Znamy Promotorów Polski ze Śląska. Składowski, Konieczny i Pieprzyca nagrodzeni na Europejskim Kongresie Gospodarczym
20 września br. o godz. 16:30 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2021 odbyło się uroczyste wręczenie statuetek „Promotor Polski”. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” uhonorowała w ten sposób: prof. Krzysztof Składowskiego, onkologa i radiologa, architekta Roberta Koniecznego oraz prof. Macieja Pieprzycę, reżysera i scenarzystę.
Wręczenie statuetek Promotorom Polski na Śląsku odbyło się już po raz piąty podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. A dokonali tego: prof. Jerzy Buzek, europoseł, były premier RP oraz przewodniczący europarlamentu, laureat tytułu Wybitny Polak; Wojciech Kuśpik, prezes Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Uroczystość poprowadził Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od ponad 30 lat organizuje dla firm Konkurs „Teraz Polska” na najlepsze produkty, usługi i innowacje. Od 2017 roku nagradza i promuje również osiągane lokalnie sukcesy Polaków i rodzimą przedsiębiorczość. – Projekt „Promotor Polski” został zainaugurowany w 2017 roku właśnie tutaj, w Katowicach na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Od tego czasu Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego utrwaliła swoją obecność również na innych regionalnych wydarzeniach gospodarczych, m.in. w Katowicach, Białymstoku, Toruniu, Świnoujściu, Rzeszowie i Warszawie, a tytułem uhonorowano już ponad 30 osób. Fundacja nagradza ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Chcemy promować Polaków, za którymi stoją sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju – wyjaśnił Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.
W swoim wystąpieniu Jerzy Buzek nawiązał do genezy powstania nagrody Promotor Polski:
- Ważne są projekty z dziedziny nauki, ważne przedsięwzięcia biznesowe na skalę regionalną, krajową a nawet globalną. Niewątpliwie ważne są działania w obrębie kultury, bo to co przetrwa z dzisiejszych czasów przez następne sto czy dwieście lat, to będą właśnie wytwory kultury. Ale nie zapominajmy, że wszystkie działania są wynikiem talentu, zaradności i kreatywności ludzi. To ludzie są duszą projektów, które poprzez swoją wyjątkowość promują Polskę. A naszym zadaniem jest promowanie ludzi, którzy są najcenniejszym dobrem ojczyzny i Śląska.
W tegorocznej edycji laureatami tytułu „Promotor Polski” zostali:
- prof. dr hab. nauk med. Krzysztof Składowski, onkolog i radiolog;
- architekt Robert Konieczny, założyciel pracowni KWK Promes
- prof. dr hab. Maciej Pieprzyca, reżyser filmowy i scenarzysta.
Serdeczne gratulacje!
Prof. Krzysztof Składowski
Krajowy konsultant w dziedzinie radioterapii onkologicznej, dyrektor gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego i kierownik I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii. Jest jednym z najczęściej cytowanych na świecie polskich radioonkologów, autorem około 250 artykułów opublikowanych w prestiżowych czasopismach naukowych. Kierował lub nadzorował ponad 40 badań klinicznych, w tym kilkanaście o zasięgu międzynarodowym. Specjalista z zakresu leczenia nowotworów głowy i szyi. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Byłem już promotorem doktoratów i przewodów habilitacyjnych, ale z prawdziwym zaskoczeniem dowiedziałem się, że jestem promotorem całego kraju. Przyjmuję tę nagrodę również w imieniu Instytutu, który w przyszłym roku będzie obchodził jubileusz 75-lecia. Mam honor reprezentować placówkę wyjątkową, która zajmuje się chirurgią rekonstrukcyjną, naprawcza, transplantologią, radioterapią oraz szeregiem innowacyjnych terapii, które stały się nauka wdrożoną do praktyki i służą pacjentom, również covidowym. Dzięki wspaniałemu zespołowi Instytut nie zwolnił tempa w tych ciężkich czasach i pomaga pacjentom praktycznie o każdej porze dnia i nocy.
Robert Konieczny
Architekt. Projektant Domu z Ziemi Śląskiej, w którym przełżył na język architektury jednorodzinnej zjawisko szkód górniczych, uskoków, jakie powstają na Śląsku w wyniku osuwania się ziemi w pobliżu kopalnianych szybów. Dom sprawia wrażenie złożonego z kilku pochylni. Realizacje jego pracowni pojawiły się w książkach najważniejszych wydawców architektonicznych, a także w prestiżowych czasopismach. Mawia, że: Najważniejszą rzeczą w moich projektach jest przestrzeń, czyli to, co się dzieje między ścianami, a nie same ściany. Kierowane przez niego pracownia KWK Promes jest wymieniana jako jedyna współczesna polska pracownia architektoniczna, która wniosła wkład w rozwój architektury
Dziękuję kapitule za wyróżnienie, które tak naprawdę jest dla całego zespołu fantastycznych ludzi z KWK Promes. Chciałbym także podziękować moim rodzicom, którzy mieli ze mną krzyż, aby przetrwać moje młodzieńcze lata i wyprowadzić mnie na prostą. Tym bardziej jestem im wdzięczny. Żyjemy w nowych i ciekawych czasach, co z jednej strony mnie cieszy, a z drugiej przeraża. Jedno jest pewne – architektura wkrótce się zmieni. Wszystko co powstanie jutro, będzie inne od tego, co znaliśmy dziś. A to po to, aby nasze dzieci i wnuki mogły normalnie żyć i funkcjonować na ziemi, jaką my znamy. Nawiązując z kolei do idei promocji Polski chciałbym zapowiedzieć przedpremierowo, że 9 lub 11 listopada KWK Promes jako pierwsza polska pracownia będzie miała wystawę w wyjątkowej galerii w Paryżu, która gości same sławy. Jeżeli ktoś z Państwa będzie akurat w tym czasie w Paryżu – serdecznie zapraszam, bo zamierzamy zaskoczyć i zaintrygować widzów.
Maciej Pieprzyca
Reżyser, scenarzysta filmowy, a także pisarz i nauczyciel akademicki. Urodzony w Katowicach. Całe swoje życie zawodowe związał ze Śląskiem. Tu nakręcił swoje najważniejsze filmy. Wyreżyserował m.in. nagradzane na międzynarodowych i krajowych festiwalach filmy fabularne: „Drzazgi”, „Chce się żyć”, „Jestem mordercą”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, jak też filmy dokumentalne („Przez nokaut”, „Inna”), spektakle Teatru Telewizji („Fryzjer”, „Padnij”, „Rodzinny Show”, „Komu wierzycie”) oraz seriale „Kruk” i „Prokurator”. Jest też autorem dwóch bardzo dobrze przyjętych powieści: „Chce się żyć” i „Ikar”. W swojej karierze wielokrotnie portretował środowisko mieszkańców Śląska.
To duży zaszczyt być promotorem Polski - dziękuję za ten tytuł Kapitule.
Wszystkie historie, które opowiedziałem w swoim filmach są bardzo kameralne i lokalne. Większość z nich powstała tutaj, na Śląsku. Wydawało mi się, że takie lokalne pozostaną i nie przebiją się nigdzie dalej. A stało się tak, że bardzo spodobały się na całym świecie. Ta ich lokalność, która początkowo mogła wydawać się wadą, okazała się w rezultacie największą zaletą, bo dzięki niej są oryginalne. Dlatego warto stawiać na lokalność i ją promować.
Patroni medialni wydarzenia