docenianej przez irlandzkich pacjentów i lekarzy z Waterford Health Park;
  • kategoria KULTURA - Ewa Kotula - niezależna artystka i choreograf, współzałożycielka Slavic inspiration i organizator Kupala Night, regularnie współpracuje przy organizacji Limerick Mental Health Festival oraz wielu innych lokalnych wydarzeń, pracuje z młodzieżą w SPK Limerick;
  • kategoria OSOBOWOŚĆ - Bartosz Zdrojowy zaangażowany w działania na rzecz polskiej społeczności  poprzez m.in. organizację Polskiej Wioski na corocznym festiwalu Winterval – najpopularniejszym bożonarodzeniowym festiwalu w Irlandii, działa w Polskim Stowarzyszeniu Edukacyjnym; jest maszynistą-wolontariuszem w Turystycznej Kolejce w Kilmeadan – atrakcji turystycznej okolic Waterford;
  • kategoria MŁODY POLAK - Piotr Mach - architekt, autor wielu projektów wyróżnianych w prestiżowych krajowych konkursach w Irlandii, doceniony m.in. przez "Fit Out Awards" i nominowany do tytułu „Młody Projektant Roku 2017"; wolontaryjnie współpracuje z młodzieżą polonijną w Sobotniej Polskiej Szkole im. Janusza Korczaka oraz harcerstwie, przekazując młodszemu pokoleniu swoją wiedzę i pasję do projektowania.

 

Jury przynało także 2 wyróżnienia: 

  • Annie Hurkowskiej – fotografce-pasjonatce, wolontariuszce działającej na rzecz promocji Polski m.in. poprzez organizację Polish Art Festival, WOŚP, Kupala Night; 
  • Sylwii Rusek – działaczce polonijnej, współzałożycielce Homeless Gallery Ennis, członkini Clare Voulunteer Center, grupy folklorystycznej „Inisowiacy”, WOŚP oraz World BBQ Accociate Championship.

 

Spośród zwycięzców wszystkich edycji zagranicznych Kapituła Konkursu „Teraz Polska” podejmie decyzję o przyznaniu tytułu „Wybitny Polak” osobom, które - w opinii jury – w największym stopniu przyczyniły się do budowy oraz promocji pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni w czerwcu podczas uroczystej gali "Teraz Polska" w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter